Polecane produkty
Skład Tantum Verde smak eukaliptusowy:
Substancja czynna: benzydaminy chlorowodorek (Benzydamini hydrochloridum). Jedna pastylka twarda zawiera 3mg benzydaminy chlorowodorku oraz substancje pomocnicze: izomalt (E 593), olejek eukaliptusowy, kwas cytrynowy jednowodny, acesulfam potasowy, lewomentol, żółcień chinolinowa (E 104), indygotyna (E 132).
Działanie Tantum Verde smak eukaliptusowy:
Jako substancję czynną w produkcie leczniczym Tantum Verde smak eukaliptusowy zawarto benzydaminy chlorowodorek. Benzydamina należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo, ponadto miejscowo znieczulająco i odkażająco. Wskazaniem do stosowania leku są dolegliwości i objawy związane ze stanami zapalnymi jamy ustnej i gardła. Preparat w postaci pastylek do ssania.
Zastosowanie:
Produkt leczniczy Tantum Verde smak eukaliptusowy wskazany do stosowania w leczeniu dolegliwości i objawów (ból, zaczerwienienie, obrzęk) w przebiegu stanów zapalnych jamy ustnej i gardła.
Informacje dodatkowe:
Produkt przechowywać w sposób niedostępny dla dzieci, w temperaturze pokojowej. Zaleca się chronić przed działaniem wilgoci i światła. Przed rozpoczęciem stosowania leku należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą. Nie jest zalecane stosowanie leku, jeśli występuje uczulenie na kwas acetylosalicylowy (aspirynę) lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Należy zachować ostrożność w przypadku osób, u których występowała astma oskrzelowa, gdyż lek ten może spowodować duszność. W przypadku, gdy objawy zapalenia w jamie ustnej np. owrzodzenie, nie zaczną ustępować po 3 dniach stosowania leku, należy skonsultować się z lekarzem, bowiem u niektórych osób owrzodzenie jamy ustnej może być objawem innego ciężkiego procesu chorobowego. Stosowanie z innymi lekami: należy to omówić z lekarzem. Stosowanie u kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią: należy to omówić z lekarzem, przy czym nie należy stosować tego leku w okresie ciąży i karmienia piersią. Stosowanie u dzieci i młodzieży: nie należy stosować u dzieci poniżej 6. roku życia. U dzieci od 6. do 11. roku życia lek należy stosować wyłącznie pod kontrolą osoby dorosłej. Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn: lek stosowany w zalecanych dawkach nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Lek zawiera izomalt, należy to wziąć pod uwagę u osób z wrodzoną nietolerancją na niektóre cukry (np. fruktozę). Osoby ze stwierdzoną wcześniej nietolerancją niektórych cukrów powinny przed zastosowaniem leku skonsultować się z lekarzem.
Przeciwwskazania:
Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku.
Działania niepożądane:
Podczas stosowania leku u niektórych osób mogą wystąpić działania niepożądane. Częstość nieznana: reakcje alergiczne, które mogą być ciężkie. Należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, gdy wystąpią takie działania niepożądane jak: nagły obrzęk jamy ustnej lub gardła, trudności w oddychaniu, wysypka lub świąd, szczególnie jeśli obejmuje całe ciało. Niezbyt często: reakcje skórne w wyniku nadwrażliwości na światło. Rzadko: pieczenie lub suchość w jamie ustnej – można je zmniejszyć, wypijając szklankę wody powoli, małymi łykami. Bardzo rzadko: skurcz krtani. Częstość nieznana: przedwczesne zamknięcie przewodu tętniczego u płodu, reakcja alergiczna (nadwrażliwość), ciężka reakcja alergiczna (wstrząs anafilaktyczny) z objawami takimi jak: trudności w oddychaniu, ból lub ucisk w klatce piersiowej, uczucie zawrotów głowy/omdlenia, silny świąd skóry lub wystające guzki na skórze, obrzęk twarzy, warg, języka i/lub gardła; reakcja taka może zagrażać życiu, niedoczulica jamy ustnej (miejscowa utrata wrażliwości błony śluzowej jamy ustnej).
Dawkowanie pastylek do ssania Tantum Verde smak eukaliptusowy:
Lek stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub według wskazówek na ulotce. Zalecane dawkowanie: stosować 1 pastylkę 3 razy na dobę. Pastylkę ssać powoli, nie należy jej żuć i połykać. Nie przekraczać dawek zalecanych. Czas leczenia: w sposób ciągły nie stosować dłużej niż 7 dni. W przypadku, gdy po 3 dniach leczenia nie nastąpiła poprawa lub doszło do pogorszenia, należy się skonsultować z lekarzem.