Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

10 niezwykłych właściwości leczniczych eukaliptusa!

24.04.2024
Leczenie naturalne

Jak niesamowicie to pachnie? A co? Oczywiście eukaliptus! Eukaliptus to roślina wiecznie zielona o odświeżającym zapachu i wyjątkowych właściwościach leczniczych! Liście eukaliptusa służą do produkcji drogocennego olejku eukaliptusowego, którego głównym składnikiem jest eukaliptol. Kiedy warto sięgnąć po leki i kosmetyki z eukaliptusem?

Spis treści:

eukaliptus

Czym jest eukaliptus?

Eukaliptus jest rośliną wiecznie zieloną należącą do rodziny mirtowatych. Wyróżnia się około 600 gatunków eukaliptusa – zarówno krzewów, jak i majestatycznych drzew. Występują one głównie w Australii, jak również w Indonezji i Nowej Gwinei. Najbardziej wartościowym surowcem są liście eukaliptusa, to właśnie z nich na drodze destylacji parowej pozyskiwany jest olejek eukaliptusowy (sok z eukaliptusa). Najczęściej do jego produkcji wykorzystuje się eukaliptus gałkowy (Eucalyptus globulus). Eukaliptus wykazuje m.in. działanie przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe, przeciwbólowe i immunomodulujące.

Co takiego kryją w sobie liście eukaliptusa i olejek eukaliptusowy? Głównym i najcenniejszym ich składnikiem jest eukaliptol (1,8-cyneol), którego zawartość sięga 60-80%. Eukaliptol wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, przeciwpasożytnicze i przeciwzapalne, uważa się, że nawet przeciwnowotworowe. Jego unikalną cechą jest to, że wchłania się niezwykle szybko, już w kilkanaście minut po inhalacji jest w krwiobiegu. Oprócz niego w olejku eukaliptusowym znajdują się takie substancje jak m.in. p-cymen, alfa-pinen, kamfen, limonen, cytronelal, felandren, garbniki, triterpeny, flawonoidy, gorycze, żywice i woski.

Jakimi właściwościami leczniczymi wyróżnia się eukaliptus?

Właściwości lecznicze eukaliptusa zapewniają mu szerokie spektrum zastosowania. Wśród najbardziej charakterystycznych właściwości eukaliptusa wymienia się działanie przeciwdrobnoustrojowe – przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze (wobec dermatofitów, grzybów nitkowatych i włóknistych) i przeciwpasożytnicze. Ponadto eukaliptus działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i antyoksydacyjnie. Zapewnia też działanie rozluźniające, sekretolityczne, wykrztuśne i antyseptyczne, przyspiesza proces gojenia i regeneracji skóry. Stosowany w aromaterapii szczególnie polecany jest dla osób zmagających się ze spadkiem nastroju i stanami depresyjnymi, gdyż poprawia koncentrację, orzeźwia i relaksuje. Niewiele osób o tym wie, ale inhalacje z eukaliptusa pomagają także łagodzić objawy alergii sezonowej.

Jak widać, właściwości lecznicze eukaliptusa są całkiem rozległe, dlatego też często wykorzystuje się go w wielu różnych produktach leczniczych i kosmetycznych. Zawierają go zarówno leki na katar i leki na zatoki, jak i preparaty na łupież, maści na bolące i napięte mięśnie oraz kosmetyki do pielęgnacji ciała i kosmetyki do higieny jamy ustnej (pasty i płyny do płukania). Oto 10 przykładów na to, że preparaty zawierające olejek eukaliptusowy powinny się znaleźć w każdym domu:

1. Oczyszcza zatoki i łagodzi objawy kataru

Leki na katar zawierające wyciąg z eukaliptusa lub olejek eukaliptusowy sprawdzą się w przypadku objawów kataru i zapalenia zatok. Pomogą zwalczyć odpowiedzialne za te dolegliwości drobnoustroje i zmniejszą stan zapalny. Leki na przeziębienie i katar z eukaliptusem (np. spraye do nosa) oferuje każda apteka internetowa. Rekomendowane są też inhalacje z olejku eukaliptusowego – wystarczy kilka kropli dodać do miseczki z gorącą wodą i wdychać ulatniającą się parę.

2. Przynosi ulgę w bólu gardła

Zastosowanie eukaliptusa jest polecane również w przypadku bólu gardła. Ziołowe pastylki do ssania z olejkiem eukaliptusowym pomogą złagodzić podrażnienie śluzówki jamy ustnej i gardła oraz zmniejszyć dolegliwości bólowe. Kilka kropli olejku warto też rozcieńczyć w ciepłej wodzie i taką mieszanką płukać bolące gardło.

3. Działa antyseptycznie i przeciwzapalnie na skórę

Osoby, które nie są zadowolone ze stanu swojej skóry ze względu na pojawiające się zmiany trądzikowe, powinny do codziennej rutyny pielęgnacyjnej wprowadzić preparaty na trądzik zawierające olejek eukaliptusowy (np. naturalne hydrolaty). Działają one antybakteryjnie, pomagają zmniejszać stan zapalny i wspierają gojenie się wyprysków.

4. Łagodzi bóle mięśniowe

Olejek eukaliptusowy jest składnikiem wielu maści rozgrzewających stosowanych w przypadku bólu, zmęczenia i napięcia mięśni. Preparaty z eukaliptusem warto aplikować w przypadku nadwerężeń, skurczów i skręceń. Jego rozluźniające i przeciwbólowe działanie szybko przyniesie ulgę. Można go też stosować na bóle stawów i bóle reumatyczne.

5. Ułatwia oddychanie i działa wykrztuśnie

Wspomniane wcześniej inhalacje z olejkiem eukaliptusowym wskazane są nie tylko przy katarze, ale i w przypadku utrudnionego oddychania wynikającego z infekcji dolnych dróg oddechowych. Substancje czynne zawarte w eukaliptusie pomogą upłynnić wydzielinę i ułatwią jej odkrztuszanie. Polecany jest także syrop na kaszel z olejkiem eukaliptusowym. W celu ułatwienia oddychania można też stosować maści do nacierania klatki piersiowej zawierające wyciąg z eukaliptusa.

6. Pomaga w walce z łupieżem

Eukaliptus działa przeciwgrzybiczo, jest bardzo skuteczny w zwalczaniu grzybów odpowiedzialnych za powstawanie łupieżu, tym samym jest on częstym składnikiem w szamponach przeciwłupieżowych. Oprócz tego, że pomaga on wyeliminować przyczynę problemu, to również łagodzi uczucie swędzenia i łuszczenia się skóry głowy. Jeśli chodzi o problemy w obrębie włosów i skóry głowy, to warto wiedzieć, że eukaliptol skutecznie zwalcza wszawicę!

7. Przyspiesza gojenie opryszczki

Wyciąg z eukaliptusa działa regenerująco i wspomaga procesy gojenia się ran, dodatkowo wykazuje właściwości przeciwwirusowe. Z tych powodów z powodzeniem zastępuje leki na opryszczkę. Zawarte w nim garbniki pomagają leczyć nie tylko opryszczkę, ale i np. liszaje oraz drobne ranki i skaleczenia. Wystarczy odrobinę rozcieńczonego olejku nanieść na zmianę.

8. Głęboko oczyszcza skórę twarzy

Po eukaliptus chętnie sięgają producenci kosmetyków i nie są to tylko preparaty na łupież i preparaty na trądzik! Wśród substancji znajdujących się w olejku eukaliptusowym są składniki o działaniu odświeżającym, antyoksydacyjnym i nawilżającym, stąd też liczne kosmetyki do pielęgnacji ciała – zwłaszcza przeznaczone do oczyszczania skóry – zawierają wyciąg z eukaliptusa. Jego niesamowity zapach działa rozluźniająco, więc często można go spotkać w olejkach i płynach do kąpieli. W pielęgnacji skóry twarzy eukaliptus sprawdzi się najlepiej dla cery tłustej i mieszanej, a także dojrzałej.

9. Ułatwia zasypianie

Rozluźniające, odprężające, kojące, relaksujące i uspokajające właściwości eukaliptusa można wykorzystywać w stanach zwiększonego napięcia nerwowego i wynikających z nich problemów ze snem. Kilka kropli olejku warto dodać do wieczornej kąpieli, do kominka zapachowego lub bezpośrednio na poduszkę. Można również zaparzyć herbatkę eukaliptusową, która jest do kupienia w aptece internetowej.

10. Łagodzi objawy poparzenia

Eukaliptus działa chłodząco, odświeżająco, łagodząco i przeciwzapalnie, polecany jest więc w przypadku oparzeń skóry, również oparzeń słonecznych. Zmniejsza ból i zaczerwienienie, dodatkowo przyspiesza gojenie skóry.

Kto nie powinien sięgać po preparaty z eukaliptusem?

Jako główne przeciwwskazania do stosowania eukaliptusa zalicza się przewlekłe choroby układu oddechowego, astmę, stany zapalne przewodu pokarmowego i dróg żółciowych, schorzenia wątroby, epilepsję, wysokie ciśnienie krwi. Ponadto olejku eukaliptusowego nie powinno się stosować u dzieci poniżej 6. roku życia oraz u kobiet w okresie ciąży i laktacji. Dotyczy to nie tylko stosowania doustnego (np. syrop na kaszel, napar), ale i stosowania zewnętrznego, w tym inhalacji. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Należy też dodać, że olejek eukaliptusowy jest silnie skoncentrowany, dlatego nie wolno go stosować na skórę w postaci nierozcieńczonej!

Czy ze stosowaniem preparatów z eukaliptusem wiążą się jakieś skutki uboczne? Tak, działania niepożądane są możliwe. Wśród nich wymienia się podrażnienia skóry i reakcje alergiczne takie jak zaczerwienienie, świąd i łuszczenie w miejscu aplikacji. Ponadto nadużywanie olejku eukaliptusowego może spowodować zaburzenia oddychania i zaburzenia rytmu serca, zawroty głowy, nudności i wymioty. Ostrożność powinny zachować osoby przyjmujące leki obniżające poziom cukru we krwi, gdyż eukaliptus może osłabiać ich działanie. Olejek eukaliptusowy w czystej postaci nie nadaje się do stosowania doustnego. Jego spożycie może się skończyć ciężkim zatruciem, a nawet śmiercią!

Warto się polubić z eukaliptusem. Sprawdzi się on nie tylko w przypadku objawów infekcji lub przy zmianach skórnych, ale również w codziennej pielęgnacji skóry i higienie jamy ustnej. Odświeżający eukaliptus znajduje też zastosowanie w naturalnych antyperspirantach. Warto wiedzieć, że jego zapach jest drażniący dla komarów, więc można go traktować jako naturalny repelent.

 

Ewa Krulicka
Autor wpisu: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl Blogerka z wieloletnim doświadczeniem, z wykształcenia magister kulturoznawstwa. Redaktor bloga jestemmama.pl. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2024

Polecane produkty

pixel