Polecane produkty
Skład Melatonina 5mg:
Substancja czynna: melatonina (Melatoninum). Jedna tabletka zawiera 5mg melatoniny oraz substancje pomocnicze: celuloza mikrokrystaliczna 102, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna.
Działanie Melatonina 5mg:
Melatonina to naturalnie występujący w organizmie ludzkim hormon. Jest on produkowany przez szyszynkę. Ogrywa on kluczową rolę w regulowaniu godzin snu i czuwania w ciągu dobry. Produkt leczniczy Melatonina 5mg zawiera syntetycznie produkowany odpowiednik naturalnego hormonu. Wskazaniem do stosowania leku są m.in. zaburzenia snu wynikające z zaburzenia rytmu snu i czuwania u osób dorosłych.
Zastosowanie:
Produkt leczniczy Melatonina 5mg wskazany do stosowania wspomagająco w przypadku zaburzeń snu związanych z zaburzeniami rytmu snu i czuwania, np. wynikających ze zmiany stref czasowych lub pracy zmianowej, a także w przypadku zaburzeń rytmu dobowego snu i czuwania u osób niewidomych. Lek dla osób dorosłych.
Informacje dodatkowe:
Produkt przechowywać w sposób niedostępny dla dzieci, w temperaturze pokojowej. Zaleca się chronić przed działaniem wilgoci i światła. Przed rozpoczęciem stosowania tego leku należy skonsultować się z lekarzem, jeśli występują: zaburzenia czynności wątroby, depresja, zaburzenia funkcji układu odpornościowego, zaburzenia hormonalne, padaczka lub zaburzenia czynności nerek. Stosowanie z innymi lekami: należy to omówić z lekarzem. Fluwoksamina oraz leki ulegające przemianom w wątrobie (tj.: citalopram, omeprazol, lanzoprazol) zwiększają stężenie we krwi podawanej równocześnie melatoniny. Inne leki, które mogą wpływać na działanie melatoniny: 5- lub 8- metoksypsoralen (stosowany w leczeniu łuszczycy), cymetydyna (w leczeniu choroby wrzodowej), estrogeny (środki antykoncepcyjne i hormonalna terapia zastępcza), tiorydazyna (stosowana w leczeniu problemów psychiatrycznych), imipramina (stosowana w leczeniu depresji), leków nasennych i uspokajających np. benzodiazepin. Lekarza należy poinformować o wszystkich stosowanych ostatnio lekach, również tych wydawanych bez recepty. Stosowanie z jedzeniem i piciem: podczas stosowania leku nie spożywać alkoholu. Stosowanie w okresie ciąży i karmienia piersią: stosowanie leku jest przeciwwskazane. Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn: nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych i obsługiwać maszyn, gdyż po przyjęciu leku może wystąpić uczucie senności prowadzące do spadku koncentracji.
Przeciwwskazania:
Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku. Nie stosować po spożyciu alkoholu. Nie stosować u kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią.
Działania niepożądane:
Podczas stosowania u niektórych osób mogą wystąpić działania niepożądane. Najczęściej występują takie objawy jak: zaburzenia układu nerwowego – astenia, bóle głowy, splątanie (dezorientacja), sedacja, obniżenie temperatury ciała; rzadziej – zwiększenie liczby napadów padaczkowych u dzieci z uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego i padaczką; zaburzenia serca – tachykardia; zaburzenia skóry i tkanki podskórnej – świąd, wysypka, pokrzywka, wyprysk; zaburzenia endokrynologiczne – ginekomastia.
Dawkowanie tabletek Melatonina 5mg:
Lek stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub według wskazówek na ulotce. Lek przyjmować doustnie. Osoby dorosłe: dawkowanie w zaburzeniach snu związanych ze zmianą stref czasowych: stosować 2-3mg melatoniny raz na dobę po zapadnięciu zmroku, rozpoczynając od pierwszego dnia podróży. Leczenie należy kontynuować przez 2-3 kolejne dni po zakończeniu podróży; dawkowanie w zaburzeniach rytmu dobowego snu i czuwania związanych np. z pracą zmianową: stosować 1-5mg na dobę, na godzinę przed snem; dawkowanie w zaburzeniach rytmu dobowego snu i czuwania u osób niewidomych: stosować 0,5-5mg raz na dobę około godziny 21-22. Dawkowanie dotyczy też długotrwałego przyjmowania leku. Działanie leku pojawia się stopniowo, można je obserwować nierzadko po upływie 2 tygodni od rozpoczęcia leczenia.
Producent: Lek-am
Porady związane z Melatonina 5mg x 90 tabletek
Jak zadbać o dobry sen jesienią?

Zdrowie psychiczne w dobie pandemii

Bezsenność, czyli dlaczego człowiek potrzebuje snu?

Bezsenność - prawdziwy problem?

Co na sen bez recepty?
