Polecane produkty
Skład Starazolin Free krople do oczu:
Substancja czynna: tetryzoliny chlorowodorek (Tetryzolini hydrochloridum ). 1ml kropli do oczu zawiera 0,5mg tetryzoliny chlorowodorku oraz substancje pomocnicze: sodu chlorek, kwas borowy, boraks, woda oczyszczona.
Działanie Starazolin Free krople do oczu:
Sterylny roztwór kropli do oczu z tetryzoliny chlorowodorkiem. Jest to lek należący do grupy leków, które działają zwężająco na naczynia krwionośne oka. Produkt leczniczy Starazolin Free wskazany jest do stosowania w przypadku łagodnego niezakaźnego podrażnienia lub zaczerwienienia oka, którego przyczyną jest dym, wiatr, chlorowana woda lub światło, a także w przypadku alergicznego zapalenia oka. Lek stosowany miejscowo na spojówkę w ciągu kilku minut prowadzi do zwężenia naczyń włosowatych (skurczu naczyń), które utrzymuje się przez 4-8 godzin. Preparat nie zawiera środków konserwujących.
Zastosowanie:
Produkt leczniczy Starazolin Free krople do oczu wskazany do stosowania w leczeniu łagodnego niezakaźnego podrażnienia lub zaczerwienienia oka, które wywołane zostało przez dym, wiatr, światło, chlorowaną wodę, a także w leczeniu alergicznego zapalenia oka (np. uczulenie na pyłki, katar sienny).
Informacje dodatkowe:
Produkt przechowywać w sposób niedostępny dla dzieci, w temperaturze pokojowej. Zaleca się chronić przed działaniem wilgoci i światła. Należy skonsultować się z lekarzem w przypadku: suchego zapalenia błony śluzowej nosa, zapalenia rogówki i spojówek; podwyższonego ciśnienia w gałce ocznej (jaskra). Należy natychmiastowo zgłosić się do lekarza w przypadku: silnego bólu oka, bólu głowy, utraty wzroku, pojawienia się „pływających” plam w polu widzenia, silnego, ostrego lub jednostronnego zaczerwienienia oka, bólu przy narażeniu na światło lub podwójnego widzenia, a także w przypadku, gdy podrażnienie lub zaczerwienienie oka związane jest z ciężką chorobą oka, np. zakażeniem, obecnością ciała obcego lub chemicznym uszkodzeniem rogówki. W przypadku długotrwałego lub nieprawidłowego stosowania leku (szczególnie w większych dawkach niż zalecane) może dojść do zmniejszenia jego działania oraz do zaczerwienienia spojówek i utrzymującego się przekrwienia błony śluzowej nosa. Nie jest zalecane stosowanie leku w okresie ciąży i karmienia piersią. Lek może ograniczać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn (po aplikacji może nastąpić rozszerzenie źrenic, oślepianie przez światło lub niewyraźne widzenie). Nie połykać. Zaleca się unikać długotrwałego stosowania leku, szczególnie u dzieci. Każdorazowo przed zastosowaniem leku u dziecka należy skonsultować się z lekarzem.
Przeciwwskazania:
Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku oraz alergii kontaktowej na srebro. Nie stosować w przypadku jaskry z wąskim kątem przesączania. Nie stosować w przypadku ciężkiej choroby serca lub naczyń krwionośnych (np. chorobę tętnic wieńcowych serca lub nadciśnienie tętnicze). Nie stosować w przypadku guza chromochłonnego nadnerczy. Nie stosować w przypadku zaburzeń metabolicznych: nadczynność tarczycy, porfiria lub cukrzyca. Nie stosować w przypadku osób, które przyjmują inhibitory monoaminooksydazy (IMAO), trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne lub inne leki, które mogą podwyższać ciśnienie tętnicze. Nie stosować w przypadku łagodnego rozrostu prostaty. Nie stosować u dzieci poniżej 2. roku życia.
Działania niepożądane:
U niektórych osób podczas stosowania leku mogą wystąpić działania niepożądane. Często: nasilony obrzęk błony śluzowej oka (przekrwienie reaktywne), pieczenie lub suchość błony śluzowej oka, kołatanie serca, ból głowy, drżenie, osłabienie, potliwość, podwyższone ciśnienie tętnicze, szybkie tętno. Rzadko: rozszerzenie źrenic. Bardzo rzadko: keratynizacja (rogowacenie) powierzchni spojówki, prowadząca do zamknięcia kanalików łzowych i łzawienia spowodowanego zaburzeniami w odpływie łez po przedłużającym się stosowaniu tego leku. Częstość nieznana: szczypanie w oku lub jego okolicy, zaczerwienienie, obrzęk, ból, swędzenie, niewyraźne widzenie, podrażnienie spojówek.
Dawkowanie kropli do oczu Starazolin Free:
Stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub według wskazań na ulotce. Osoby dorosłe, młodzież powyżej 12. roku życia: o ile lekarz nie zaleci inaczej, aplikować jedną kroplę do każdego podrażnionego oka, stosować 2-3 razy na dobę. Dzieci od 2. do 12. roku życia: stosować wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Należy skonsultować się z lekarzem i przerwać stosowanie leku, jeśli po dwóch dniach stosowania leku nie nastąpiła poprawa, podrażnienie i zaczerwienienie oka się utrzymują lub nasilają. Bez konsultacji lekarskiej nie stosować dłużej niż przez 3 dni. W przypadku choroby oczu nie należy nosić soczewek kontaktowych, jeśli noszenie szkieł jest dozwolone, należy je zdjąć przed aplikacją leku. Przed ponownym założeniem należy wstrzymać się przynajmniej przez 15 minut. Aplikacja: przed zastosowanie leku należy umyć ręce. Z butelki zdjąć nasadkę ochronną, butelkę obrócić do góry dnem, nacisnąć pompkę, wtedy pokaże się pierwsza kropla. Zanim zostanie zaaplikowana kropla do oka należy odrzucić przynajmniej 5 pierwszych kropli, przed aplikacją kolejnej kropli do oka należy odrzucić przynajmniej 2 krople. W przypadku, gdy lek nie był stosowany przez 15 dni (lub dłużej), należy odrzucić 5 kropli przed aplikacją leku do oka. Aby wkroplić lek, należy lekko odchylić głowę do tyłu i odciągnąć ostrożnie dolną powieką. Trzymając butelkę do góry dnem nacisnąć pompkę, wypuszczając kroplę do oka. Zaraz po zakropleniu należy ucisnąć palcem kącik oka koło nosa lub zamknąć powiekę na 1-2 minuty. Końcówką dozownika nie dotykać oka ani innych powierzchni.