Blog o zdrowiu i-Apteka.pl
Najnowsze wpisy
Pozostałe wpisy
Choroba bostońska - czy jest niebezpieczna?
Choroba bostońska to znana od wielu lat choroba, którą można zarazić się niezwykle łatwo. Ta jednostka chorobowa wywodzi się z Chin, gdzie od wielu lat pracuje się nad skuteczną szczepionką. Opracowano już pierwszą szczepionkę chroniącą przed jednym z głównych wirusów wywołujących tą chorobę (EV-71). Nie podjęto jednak jeszcze decyzji czy zostanie wprowadzona do sprzedaży. Choroba bostońska nie jest chorobą groźna dla życia, choć rzeczywiście wyjątkowo łatwo rozprzestrzenia się i ma dość nieprzyjemne objawy.
Tabletka dzień po - równouprawnienie z Europą czy szaleństwo?
Minęło zaledwie kilka dni od wypowiedzi Rzecznika Ministerstwa Zdrowia, Krzysztofa Bąk w sprawie dostępności tabletek ,,po’’ bez recepty a już rozgorzała poważna dyskusja nad tym czy jest to dobre rozwiązanie. Ministerstwo tłumaczy ten fakt wytycznymi wystosowanymi przez Komisję Europejską. W zasadzie jest to bardzo kontrowersyjna kwestia jak na kraj, w którym niechciana ciąża jest tematem tabu. Nic więc dziwnego, że temat jest gorący.
Jak długo można używać leków robionych w aptece?
Leki robione w aptece zdają się być już nie modne. Po co zlecać kręcenie jakiejś maści czy robienie syropu skoro dostępność i różnorodność leków gotowych jest przeogromna? Na szczęście są lekarze, którzy cenią sobie wyjątkową efektywność komponowanych w aptece preparatów oraz farmaceuci, którzy potrafią je wykonać. Aby nie zniweczyć pracy farmaceuty i nie zaprzepaścić działania przepisanego przez lekarza leku warto zapoznać się z terminami ważności wykonanych w aptece leków oraz ze sposobem ich przechowywania. W ich przypadku te dwa proste elementy mają niebagatelny wpływ na ich trwałość i działanie.
Witamina D3 na brak słońca i coś jeszcze
Witamina D3 zwana jest witaminą słońca. Pomaga w utrzymaniu zdrowych kości i zębów. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania mięśni i układu odpornościowego. Nasz organizm pobiera ją z pożywienia ale i również z promieni słonecznych. Skąd więc bierze się jej niedobór?