Polecane produkty
Skład:
lewodopa (levodopum), karbidopa (carbidopum)
Wskazania:
Preparat stosować w ramach leczenia zaawansowanej postaci choroby Parkinsona, która jest wrażliwa na lewodopę u osób z ciężkimi fluktuacjami motorycznymi oraz hiperkinezą i dyskinezą (jeśli dostępne kompozycje preparatów wykorzystywanych w leczeniu choroby Parkinsona nie przynoszą oczekiwanych rezultatów).
Działanie:
Preparat stanowi mieszaninę dwóch substancji czynnych - lewodopy i karbidopy (w stosunku 4:1) Ma postać żelu, przeznaczonego do ciągłego wlewu dojelitowego. Lewodopa ulega w mózgu dekarboksylacji do dopaminy. W efekcie redukuje symptomy związane z chorobą Parkinsona. Karbidopa natomiast znana jest z tego, że nie przenika przez barierę krew-mózg. W związku z tym zatrzymuje obwodową dekarboksylację lewodopy, co sprawia że więcej lewodopy może się dostać do mózgu i zostać przekształcona do dopaminy. Dojelitowe aplikowanie preparatu ogranicza fluktuacje motoryczne. Ponadto przyczynia się do wydłużenia okresu okres działania dawki u osób z zaawansowaną postacią choroby Parkinsona (otrzymujących tabletki z lewodopą i karbidopą).
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na substancje składowe preparatu
- jaskra z wąskim kątem przesączania
- poważne zaburzenia wydolności wątroby albo nerek bądź serca
- poważne zaburzenia rytmu serca
- ostry udar
- równoczesne przyjmowanie nieselektywnych inhibitorów MAO albo selektywnych inhibitorów MAO-A (albo jeśli były one stosowane w ciągu ostatnich 14 dni)
- schorzenia, w przypadku których stosowanie preparatów adrenomimetycznych nie jest zalecane, np. guz chromochłonny, nadczynność tarczycy oraz zespół Cushinga.
Dawkowanie Duodopa:
Stosować w postaci wlewu dojelitowego. Preparat podaje się w postaci trzech indywidualnie dostosowanych dawek - porannej (bolus), ciągłej dawki podtrzymującej oraz dawek dodatkowych (bolus). Dawka poranna przeważnie wynosi 5-10 ml, czyli 100-200 mg lewodopy. Całkowita dawka poranna nie może przekroczyć 15 ml (300 mg lewodopy). Ciągła dawka podtrzymująca jest ustalana indywidualnie, jednak zazwyczaj mieści się w zakresie 1-10 ml/h (20-200 mg lewodopy/h) i wynosi 2-6 ml/h (40-120 mg lewodopy/h). Nie należy stosować więcej niż 200 ml/24h. Dodatkową dawkę zaleca się dostosowywać do indywidualnych potrzeb pacjenta. Przeważnie wynosi ona 0,5-2,0 ml.