Polecane produkty
Skład Cardioteva 75mg:
Substancja czynna; kwas acetylosalicylowy (Acidum acetylsalicylicum). Każda tabletka dojelitowa zawiera 75mg kwasu acetylosalicylowego oraz substancje czynne: rdzeń tabletki – celuloza mikrokrystaliczna, skrobia kukurydziana, krzemionka koloidalna bezwodna, kwas stearynowy; otoczka tabletki – kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1), polisorbat 80, sodu laurylosiarczan, trietylu cytrynian, talk.
Działanie Cardioteva 75mg:
Kwas acetylosalicylowy to substancja czynna, która przyjmowana w małych dawkach pełni funkcję leku przeciwpłytkowego. Produkt leczniczy Cardioteva 75mg jest wskazany do stosowania w celu minimalizowania ryzyka tworzenia się zakrzepów krwi. Konsekwencją zakrzepów krwi może być zawał serca, dławica piersiowa lub udar. Przyjmowanie leku Cardioteva 75mg ogranicza ryzyko zakrzepów, a w tym samym zapobiega zawałom serca, udarom mózgu, a także problemom sercowo-naczyniowym u osób, które chorują na stabilną lub niestabilną dławicę piersiową. Ponadto lek można stosować jako środek zapobiegający tworzeniu się zakrzepów krwi po zabiegach chirurgicznych serca w celu rozszerzenia lub odblokowania naczyń krwionośnych.
Zastosowanie:
Produkt leczniczy Cardioteva 75mg wskazany do stosowania w celu zmniejszania ryzyka tworzenia się zakrzepów serca. Lek do stosowania profilaktycznego.
Informacje dodatkowe:
Produkt przechowywać w sposób niedostępny dla dzieci, w temperaturze pokojowej. Zaleca się chronić przed działaniem wilgoci i światła. Osoby, które mają zaplanowany jakikolwiek zabieg chirurgiczny muszą poinformować lekarza o tym, że przyjmują kwas acetylosalicylowy. Kwas acetylosalicylowy podawany dzieciom może powodować zespół Reya, dlatego leku nie należy stosować u dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia (chyba że lekarz zaleci inaczej). Lek nie nadaje się do stosowania jako lek przeciwgorączkowy lub przeciwbólowy lub do stosowania doraźnego. W trakcie stosowania leku nie należy spożywać alkoholu, gdyż może on zwiększać ryzyko wystąpienia krwawień z przewodu pokarmowego oraz wydłużać czas krwawienia. Stosowanie leku w okresie ciąży i karmienia piersią: nie jest zalecane stosowanie leku w okresie ciąży, chyba że lekarz zadecydował inaczej, przy czym w trzecim trymestrze stosowanie leku jest przeciwwskazane; nie jest zalecane stosowanie leku w okresie karmienia piersią, chyba że lekarz zalecił inaczej. Lek zawiera sód: mniej niż 1mmol sodu (23mg) w jednej tabletce, można go uznać za„wolny od sodu”.
Przeciwwskazania:
Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku, na inne salicylany, inne niesteroidowe leki przeciwzapalne. Nie stosować w przypadku napadu astmy oskrzelowej lub obrzęku niektórych części ciała (obrzęk naczynioruchowy) po przyjęciu salicylanów lub niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Nie stosować w przypadku występowania aktualnie lub w przeszłości owrzodzenia żołądka lub dwunastnicy lub innego rodzaju krwawienia (np. udar mózgu). Nie stosować w przypadku problemów z krzepnięciem krwi. Nie stosować w przypadku poważnych problemów z wątrobą lub nerkami. Nie stosować w ostatnim trymestrze ciąży. Nie stosować jednocześnie z metotreksatem (stosowanym w dawkach 15mg na tydzień lub wyższych).
Działania niepożądane:
W trakcie leczenia u niektórych osób mogą wystąpić działania niepożądane. W przypadku wystąpienia następujących objawów należy natychmiast przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem: nagłe świsty podczas oddychania, obrzęk ust, twarzy lub ciała, wysypka, zmęczenie lub trudności w połykaniu (ciężkie reakcje alergiczne), zaczerwienienie skóry z pęcherzami lub łuszczeniem się, które może być związane z wysoką gorączką i bólem stawów (może to być rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona lub zespół Lyella), nietypowe krwawienia (np. kaszel z odkrztuszaniem krwi, krwawe wymioty, krew w moczu, smoliste stolce). Działania niepożądane występujące często: niestrawność, zwiększona skłonność do krwawień; niezbyt często: pokrzywka, katar, trudności w oddychaniu; rzadko: ciężkie krwawienie z żołądka lub jelit, krwawienie w obrębie mózgu; zmiany liczby krwinek we krwi, nudności i wymioty, skurcz dolnych dróg oddechowych, napad astmy, zapalenie naczyń krwionośnych, siniaki z purpurowymi plamami (krwawienie w obrębie skóry), ciężkie reakcje alergiczne (rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, zespół Lyella), reakcje nadwrażliwości (obrzęk np. ust, twarzy lub ciała lub wstrząs), nieprawidłowe, obfite lub przedłużające się krwawienia miesiączkowe; częstość nieznana: dzwonienie w uszach (szumy uszne) lub osłabienie słuchu, ból głowy, zawroty głowy, owrzodzenie żołądka lub dwunastnicy i perforacja, przedłużony czas krwawienia, zaburzenie czynności nerek, zaburzenie czynności wątroby, duże stężenie kwasu moczowego we krwi.
Dawkowanie tabletek Cardioteva 75mg:
Stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub według wskazówek na ulotce. Tabletkę połykać w całości (nie gryźć, nie żuć, nie kruszyć, nie łamać), popijać wodą (około pół szklanki). U osób dorosłych – zapobieganie wystąpieniu zawałów serca: 75-160mg raz na dobę; zapobieganie udarom mózgu: 75-325mg raz na dobę; zapobieganie problemom sercowo-naczyniowym u pacjentów, którzy chorują z powodu stabilnej lub niestabilnej dławicy piersiowej: 75-160mg raz na dobę; zapobieganie tworzeniu się zakrzepów po niektórych zabiegach chirurgicznych serca: 75-160mg raz na dobę. U pacjentów w podeszłym wieku nie ma konieczności dostosowywania dawki, należy jednak zachować ostrożność, gdyż osoby w podeszłym wieku są bardziej narażone na wystąpienie działań niepożądanych. Efekty leczenia należy oceniać w regularnych odstępach czasu. Młodzież i dzieci poniżej 16. roku życia: wyłącznie na zlecenie lekarza.