Polecane produkty
Skład Krople żołądkowe:
Substancje czynne: Hyperici intractum, Menthae piperitae tinctura, Valerianae tinctura, Amara tinctura. 100g produktu zawiera: Hyperici intractum – 24ml (wyciąg ze świeżego ziela dziurawca, Hyperici perforatum L., (DER 1:1), ekstrahent: etanol 96% (V/V), Menthae piperitae tinctura – 26,5ml (nalewka z liści mięty pieprzowej, Menthae piperita L., (DER 1:20), ekstrahent etanol 90%(V/V), Valerianae tinctura – 24,5ml (nalewka z korzenia kozłka, Valeriana officinalis L., (DER 1:4), ekstrahent etanol 70% (V/V), Amara tinctura – 25ml (nalewka gorzka z korzeni goryczki, Gentiana lutea L., liści bobrka Menyathes trifoliata L., owocni pomarańczy gorzkiej, Citrus aurantium L., subspecies aurantium, (DER 1:3,5), ekstrahent etanol 70% (V/V). Produkt zawiera 65-72% (V/V) etanolu.
Działanie Krople żołądkowe:
Produkt leczniczy Krople żołądkowe to tradycyjny lek roślinny wskazany do stosowania w przypadku braku łaknienia oraz w przypadku dolegliwości żołądkowych związanych z niestrawnością i wzdęciami. Substancjami czynnymi leku jest wyciąg ze świeżego ziela dziurawca, nalewka z liści mięty pieprzowej, nalewka z korzenia kozłka i nalewka gorzka z korzeni goryczki, liści bobrka i owocni pomarańczy gorzkiej. Jest to tradycyjny produkt leczniczy roślinny do stosowania w określonych wskazaniach, wynikających wyłącznie z długotrwałego stosowania.
Zastosowanie:
Produkt leczniczy Krople żołądkowe wskazany do stosowania przy braku łaknienia i przy dolegliwościach żołądkowych związanych z niestrawnością i wzdęciami. Lek do stosowania u osób dorosłych.
Informacje dodatkowe:
Produkt przechowywać w sposób niedostępny dla dzieci, w temperaturze pokojowej. Zaleca się chronić przed działaniem wilgoci i światła. Przed rozpoczęciem przyjmowania leku należy omówić to z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką. Nalewka z liści mięty pieprzowej u osób z refluksem żołądkowo-przełykowym może powodować nasilenie zgagi. Leku nie powinny przyjmować osoby z kamieniami żółciowymi i innymi zaburzeniami dróg żółciowych. Wyciąg ze świeżego ziela dziurawca może powodować wystąpienie reakcji fotoalergicznej, dlatego należy unikać ekspozycji na słońce podczas przyjmowania produktu. Stosowanie u dzieci i młodzieży: z uwagi na brak danych nie należy stosować produktów zawierających ziele dziurawca i korzeń goryczki u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia. Należy zachować ostrożność podczas przyjmowania u osób z grup wysokiego ryzyka, takich jak osoby z chorobami wątroby lub padaczką. Stosowanie z innymi lekami: należy to omówić z lekarzem. W przypadku przyjmowania innych leków, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Należy zachować szczególną ostrożność i brać pod uwagę możliwość wystąpienia interakcji charakterystycznych dla ziela dziurawca. Dostępna jest tylko niewielka ilość danych dotyczących interakcji pomiędzy korzeniem kozłka a innymi produktami leczniczymi. Nie zaleca się przyjmować leków zawierających korzeń kozłka z syntetycznymi lekami uspokajającymi. Stosowanie w okresie ciąży i karmienia piersią: należy się skonsultować z lekarzem. Z uwagi na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania produktu, nie zaleca się przyjmowania w okresie ciąży i karmienia piersią. Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn: z uwagi na zawartość etanolu, produkt może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Lek zawiera etanol – do 346mg alkoholu (etanolu) w każdej jednostce dawkowania (dawka jednorazowa to 0,6ml płynu – ok. 15 kropli). Ilość równoważna 9ml piwa lub 4ml wina. Taka ilość alkoholu prawdopodobnie nie będzie miała wpływu na dorosłych. Alkohol może zmieniać działanie innych leków – przed zastosowaniem u osób, które przyjmują inne leki, należy się skonsultować z lekarzem. Jeśli pacjent jest uzależniony od alkoholu, powinien się poradzić lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Przeciwwskazania:
Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku. Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na mentol. Nie stosować w przypadku występowania choroby wrzodowej żołądka i/lub dwunastnicy. Nie stosować w przypadku wystąpienia zapalenia i niedrożności dróg żółciowych. Nie stosować u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia.
Działania niepożądane:
Podczas stosowania leku u niektórych osób mogą wystąpić działania niepożądane. Przyjmowanie leku z korzeniem kozłka, ziela dziurawca może spowodować wystąpienie objawów
żołądkowo-jelitowych (np. nudności, skurczowe bóle brzucha) – częstość nieznana. W przypadku korzenia goryczki objawy żołądkowo-jelitowe mogą wystąpić niezbyt często. U osób z refluksem żołądkowo-przełykowym może nasilić się zgaga. Korzeń goryczki rzadko może powodować tachykardię (przyspieszenie akcji serca) i świąd. Może wystąpić ból głowy – częstość nieznana. Wyciąg ze świeżego ziela dziurawca może spowodować wystąpienie skórnych reakcji alergicznych, zmęczenia i niepokoju – częstość nieznana. U osób o jasnej karnacji może wystąpić nadwrażliwość na światło słoneczne przypominająca oparzenia słoneczne. Jeśli pojawią się objawy niepożądane, należy przerwać stosowanie leku i skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Dawkowanie Kropli żołądkowych:
Lek stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub według wskazówek na ulotce. Stosować doustnie. Osoby dorosłe: w przypadku braku łaknienia jednorazowo 15 kropli rozcieńczyć w 1/4 szklanki wody, przyjmować 3-6 razy na dobę, 30 minut przed jedzeniem; doraźnie w razie dolegliwości żołądkowych, jednorazowo 15 kropli rozcieńczyć w 1/4 szklanki wody, przyjmować do 6 razy na dobę. Stosowanie leku u osób powyżej 65. roku życia nie wymaga zmiany dawki. W przypadku, gdy po 14 dniach stosowania leku dolegliwości się utrzymują, należy się skonsultować z lekarzem.
Producent: Amara