Polecane produkty
Skład:
sukralfat (sucralfatum)
Wskazania:
Objawowe leczenie choroby wrzodowej żołądka i dwunstnicy.
Działanie:
Preparat to kompleksowy związek wodorotlenku glinu i zasadowej soli glinowej ośmiosiarczanu sacharozy o miejscowym działaniu osłaniającym. Sukralfat zwiększa tkankowe stężenie endogennych prostaglandyn i łączy się z naskórkowym czynnikiem wzrostu oraz innymi czynnikami wzrostowymi, angażując je w miejscową reakcję obrony śluzówkowej. W obecności kwasu solnego polimery cząsteczek leku tworzą lepką pastę powlekającą ściany żołądka; jeszcze po 3 h od podania w żołądku znajduje się około 3% podanej dawki. W obecności kwasu solnego łączy się z dodatnio naładowanymi grupami glikoprotein. Może tworzyć kompleksowe połączenie o charakterze żelu z cząsteczkami śluzu, co ma zapobiegać enzymatycznemu rozkładowi tego ostatniego przez pepsynę. W środowisku kwaśnym sukralfat staje się wysoce polarny i łączy się z tkankami dna owrzodzenia na około 12 h, przy stosunkowo niewielkim łączeniu z prawidłową błoną śluzową żołądka i dwunastnicy. Przypuszcza się, że jego przyleganie do ziarniny uniemożliwia dyfuzję jonów wodorowych do dna owrzodzenia. Dodatkowo łączy sole kwasów żółciowych oraz pepsynę, dzięki czemu ogranicza ich działanie uszkadzające.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na sukralfat lub inne składniki leku
- nie należy stosować długotrwale u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek, mocznicą, hipofosfatemią oraz u pacjentów dializowanych
- okres karmienia piersią
- w ciąży stosować wyłącznie w przypadkach bezwzględnie koniecznych
- u pacjentów poddawanych dializoterapii preparat stosować tylko w przypadku bezwzględnej konieczności i przez krótki okres czasu oraz należy kontrolować stężenie glinu i fosforanów w surowicy i ocenić po zakończeniu terapii czy nie występują objawy kumulacji glinu (osteodystrofia, osteomalacja, encefalopatia)
- nie zaleca się jednoczesnego stosowania innych preparatów zawierających glin ze względu na możliwość zwiększonego wchłaniania glinu u możliwość działania toksycznego
- u pacjentów z nietolerancją fruktozy
Dawkowanie Ulgastran:
Doustnie. 1 g (1 tabletka) 4x na dobę co 6 h, na 0,5-1 h przed każdym posiłkiem i bezpośrednio przed snem. Tabletki należy połykać w całości, popijając dużą ilością wody. Maksymalna dawka dobowa leku wynosi 8 g (8 tabletek). Leczenie należy kontynuować przez 4 do 6 tygodni.