Polecane produkty
Skład:
10 ml zawiera substancję czynną: cytrynian butamiratu 15,00 mg
substancje pomocnicze: sorbitol 70% roztwór, sól sodowa sacharyny, wanilina, kwas benzoesowy, etanol 96% (v/v), glicerol, wodorotlenek sodu 30% roztwór, woda oczyszczona.
Działanie:
Nieopioidowy lek przeciwkaszlowy o działaniu ośrodkowym. Ponadto zmniejsza opór w drogach oddechowych, czego dowodem jest szybka poprawa parametrów spirometrycznych i wyników badań gazometrycznych krwi. Po podaniu doustnym lek wchłania się szybko i całkowicie. Maksymalne stężenie we krwi głównego metabolitu - kwasu 2-fenylomasłowego - występuje po około 1,5 h (dla syropu). T0,5 we krwi po podaniu syropu wynosi 6 h. Lek nie ulega kumulacji w organizmie. Lek podlega hydrolizie, prowadzącej głównie do powstania kwasu 2-fenylomasłowego i dietyloaminoetoksyetanolu. Metabolity te również wykazują działanie przeciwkaszlowe. Metabolity, podobnie jak niezmieniony butamirat, w znacznym stopniu (w około 95%) wiążą się z białkami osocza. Metabolity są wydalane głównie z moczem.
Wskazania:
Leczenie ostrego kaszlu o różnej etiologii. Tłumienie kaszlu w okresie przed- i pooperacyjnym u pacjentów poddawanym zabiegom chirurgicznym i bronchoskopii.
Ciąża i okres karmienia piersią:
Nie określono bezpieczeństwa stosowania preparatu w ciąży i okresie karmienia piersią. Należy unikać stosowania preparatu w I trymestrze ciąży; w pozostałym okresie stosować tylko w uzasadnionych przypadkach. Należy unikać stosowania preparatu w okresie karmienia piersią.
Dawkowanie:
Doustnie.
Syrop (postać preparatu przeznaczona dla dzieci starszych i dorosłych): dzieci w wieku 4-6 r.ż. - 5 ml (7,5 mg) 3 razy na dobę; 7-12 r.ż. - 10 ml (15 mg) 3 razy na dobę; powyżej 12 r.ż. - 15 ml (22,5 mg) 3 razy na dobę. W razie potrzeby dawkę można powtórzyć po 8 h, do 3 razy na dobę. Dorośli: 15 ml (22,5 mg) 4 razy na dobę; w razie potrzeby dawkę można powtórzyć po 6 h, do 4 razy na dobę.
Sinecod a stosowanie innych leków
Stosując syrop Sinecod, należy pamiętać o tym, że jego głównym działaniem jest tłumienie odruchu kaszlowego. Ze względu na ten mechanizm, leku nie powinno się łączyć z preparatami o działaniu wykrztuśnym. Leki wykrztuśne są przeznaczone do rozrzedzania i usuwania śluzu z dróg oddechowych, co jest sprzeczne z działaniem przeciwkaszlowym Sinecodu. Połączenie tych dwóch rodzajów leków może prowadzić do zalegania śluzu w oskrzelach, co z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia skurczu oskrzeli oraz rozwinięcia się zakażeń dróg oddechowych.
Przed rozpoczęciem stosowania Sinecodu warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, szczególnie jeśli pacjent stosuje inne leki na kaszel.
Sinecod a ciąża i karmienie piersią
Ze względu na brak dokładnych badań nad bezpieczeństwem stosowania Sinecodu w okresie ciąży i laktacji, zaleca się unikać stosowania leku w pierwszym trymestrze ciąży. W pozostałych miesiącach ciąży syrop na kaszel Sinecod może być używany wyłącznie w przypadkach absolutnej konieczności i po konsultacji z lekarzem. Nie ma pewności, czy substancja czynna leku przenika do mleka matki, dlatego stosowanie Sinecodu podczas karmienia piersią powinno być rozważone z ostrożnością, biorąc pod uwagę ewentualne ryzyko i korzyści.
Stosowanie syropu Sinecod u dzieci i młodzieży
Syrop przeciwkaszlowy Sinecod może być stosowany u dzieci od 3. roku życia, co czyni go bezpiecznym wyborem w leczeniu kaszlu także u najmłodszych pacjentów. Przed podaniem leku dziecku należy zwrócić uwagę na zalecenia dotyczące dawkowania zawarte w ulotce i zawsze przestrzegać zaleceń dotyczących wieku, aby zapewnić bezpieczne stosowanie syropu.
Sinecod a alkohol
Lek przeciwkaszlowy Sinecod nie powinien być stosowany jednocześnie z alkoholem, ponieważ połączenie to może nasilać niepożądane działania, takie jak senność czy zawroty głowy. Warto unikać spożywania alkoholu podczas stosowania leku, co pozwoli uniknąć dodatkowego obciążenia organizmu i zapewni maksymalną skuteczność terapii.