Polecane produkty
Skład:
latanoprost (latanoprostum)
Wskazania:
Zmniejszenie ciśnienia wewnątrzgałkowego u pacjentów z jaskrą otwartego kąta oraz nadciśnieniem wewnątrzgałkowym. U dzieci i młodzieży stosować w przypadku zwiększonego ciśnienia śródgałkowego oraz jaskry wieku dziecięcego.
Działanie:
Preparat to analog prostaglandyny F2alfa, wybiórczy prostanoidowy agonista receptorów FP. Latanoprost zwiększa odpływ naczyniówkowo-twardówkowy oraz zmniejsza opór odpływu. Ponadto zmniejsza ciśnienie wewnątrzgałkowe poprzez zwiększenie odpływu cieczy wodnistej. Preparat nie ma znaczącego wpływu na wydzielanie cieczy wodnistej, nie wywiera wpływu na barierę krew-ciecz wodnista. Latanoprost jest nieaktywnym prolekiem, który dobrze przenika przez rogówkę, cała substancja czynna, która dostaje się do cieczy wodnistej hydrolizowana jest podczas przejścia przez rogówkę do aktywnego biologicznie kwasu latanoprostowego. Obniżenie ciśnienia śródgałkowego następuje po ok. 3-4 h od zastosowania preparatu, natomiast szczyt działania przypada na 8-12 godzinę od podania; działanie utrzymuje się przez co najmniej 24 h.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na latanoprost lub którykolwiek ze składników preparatu
- ciąża oraz okres karmienia piersią
Dawkowanie Xalatan:
Miejscowo, do worka spojówkowego. Zwykle 1 kropla do chorego oka 1x na dobę, najlepiej wieczorem. Zaraz po zakropleniu należy ucisnąć worek spojówkowy w przyśrodkowej części kąta szpary powiekowej przez minutę. W przypadku stosowania innych preparatów do oczu należy odczekać co najmniej 5 minut przed podaniem kolejnego preparatu. Pacjenci noszący soczewki powinni ściągać je na czas stosowania leku i nie zakładać ich przez 15 minut od podania preparatu.