Polecane produkty
Skład Olfen Max 20mg/g żel:
Substancja czynna: diklofenak (Diclofenacum natricum). 1g zawiera 23,2mg diklofenaku dietyloamoniowego (co odpowiada 20mg diklofenaku sodowego) oraz substancje pomocnicze: alkohol izopropylowy, glikol propylenowy (E 1520), kokozylokaprylokapronian, parafina ciekła, karbomer, makrogolu eter cetostearylowy, dietyloamina, kwas oleinowy, butylohydroksytoluen (E 321), substancja zapachowa (zawierająca cytronelol, geraniol, alkohol benzylowy, linalol, limonen, cytral, farnezol, kumarynę i eugenol), woda oczyszczona.
Działanie Olfen Max 20mg/g żel:
Lek wskazany do miejscowego stosowania na skórę w objawowym leczeniu bólu w ostrych stłuczeniach, skręceniach i nadwerężeniach wynikających z tępych urazów. Produkt leczniczy Olfen Max 20mg/g żel zawiera jako substancję czynną diklofenak, czyli niesteroidowy lek przeciwzapalny. Lek jest przeznaczony do stosowania u osób dorosłych oraz krótkotrwałego stosowania u młodzieży powyżej 14. roku życia.
Zastosowanie:
Produkt leczniczy Olfen Max 20mg/g żel wskazany do stosowania w miejscowym, objawowym leczeniu bólu w ostrych nadwerężeniach, stłuczeniach oraz skręceniach wywołanych tępymi urazami. Lek można stosować u młodzieży powyżej 14. roku życia i u dorosłych.
Informacje dodatkowe:
Produkt przechowywać w sposób niedostępny dla dzieci, w temperaturze pokojowej. Zaleca się chronić przed działaniem wilgoci i światła. Lek zawiera glikol propylenowy (E1520) – 54mg glikolu propylenowego w 1g żelu. Lek zawiera butylohydroksytoluen (E321), czyli składnik o możliwym działaniu wywołującym miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry) lub podrażniającym oczy i błony śluzowe. Lek zawiera substancje zapachowe (kompozycja zapachowa złożona z takich składnika jak: alkohol benzylowy (0.15mg/g), cytral, cytronelol, kumaryna, eugenol, farnezol, geraniol, d-limonen i linalol), które mogą wywoływać reakcje alergiczne, ponadto alkohol benzylowy może miejscowo podrażniać. Żel można stosować wyłącznie na nienaruszoną, nieuszkodzoną, niezmienioną chorobowo powierzchnię skóry. Unikać kontaktu z błonami śluzowymi jamy ustnej i z oczami. Nie stosować doustnie. Podczas leczenia należy unikać ekspozycji na słońce oraz wizyt w solarium. Miejsce aplikacji leku (po wyschnięciu żelu) można zakryć przepuszczającym powietrze (nieokluzyjnym) bandażem, nie należy jednak stosować żadnych nieprzepuszczających powietrza opatrunków okluzyjnych. Stosowanie w okresie ciąży i karmienia piersią: każda kobieta powinna przed zastosowaniem skonsultować się z lekarzem, przy czym w pierwszym i drugim trymestrze stosowanie leku jest dopuszczalne wyłącznie z zalecenia lekarza (w trzecim trymestrze stosowanie leku jest przeciwwskazane), również w okresie karmienia piersią lek można stosować tylko z zalecenia lekarza, należy jednak pamiętać, żeby nie nakładać go na okolice piersi, nie stosować go na duże powierzchnie skóry i nie stosować go długotrwale.
Przeciwwskazania:
Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku. Nie stosować u osób, u których kiedykolwiek w przeszłości występowały trudności w oddychaniu (astma, skurcz oskrzeli), pokrzywka, katar, obrzęk twarzy lub języka po przyjęciu lub zastosowaniu leków zawierających kwas acetylosalicylowy lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Nie stosować u młodzieży i dzieci poniżej 14. roku życia. Nie stosować u kobiet będących w trzecim trymestrze ciąży. Nie stosować w przypadku infekcji skórnych, egzemy, stanów zapalnych, nie stosować na otwarte rany i błonę śluzową.
Działania niepożądane:
Stosowanie leku może u niektórych osób wywołać działania niepożądane, czasem o ciężkim charakterze (zwłaszcza działania niepożądane występujące rzadko i bardzo rzadko). Należy przerwać stosowanie leku i natychmiast skonsultować się z lekarzem, jeśli wystąpią następujące objawy: wysypka skórna z pęcherzykami; pokrzywka; świszczący, spłycony oddech lub uczucie ucisku w klatce piersiowej (astma); obrzęk twarzy, ust, języka lub gardła. Inne możliwe działania niepożądane – często: wysypka skórna, świąd, zaczerwienienie, egzema, zapalenie skóry (np. zapalenie kontaktowe skóry); niezbyt często: łuszczenie się skóry, odwodnienie skóry, obrzęk; bardzo rzadko: wysypka grudkowata, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, reakcje nadwrażliwości (np. pokrzywka), nadwrażliwość na światło z wystąpieniem reakcji skórnych po ekspozycji na światło słoneczne; częstość nieznana: uczucie pieczenia w miejscu zastosowania, suchość skóry. Gdy lek jest stosowany długotrwale lub na dużej powierzchni ciała, może dojść do wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych (jak przy stosowaniu doustnych leków z diklofenakiem np. ze strony układu pokarmowego, wątroby czy nerek).
Dawkowanie żelu Olfen Max 20mg/g:
Lek należy stosować tak, jak jest to opisane w ulotce lub według wskazań lekarza. Młodzież powyżej 14. roku życia, osoby dorosłe: stosować 2 razy na dobę (najlepiej rano i wieczorem). Jednorazowo należy stosować ilość odpowiednią do wielkości leczonej powierzchni, zwykle 1-4g żelu (ilość żelu wielkości owocu wiśni lub wielkości orzecha włoskiego). Maksymalna dobowa dawka: 8g żelu. Cienką warstwę leku należy rozprowadzić na skórze, następnie delikatnie wmasować. Po każdym użyciu umyć ręce, o ile nie stanowią one miejsca leczenia. Czas leczenia: zależy od objawów i choroby podstawowej. Lek można stosować przez tydzień bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Należy pamiętać, że w sytuacji, gdy po 3-5 dniach leczenia nie ma poprawy lub objawy się nasilają, należy skonsultować się z lekarzem.