3 sposoby na zapalenie zatok
15.07.2020Każdego roku zapalenie zatok w postaci ostrej dotyka aż 10% populacji Europy. Choć dolegliwość ta jest powszechnie rozpoznawana przez laryngologów zarówno wśród pacjentów dorosłych, jak i dzieci, nie wolno jej bagatelizować.
Jakie są objawy zapalenia zatok?
Zatoki przynosowe wyściełane są błoną śluzową. Stanowi ona przedłużenie błony śluzowej nosa. Oznacza to, iż stan zapalny obejmujący zatoki nie może być leczony odrębnie od infekcji w obrębie nosa i odwrotnie. Ostre zapalenie zatok objawia się nie tylko dolegliwościami w obrębie dróg oddechowych, ale też różnymi symptomami ogólnoustrojowymi.
Objawy zapalenia zatok:
- Gorączka, złe samopoczucie
- Osłabienie, zmęczenie, uczucie rozbicia
- Zatkany nos
- Gęsta wydzielina z nosa o kolorze żółtym lub zielonym
- Ból głowy nasilający się przy pochylaniu
- Ból lub tkliwość twarzy
- Chrząkanie lub kaszel wywołane spływaniem ropnej wydzieliny po tylnej ścianie gardła
- Zaburzenia węchu
- Nieprzyjemny zapach z ust
Zapalenie zatok wymaga leczenia pod okiem laryngologa. Stanu tego nie wolno lekceważyć – infekcja może doprowadzić do poważnych powikłań, takich jak torbiele wewnątrz zatok, zakrzepowe zapalenie zatoki jamistej, obrzęk zapalny powiek, zapalenie tkanek miękkich oczodołu, ropień podokostnowy, a nawet zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
W przypadku choroby wirusowej leczenie zapalenia zatok jest objawowe. Specjaliści MilleMedica w początkowym etapie występowania dolegliwości mogą zalecać pacjentowi leczenie domowymi sposobami. Okłady, inhalacje czy napary ziołowe mogą zapobiec dalszemu rozwojowi choroby. Stanowią też skuteczne wsparcie leczenia farmakologicznego.
Okłady na zapalenie zatok
Domowe sposoby na zapalenie zatok powinny koncentrować się przede wszystkim na udrożnieniu dróg oddechowych. Usunięcie zalegającej wydzieliny nie tylko przynosi ulgę, ale też zapobiega nadmiernemu namnażaniu się bakterii i pogorszeniu objawów chorobowych. W tym celu warto stosować ciepłe okłady. Potrzebna nam do tego sól jodowo-bromowa dostępna w aptece. Zamiast niej można też zastosować groch bądź gorczycę. Rozgrzewamy je, zawijamy w płócienną tkaninę, a następnie przykładamy do twarzy w bolących miejscach – najczęściej do nasady nosa lub czoła.
Ulgę przyniesie też okład ze zwykłego ręcznika. Ważne, by był on przyjemnie ciepły, ale nie gorący. Okłady na zapalenie zatok nie tylko złagodzą dolegliwości bólowe, ale też pomogą rozrzedzić i usunąć gęstą wydzielinę zalegającą w zatokach.
Inhalacje na zapalenie zatok
Jeszcze skuteczniejsze niż okłady, inhalacje pomagają rozrzedzić zalegającą wydzielinę „od środka”. Do tego nawilżają podrażnioną śluzówkę i dają poczucie ulgi przy zatkanym nosie. Do inhalacji można wykorzystać nebulizator, jednak sprawdzi się też zwykła miska z gorącą wodą. Dodajemy do niej sól kuchenną, której działanie mogą wesprzeć różnego rodzaju zioła, np. rumianek lub mięta. Na problemy z zatokami pomogą też olejki eteryczne – lawendowy, sosnowy czy eukaliptusowy. Oczywiście z ilością składników nie można przesadzić. Wystarczy kilka kropel olejków, kilka łyżek soli czy ziół.
Miskę z gotową inhalacją ustawiamy np. na stole. Pochylamy się nad nią, przykrywamy głowę ręcznikiem i przez kilka minut wdychamy wydobywają się parę. Kojące i nawilżające, ale przede wszystkim udrażniające działanie inhalacji odczujemy od razu! Jeśli mamy w domu nebulizator, wystarczą inhalacje z soli fizjologicznej. Skuteczne działanie wykazuje też połączenie soli z kwasem hialuronowym.
Napary ziołowe pomagające w zapaleniu zatok
Laryngolodzy z MilleMedica zawsze instruują swoich pacjentów nie tylko o tym, jakie leki na zatoki powinni przyjmować i w jakich dawkach, ale też jak ogólnie dbać o swoje zdrowie w czasie choroby. Bardzo ważne przy zapaleniu zatok jest przyjmowanie płynów. Dobrze nawodniony organizm jest silniejszy i skuteczniej walczy z infekcją. Warto sięgać nie tylko po wodę, ale też po ciepłe napary ziołowe i rozgrzewające herbatki.
Przy zapaleniu zatok wybieraj napary z lipy, tymianku, szałwii czy rumianku. Do herbaty natomiast warto dodać imbir – działa on rozgrzewająco, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, a także udrażnia zatkane drogi oddechowe. Podobne działanie wykazuje m.in. cynamon, kardamon, goździki i kurkuma.
Leczenie zapalenia zatok u specjalisty
Jeśli uciążliwe objawy utrzymują się dłużej niż kilka dni, wizyta u specjalisty jest konieczna. Laryngolodzy z MilleMedica dbają nie tylko o doraźne wyleczenie zapalenia zatok, ale też o zbadanie przyczyny problemów ze zdrowiem. To ważne szczególnie w przypadku nawracające zapalenia zatok, które może przybrać postać przewlekłą. Diagnoza zwykle wymaga prostego badania endoskopowego, czasem też wykonania testów alergicznych lub badania obrazowego. Przewlekłe zapalenie zatok może być spowodowane m.in. obecnością polipów w nosie lub zatokach, skrzywieniem przegrody nosowej itp. Usunięcie przyczyny problemu przynosi pacjentowi trwałą ulgę.