5 skutecznych sposobów na suche i spierzchnięte usta!
04.01.2023Zimą warunki pogodowe, a także mocno nagrzane powietrze w mieszkaniach nie sprzyjają utrzymaniu skóry w dobrej kondycji. Ich ofiarą niemal zawsze padają także wargi, które stają się suche i spierzchnięte. W jaki sposób o nie dbać, aby uniknąć suchych skórek i pękania? Przede wszystkim trzeba pamiętać o zdrowej diecie bogatej w witaminy A i B oraz o prawidłowym nawodnieniu organizmu. Należy też stosować zewnętrzne sposoby na suche usta, czyli złuszczanie, nawilżanie, natłuszczanie i ochronę! Oto 5 porad, co robić, aby usta wyglądały pięknie i zdrowo!
Uzupełnij niedobory witamin i minerałów
Jedną z przyczyn pogorszenia się wyglądu ust są niedobory niektórych witamin i minerałów. Zwykle zimowa dieta nie jest tak obfita w warzywa i owoce, stąd w organizmie może brakować pewnych składników. Spierzchnięte, bardzo suche i pękające usta to często efekt niedoborów takich substancji jak witamina A, witamina B (dla utrzymania zdrowej skóry ust ważna jest zwłaszcza witamina B2, czyli ryboflawina) oraz biotyna, a także cynk i żelazo. Jeśli usta są w złej kondycji, w pierwszej kolejności należy zmodyfikować dietę, wprowadzając do niej produkty będące źródłami tych witamin i minerałów (np. witamina A kryje się w wątróbce, jajkach, batatach, a witamina B2 w nabiale, mięsie, rybach, fasoli i grochu).
W okresie zwiększonego zapotrzebowania na te składniki warto sięgnąć dodatkowo po odpowiednio dobraną suplementację preparatami witaminowymi, np. tabletkami z kompleksem witamin B lub kapsułkami z witaminami A i E. Polecany jest również produkt leczniczy Biotebal z wysoką dawką biotyny.
Systematycznie używaj pomadek i balsamów zawierających składniki nawilżające i natłuszczające
W porównaniu ze skórą na innych obszarach twarzy i ciała skóra warg jest bardzo cienka i delikatna, a ze względu na brak gruczołów łojowych nie posiada naturalnej ochronnej warstwy lipidowej, tym samym usta są szczególnie podatne na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych. Mróz, wiatr, słońce działają na usta wysuszająco, przez co pierzchną, pękają i się łuszczą. Nie wyglądają wtedy estetycznie, a w dodatku są źródłem bólu i dyskomfortu. Oznacza to, że trzeba zapewnić im intensywną pielęgnację, wzmocnienie i ochronę. Dobre kosmetyki to najskuteczniejsze sposoby na suche usta! Pomadki ochronne do ust należy aplikować regularnie – kilka razy dziennie, w tym zawsze przed wyjściem na zewnątrz, na noc zaleca się natomiast nakładać grubszą warstwę kosmetyku, aby zapewnić ustom intensywną regenerację.
Oferta produktów takich jak balsam ochronny do ust i pomadka na suche usta jest bardzo różnorodna, każdy znajdzie coś dla siebie. W poszukiwaniu idealnego preparatu należy zwracać uwagę na składy. Najbardziej pożądanymi składnikami są naturalne masła i oleje, np. masło Shea, masło kakaowe, olej kokosowy, oliwa z oliwek, olej z awokado, olej rycynowy, olej konopny i olej jojoba. Zapewniają one silne natłuszczenie i odżywienie, ponadto zmiękczają, regenerują i pozostawiają na ustach ochronny film. Spierzchnięte usta polubią się także z lanoliną, która natłuszcza i łagodzi oraz z aloesem, który nawilża i wspomaga odnowę komórkową skóry.
Składnikiem, który intensywnie nawilży, odżywi, zmiękczy, wygładzi i ujędrni suche usta, jest miód. Dodatkowo wykazuje on właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, co jest ważne, gdy wargi są popękane. Zawierają go różne pomadki ochronne do ust, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby nakładać go na usta prosto ze słoika! Warto robić miodowe 10-minutowe maseczki 2-3 razy dziennie. Pomadka na suche usta zadziała skuteczniej, gdy w jej składzie znajdzie się również wazelina, wosk pszczeli, propolis, gliceryna, witamina A i witamina E. Wybierając kosmetyk do stosowania w ciągu dnia, warto zwrócić uwagę, czy zawiera on filtry przeciwsłoneczne (minimum SPF20). Jest to bardzo ważne, gdyż promienie UV negatywnie wpływają na kondycję ust.
Wykonuj regularne peelingi ust
Aby poprawić wygląd ust i zmaksymalizować skuteczność działań pielęgnacyjnych, należy regularnie złuszczać skórę warg. W tym celu świetnie sprawdzą się gotowe preparaty jak np. Regeneracyjny peeling do ust 5 g Regenerum. Jest to preparat peelingujący w formie sztyftu, dzięki czemu można go szybko i bezproblemowo aplikować. Kosmetyk bazuje na naturalnych olejach i masłach, a za złuszczanie martwych komórek naskórka odpowiada krzemionka.
Peeling do ust można również samodzielnie przygotować ze składników, które każdy ma w swojej kuchni. Wystarczy zmieszać łyżeczkę cukru z łyżeczką oliwy z oliwek lub oleju kokosowego i taką mieszankę wmasować w bardzo suche usta, a następnie spłukać. Warto pamiętać, że bazę cukrowo-olejową można dowolnie wzbogacać o różne pielęgnacyjne składniki. Dobrym pomysłem będzie dodanie odrobiny miodu lub wyciśnięcie do mieszanki zawartości kapsułki z witaminami A i E. Peeling nie tylko pozwoli usunąć suche skórki, ale i zwiększy ukrwienie warg, co pobudzi produkcję nowych komórek skóry. Zabiegi złuszczania zaleca się wykonywać 1-2 razy w tygodniu, pamiętając, aby po peelingu zawsze nałożyć na usta grubą warstwę pomadki lub balsamu ochronnego.
Unikaj oblizywania i przygryzania ust
Wiele osób ma w nawyku częste oblizywanie lub przygryzanie warg, niestety jest to bardzo szkodliwe przyzwyczajenie, którego należy się jak najszybciej pozbyć. Choć zwilżenie ust śliną przynosi chwilowe ukojenie, tak naprawdę przyczynia się do nasilenia przesuszenia. Szczególnie niekorzystne jest oblizywanie ust na wietrze lub na mrozie, potęguje bowiem pękanie warg! Przygryzanie ust dodatkowo uszkadza ich delikatną skórę.
Dbaj o odpowiedni poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniach, w których przebywasz
Suche powietrze jest czynnikiem mającym ogromny wpływ na suche i pękające usta. Dlatego też ważne jest, aby utrzymywać właściwą wilgotność w pomieszczeniach. Dodatkowo trzeba także dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu. Gdy organizm jest odwodniony, można szybko zauważyć takie objawy jak sucha skóra i bardzo suche usta. Zalecane jest więc wypijanie przynajmniej 2 litrów płynów dziennie – głównie wody, a także świeżo wyciskanych soków warzywno-owocowych lub herbatek ziołowych.
Suche usta mogą być objawem reakcji alergicznych lub wielu chorób (np. chorób tarczycy, cukrzycy, łuszczycy), a także skutkiem ubocznym stosowanych leków (np. retinoidów, leków przeciwtrądzikowych, leków moczopędnych, leków chemioterapeutycznych), dlatego też w sytuacji, gdy stosowane sposoby na suche usta nie przynoszą oczekiwanych efektów, zaleca się skonsultować z lekarzem!
Spierzchnięte usta wyglądają nieestetycznie, a gdy popękają, dodatkowo powodują dyskomfort podczas mówienia i jedzenia. W okresie zimowym, gdy usta narażone są na niekorzystne czynniki, warto zadbać o intensywną pielęgnację i ekstra ochronę, rekomendowane są pomadki ochronne do ust o bogatym składzie! Równocześnie zaleca się unikać aplikowania na usta preparatów zawierających m.in. alkohol, aromat miętowy i mentol (są to składniki, które mogą podrażniać i wysuszać). Należy także czasowo zrezygnować z kolorowych pomadek zwłaszcza matowych, które przesuszają wargi i podkreślą ich mankamenty.