Polecane produkty
Skład Polopiryna S 300mg:
Substancja czynna: kwas acetylosalicylowy. Jedna tabletka zawiera 300mg kwasu acetylosalicylowego oraz substancje pomocnicze: skrobia kukurydziana, celuloza sproszkowana, celuloza mikrokrystaliczna.
Działanie Polopiryna S 300mg:
Wykorzystaną w produkcie leczniczym Polopiryna S 300mg substancją czynną jest kwas acetylosalicylowy. To lek o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Wskazaniem do stosowania leku są m.in. dolegliwości bólowe o nasileniu od lekkiego do średniego, objawy w przebiegu przeziębienia i grypy z gorączką, a także reumatoidalne zapalenie stawów.
Zastosowanie Polopiryna S 300mg:
Produkt leczniczy Polopiryna S 300mg wskazany do stosowania w leczeniu: dolegliwości bólowych różnego pochodzenia o nasileniu lekkim lub średnim (m.in. bóle głowy, bóle zębów, bóle mięśni, bóle stawów); dolegliwości, które towarzyszą przeziębieniu i grypie z gorączką; stanów chorobowych, które wymagają długotrwałego stosowania kwasu acetylosalicylowego w dużych dawkach, w tym reumatoidalnego zapalenia stawów, a ponadto w leczeniu zawału mięśnia sercowego oraz w profilaktyce powtórnego zawału mięśnia sercowego.
Informacje dodatkowe:
Produkt przechowywać w sposób niedostępny dla dzieci, w temperaturze pokojowej. Zaleca się chronić przed działaniem wilgoci i światła. Możliwość zastosowania leku w pierwszym i drugim trymestrze ciąży należy skonsultować z lekarzem. Podczas leczenia nie spożywać alkoholu.
Przeciwwskazania Polopiryna S 300mg:
Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku, a także na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne. Nie stosować w przypadku astmy oskrzelowej, przewlekłego schorzenia układu oddechowego, gorączki siennej lub obrzęku błony śluzowej nosa. Nie stosować przypadku czynnej choroby wrzodowej żołądka i/lub dwunastnicy, stanów zapalnych lub krwawienia z przewodu pokarmowego (może dojść do wystąpienia krwawienia z przewodu pokarmowego lub uczynnienia choroby wrzodowej), ciężkiej niewydolności wątroby lub nerek, ciężkiej niewydolności serca; zaburzeń krzepnięcia krwi (np. hemofilia, małopłytkowość). Nie stosować jednocześnie ze środkami przeciwzakrzepowymi (np. pochodne kumaryny, heparyna). Nie stosować w przypadku niedoboru dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej. Nie stosować równocześnie z metotreksatem stosowanym w dawkach 15mg tygodniowo lub większych. Nie stosować u dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia (przede wszystkim w przebiegu infekcji wirusowych, ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu Reye’a). Nie stosować w trzecim trymestrze ciąży oraz w okresie karmienia piersią.
Działania niepożądane:
Podczas stosowania leku u niektórych osób mogą wystąpić działania niepożądane. Działania niepożądane po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego. Zaburzenia krwi i układu chłonnego: małopłytkowość, niedokrwistość wskutek mikrokrwawień z przewodu pokarmowego, niedokrwistość hemolityczna u pacjentów z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, leukopenia, agranulocytoza, eozynopenia, zwiększone ryzyko krwawień, wydłużenie czasu krwawienia, wydłużenie czasu protrombinowego. Zaburzenia układu immunologicznego: reakcje nadwrażliwości: wysypka, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli, wstrząs. Zaburzenia układu nerwowego: szumy uszne (zwykle objaw przedawkowania), zaburzenia słuchu, zawroty głowy. Zaburzenia serca: niewydolność serca. Zaburzenia naczyniowe: nadciśnienie. Zaburzenia żołądka i jelit: niestrawność, zgaga, uczucie pełności w nadbrzuszu, nudności, wymioty, brak łaknienia, bóle brzucha, krwawienia z przewodu pokarmowego, uszkodzenie śluzówki żołądka, uczynnienie choroby wrzodowej, perforacje (owrzodzenie żołądka występuje u 15% pacjentów długotrwale przyjmujących kwas acetylosalicylowy). Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych: ogniskowa martwica komórek wątrobowych, tkliwość i powiększenie wątroby (szczególnie u pacjentów z młodzieńczym reumatoidalnym zapaleniem stawów, układowym toczniem rumieniowatym, gorączką reumatyczną lub chorobą wątroby w wywiadzie), przemijające zwiększenie aktywności aminotransferaz w surowicy, fosfatazy alkalicznej i stężenia bilirubiny. Zaburzenia nerek i dróg moczowych: białkomocz, obecność leukocytów i erytrocytów w moczu, martwica brodawek nerkowych, śródmiąższowe zapalenie nerek.
Dawkowanie tabletek Polopiryna S 300mg:
Stosować według zaleceń lekarza lub wskazówek na ulotce. Stosować doustnie, przyjmować podczas posiłku lub po jego zakończeniu, popijać dużą ilością wody. Przy problemach z przełykaniem tabletkę można najpierw rozpuścić w połowie szklanki wody lub mleka. Przy bólu i gorączce zwykle stosuje się – dorośli: 1-2 tabletki (300-600mg kwasu acetylosalicylowego) co 4 godziny. Maksymalna dawka dobowa: 3g kwasu acetylosalicylowego. Młodzież powyżej 16. roku życia: 2-3 tabletki na dobę (600-900mg kwasu acetylosalicylowego). W stanach zapalnych zaleca się stosować po konsultacji z lekarzem, zwykle stosuje się: w gorączce reumatycznej: 3 tabletki (900mg kwasu acetylosalicylowego) 4 razy na dobę; w reumatoidalnym zapaleniu stawów: 2 tabletki (600mg kwasu acetylosalicylowego) 3-4 razy na dobę. Zawał mięśnia sercowego, profilaktyka zawału mięśnia sercowego: 1/2-1 tabletki (150-300mg kwasu acetylosalicylowego) na dobę. Czas leczenia objawowego: bez konsultacji można stosować maksymalnie przez 3 dni. Zalecane jest stosowanie najniższych skutecznych dawek.