Polecane produkty
Skład Lactulosum Syrop 7,5g/15ml:
Substancja czynna: laktuloza ciekła (Lactulosum liquidum). 15ml syropu zawiera 7,5g laktulozy ciekłej, 1ml syropu zawiera 500mg laktulozy ciekłej oraz substancje pomocnicze: aromat truskawkowy, kwas cytrynowy jednowodny, woda oczyszczona.
Działanie Lactulosum Syrop 7,5g/15ml:
Lactulosum Syrop 7,5g/15ml to produkt leczniczy zawierający laktulozę, czyli substancję przeczyszczającą. Laktuloza jest syntetycznym dwucukrem, który po podaniu doustnym nie ulega rozkładowi z udziałem enzymów trawiennych i praktycznie nie wchłania się z przewodu pokarmowego. Powoduje zmiękczenie stolca i ułatwia jego przemieszczanie, powodując przenikanie wody do jelita. Wskazaniem do stosowania leku są przewlekłe zaparcia. Ponadto lek stosuje się w encefalopatii w przebiegu niewydolności wątroby u dorosłych (stany przedśpiączkowe i śpiączka wątrobowa). Lek ma postać syropu o zapachu truskawkowym.
Zastosowanie:
Produkt leczniczy Lactulosum Syrop 7,5g/15ml wskazany do stosowania w przewlekłych zaparciach u dzieci i dorosłych oraz w encefalopatii w przebiegu niewydolności wątroby u dorosłych (stany przedśpiączkowe i śpiączka wątrobowa).
Informacje dodatkowe:
Produkt przechowywać w sposób niedostępny dla dzieci, w temperaturze pokojowej. Zaleca się chronić przed działaniem wilgoci i światła. Przed rozpoczęciem przyjmowania leku należy omówić to z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką. Zaleca się konsultację lekarską w przypadku: występowania przed rozpoczęciem leczenia objawów brzusznych z towarzyszącym bólem o nieustalonej przyczynie, braku widocznej poprawy po kilku dniach stosowania laktulozy. Przewlekłe stosowanie źle dobranych dawek lub niewłaściwe stosowanie może prowadzić do wystąpienia biegunki i zaburzeń równowagi elektrolitowej. Podczas długotrwałego stosowania dużych dawek laktulozy w encefalopatii wątrobowej należy kontrolować stężenie sodu i potasu w surowicy. Stosowanie z innymi lekami: należy to omówić z lekarzem. Laktuloza obniża pH w okrężnicy, dlatego leki których uwalnianie zależne jest od pH, mogą ulegać inaktywacji. Jednoczesne stosowanie laktulozy z: lekami zobojętniającymi kwas solny – może hamować obniżanie przez laktulozę pH treści jelitowej, z doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi (np. acenokumarol, fenprokumon) – nasila działanie tych leków, z droperidolem – zwiększa ryzyko wywołania przez laktulozę hipokalemii i hipomagnezemii oraz nasila ryzyko działania kardiotoksycznego (wydłużenie odcinka QT, arytmia komorowa typu torsade de pointes i zatrzymanie akcji serca), z korzeniem lukrecji – zwiększa ryzyko hipokaliemii. Stosowanie w okresie ciąży i karmienia piersią: należy to omówić z lekarzem, lek można stosować u kobiet ciąży i karmiących piersią tylko po konsultacji z lekarzem. Nie przewiduje się wpływu na płodność. Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn: lek nie ma wpływu. W przypadku osób ze stwierdzoną nietolerancją cukrów, przed zastosowaniem leku należy się skonsultować z lekarzem.
Przeciwwskazania:
Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku. Nie stosować w przypadku niedrożności przewodu pokarmowego lub ryzyka perforacji przewodu pokarmowego. Nie stosować u osób, u których zwiększone jest stężenie galaktozy we krwi (galaktozemia). Nie stosować w przypadku nietolerancji laktozy.
Działania niepożądane:
U niektórych osób podczas stosowania leku mogą wystąpić działania niepożądane. W pierwszych dniach leczenia mogą pojawić się wzdęcia, które zwykle ustępują po kilku dniach. W przypadku stosowania dawek większych niż zalecane może wystąpić ból brzucha i biegunka, jeśli wystąpią, należy zmniejszyć dawkę. W przypadku stosowania dużych dawek przez dłuższy okres czasu (zwykle tylko w leczeniu encefalopatii wątrobowej) mogą wystąpić zaburzenia równowagi elektrolitowej z powodu biegunki. Działania niepożądane występujące bardzo często: biegunka; często: wzdęcia, nudności, wymioty, bóle brzucha; niezbyt często: zaburzenia równowagi elektrolitowej w wyniku biegunki.
Dawkowanie syropu Lactulosum 7,5g/15ml:
Stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub według wskazówek na ulotce. Dawki dobowe należy dostosowywać indywidualnie. Poniższy schemat dawkowania ma charakter orientacyjny. Zaparcia: osoby dorosłe – dawka początkowa: 15-45ml, dawka podtrzymująca: 15-30ml; dzieci i młodzież od 7. do 14. roku życia – dawka początkowa: 15ml, dawka podtrzymująca: 10-15ml; dzieci od 1. do 6. roku życia – dawka początkowa: 5-10ml, dawka podtrzymująca: 5-10ml; niemowlęta poniżej 1. roku życia – dawka początkowa: do 5ml, dawka podtrzymująca: do 5ml. Zwykle po kilku dniach dawkę można zmniejszyć tak, aby dostosować ją do potrzeb pacjenta. Zaleca się stosować zalecaną dawką rano podczas śniadania. Ze względu na mechanizm działania laktulozy pierwsze efekty kliniczne mogą się pojawić dopiero po kilku dniach. Można rozważyć zastosowanie większych dawek lub zwiększenie częstości podawania, jeżeli nie uzyska się pozytywnej odpowiedzi po pierwszych dwóch dniach. Śpiączka wątrobowa i stan przedśpiączkowy – tylko u osób dorosłych: dawka początkowa: 3-4 razy na dobę po 30-45ml, dawka podtrzymująca: należy ją ustalić w taki sposób, aby pacjent oddawał luźny stolec 2-3 razy na dobę. Odczyn stolca powinien być w granicach pH 5,0-5,5. Bezpieczeństwo i skuteczność u dzieci i młodzieży ze śpiączką wątrobową nie zostały ustalone. Sposób podania: syrop odmierzać miarką dołączoną do opakowania. Podczas stosowania leków przeczyszczających zaleca się wypijać odpowiednią ilość płynów (około 2l dziennie, około 6-8 szklanek). Jeśli po upływie kilku dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.
Producent: Amara