Polecane produkty
Skład Radirex:
Substancje czynne: Rhei radix pulveratum (sproszkowany korzeń rzewienia) – 513,5mg oraz substancje pomocnicze: krospowidon, talk. Jedna tabletka zawiera średnio 12,6mg związków antranoidowych w przeliczeniu na reinę.
Działanie Radirex:
Produkt leczniczy Radirex jest tradycyjnie stosowany jako środek przeczyszczający przy zaparciach. Zastosowano w nim sproszkowany korzeń rzewienia jako substancję czynną. Lek do stosowania w określonych wskazaniach, jego skuteczność opiera się wyłącznie na długotrwałym stosowaniu i doświadczeniu.
Zastosowanie:
Produkt leczniczy Radirex wskazany do stosowania w przypadku zaparć. Lek dla osób dorosłych oraz dzieci powyżej 12. roku życia.
Informacje dodatkowe:
Produkt przechowywać w sposób niedostępny dla dzieci, w temperaturze pokojowej. Zaleca się chronić przed działaniem wilgoci i światła. Nie należy stosować leku podczas miesiączki. Nie należy stosować w przypadku niezdiagnozowanych objawów ostrego lub uporczywego bólu brzucha. Należy unikać długotrwałego stosowania środków przeczyszczających, w przypadku konieczności codziennego przyjmowania leku należy jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą w celu określenia przyczyny zaparć. W przypadku nadużywania leku może dojść do utraty płynów i elektrolitów, a następnie do uzależnienia związanego z koniecznością stosowania coraz większych dawek leku potrzebnych do uzyskania efektu przeczyszczającego. Ponadto nadużycie może prowadzić do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej (przede wszystkim obniżenia potasu) i zaburzenia funkcjonowania okrężnicy. Ze względu na obniżenie poziomu potasu może dojść do zaburzenia pracy serca, zaburzeń nerwowo-mięśniowych (szczególnie u osób przyjmujących glikozydy nasercowe, diuretyki, kortykosteroidy). Stosowanie przez dłuższy czas leków przeczyszczających z antranoidami może nasilać zaparcia. W przypadku przewlekłego stosowania może wystąpić białkomocz i krwiomocz. Należy pamiętać, że stosowanie stymulujących środków przeczyszczających w przypadku przewlekłych zaparć, nie może zastąpić konieczności zmiany diety.
Przeciwwskazania:
Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku. Nie stosować poniżej 12. roku życia. Nie stosować w okresie ciąży i laktacji. Nie stosować w przypadku niedrożności jelit, atonii jelit, ostrych i przewlekłych chorób zapalnych jelit (m.in. wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna), zapalenia wyrostka robaczkowego, guzków krwawniczych, zapalenia kłębuszków nerkowych, kamicy szczawianowej, biegunki, odwodnienia i zaburzeń elektrolitowych, a także bólów brzucha o niejasnej etiologii.
Działania niepożądane:
Podczas stosowania leku u niektórych osób mogą wystąpić działania niepożądane. Częstość nieznana: zaburzenia układu immunologicznego – reakcje nadwrażliwości; zaburzenia żołądka i jelit – ból brzucha, stany skurczowe jelit, płynny stolec (zwłaszcza u osób z nadwrażliwym jelitem grubym). Długotrwałe stosowanie leku może prowadzić do zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej, białkomoczu i krwiomoczu. W przypadku długotrwałego stosowania może dojść do pigmentacji śluzówki jelita (pseudomelanosis coli) – objaw ten mija po zakończeniu leczenia. W trakcie stosowania leku może pojawić się żółte lub czerwono-brązowe (zależnie od odczynu pH) zabarwienie moczu.
Dawkowanie tabletek Radirex:
Stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub według wskazówek na ulotce. Młodzież powyżej 12. roku życia, osoby dorosłe: jednorazowa dawka to 2 tabletki, zaleca się przyjąć je przed snem. Jeśli zachodzi taka potrzeba dobową dawkę można zwiększyć do 3 tabletek. Zwykle działanie przeczyszczające następuje po 6-8 godzinach. Najodpowiedniejszą indywidualną dawką jest najmniejsza dawka, która pozwala uzyskać miękki stolec. W przypadku, gdy po 7-14 dniach nie następuje poprawa lub objawy się nasilają, należy skonsultować się z lekarzem. W przypadku konieczności stosowania leku przez okres dłuższy niż 2 tygodnie wymagany jest nadzór lekarza.