Akcja 'regeneracja', czyli zrób coś dobrego dla swojej wątroby!
29.08.2018Zwykle nie jesteśmy przyjaźnie nastawieni do swojej wątroby, taka jest niestety smutna prawda! Atakujemy ją tonami przetworzonej żywności „wrzucanymi” w pośpiechu, zalewamy alkoholem i „doprawiamy” silnymi lekami na receptę, to wszystko stopniowo niszczy naszą biedną wątrobę. I choć potrafi się ona po takich atakach obudować, to potrzebuje do tego naszego wsparcia. Zmiana nawyków żywieniowych wyjdzie na zdrowie nie tylko wątrobie, ale również innym narządom, a ziołowe suplementy skutecznie wspomogą jej regenerację oraz zapewnią wsparcie dla utrzymania jej prawidłowych funkcji.
Co robi wątroba?
Nie da się ukryć, że wątroba to jeden z najbardziej zapracowanych narządów. Do jej zadań należy przetwarzanie i filtrowanie wszystkiego, co trafia do organizmu w formie jedzenia i picia, co jest wdychane, a nawet wchłaniane przez skórę. Czyż nie brzmi to spektakularnie? Powinno, biorąc pod uwagę, że dostarczamy do organizmu nie tylko składników odżywczych, ale i mnóstwo toksyn i zanieczyszczeń! Prawidłowo funkcjonująca wątroba, pomaga utrzymać wewnętrzną homeostazę organizmu, do jej codziennych obowiązków należy między innymi – oczyszczanie krwi z toksyn, metabolizowanie substancji odżywczych, wytwarzanie żółci i trawienie tłuszczów, regulowanie poziomu cholesterolu i poziomu hormonów, neutralizowanie toksyn i metabolizowanie leków, wytwarzanie oraz magazynowanie i uwalnianie glukozy, gromadzenie m.in. żelaza, witamin (w tym witaminy A, D i niektórych witamin z grupy B) oraz aminokwasów, a także uczestnictwo w termoregulacji ciała! Praca na cały etat oraz kontakt ze szkodliwymi czynnikami negatywnie wpływa na kondycję wątroby, na szczęście natura wyposażyła ją w zdolność do regeneracji! Występują w niej komórki macierzyste, które produkują nowe hepatocyty, czyli komórki wątroby, tym samym może się ona odbudować nawet po silniejszym zatruciu lub po wycięciu jednego z jej płatów.
Co szkodzi wątrobie?
To, jak żyjemy, co jemy, co pijemy i w ogóle, jaki tryb życia prowadzimy, ma ogromne znaczenie dla zdrowia wątroby. Jest to organ, który pracuje niemal bez wytchnienia, a my wcale mu nie pomagamy, mało tego, dodatkowo obciążamy go przez swoje złe decyzje żywieniowe, brak ruchu i słabość do używek! Czynniki, które negatywnie wpływają na wątrobę to złej jakości jedzenie (tłuszcze trans, cukry, sztuczne wzmacniacze smaku i aromatu, konserwanty, a także znajdujące się w pożywieniu pestycydy, metale ciężkie lub pleśnie), spożywany w nadmiarze alkohol, niektóre leki (szczególnie silne leki na receptę, leki przeciwbólowe), łączenie leków z alkoholem lub np. sokiem grejpfrutowym. Zagrożeniem dla zdrowia wątroby wiążącym się z ciężkim, a nawet trwałym upośledzeniem jej funkcji jest np. zatrucie grzybami, polekowe uszkodzenie wątroby, a także zakażenia wirusowe (wirusowe zapalenie wątroby typu B i C). Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze problem przejadania się, który oznacza dla wątroby pracę na okrągło bez możliwości odpoczynku oraz chwili na regenerację, dlatego należy dbać o wątrobę, czyli oczyszczać ją, wspomagać jej regenerację i zapewniać ochronę! Bo choć może się ona odbudowywać, to po pierwsze hepatocyty regenerują się bardzo powoli, a po drugie w wyniku zbyt dużego obciążania wątroby i powtarzających się infekcji może dojść do zaburzenia jej zdolności regeneracyjnych, konsekwencjami czego są takie schorzenia jak np. marskość wątroby lub niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby!
Dieta dla zdrowej wątroby
Przede wszystkim wymagana jest zmiana złych nawyków żywieniowych. Dla dobra wątroby należy zrezygnować, ewentualnie mocno ograniczyć alkohol, mocną kawę i herbatę, wysokoprzetworzoną żywność (np. fast food, dania gotowe), smażone potrawy, tłuszcze zwierzęce, słodycze, sól, ostre przyprawy, a także produkty, które powodują wzdęcia, czyli warzywa cebulowe, strączkowe oraz kapustne. Innymi słowy, dieta wątrobowa ma być lekkostrawna! Powinna się ona opierać na świeżych produktach, posiłkach gotowanych (najlepiej na parze), pieczonych w folii bądź duszonych bez tłuszczu. Istotne jest także wprowadzenie nowego rozkładu posiłków, zamiast trzech dużych zaleca się pięć mniejszych posiłków zjadanych co trzy godziny! Bardzo ważne jest unikanie przejadania się! Warto także wzbogacić codzienne menu w konkretne produkty. Dobre dla wątroby są np. cytrusy, które stymulują jej pracę np. w postaci pitej na czczo wody z dodatkiem świeżo wyciśniętego soku z cytryny, która działa prawdziwe cuda! Podobnie zresztą jak świeżo wyciśnięty sok z buraka będący jednym z najskuteczniejszych produktów oczyszczających wątrobę z toksyn. Wsparciem dla wątroby będą zielone warzywa, szczególnie w formie soku lub smoothie. Ponadto wskazane są przyprawy o właściwościach żółciopędnych np. majeranek, kminek, tymianek, oregano lub jałowiec.
Suplementy diety, czyli dodatkowe wsparcie dla wątroby
Co jeszcze możesz zrobić dla swojej wątroby? Odpowiedź jest prosta! Wraz ze zmianą diety idź o krok dalej i rozpocznij ziołową kurację skierowaną na oczyszczenie wątroby oraz na poprawę jej funkcji regeneracyjnych! Warto w tym celu zainwestować w dobry suplement diety lub skuteczne leki na wątrobę. W aptekach dostępne są zarówno preparaty jednoskładnikowe, jak i złożone (takie jak np. raphacholin C). Oto najczęściej rekomendowane składniki wspierające zdrowie wątroby:
Ostropest plamisty na wątrobę
Najskuteczniejszy naturalny środek wspomagający oczyszczenie wątroby! Nasiona ostropestu są źródłem sylimaryny, to właśnie jej przypisuje się prozdrowotne właściwości – wspiera proces detoksykacji wątroby, regeneruje uszkodzone tkanki, działa ochronnie na hepatocyty, a także wpływa na pobudzenie produkcji żółci. Preparaty z ostropestem: Zioła w kapsułkach Ostropest plamisty 80mg, Sok Ostropest Altermedica, Sylimarol, Olimp Gold Sylimaron, Ostropest plamisty ziarno Intenson, Herbaya Ostropest plamisty Zdrowa wątroba.
Karczoch zwyczajny na wątrobę
Drugi po ostropeście plamistym składnik najczęściej polecany w celu wsparcia dla procesów oczyszczania i regeneracji wątroby. Korzeń karczocha zwyczajnego działa żółciotwórczo i żółciopędnie, ponadto pomaga obniżyć stężenie złego cholesterolu we krwi. Najcenniejszą substancją zawartą w karczochu jest cynaryna, która dodatkowo pomaga oczyszczać drogi żółciowe. Preparaty z karczochem: Eliksir z karczocha Herbapol Kraków, Sok Karczoch EkaMedica, Zioła w kapsułkach Karczoch.
Mniszek lekarski na wątrobę
Korzeń mniszka lekarskiego działa stymulująco na procesy żółciotwórcze i żółciopędne. Sprzyja usuwaniu toksyn z organizmu, jest pomocny w przypadku osłabienia czynności wątroby. Mniszek lekarski jest polecany również przy schorzeniach przewodów żółciowych i pęcherzyka żółciowego. Preparaty z mniszkiem: Zielnik Świata Mniszek Lekarski, PharmoVit Mniszek lekarski ekstrakt 4:1.
Kurkuma na wątrobę
Substancja czynna pozyskiwana z kurkumy, czyli kurkumina wykazuje silne właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Wpływa dzięki temu na poprawę pracy wątroby, przyspiesza jej regenerację oraz oczyszczenie. Kłącze kurkumy pomaga chronić komórki wątroby i skutecznie wypłukuje z niej toksyny. Preparaty z kurkumą: np. Eliksir z kurkumy Herbapol Kraków, Biovitum Kurkuma i czarny pieprz, Liposol Curcumin C3 Complex, Naturalna kurkumina 800mg.
Fosfolipidy na wątrobę
Fosfolipidy są podstawowym składnikiem budulcowym błon komórkowych, dostarczane do organizmu uzupełniają uszkodzone hepatocyty oraz przyczyniają się do zahamowania procesów włóknienia w wątrobie. Fosfolipidy (szczególnie fosfatydylocholina) działają regenerująco i ochronnie na wątrobę, a dodatkowo pomagają normalizować poziom trójglicerydów i cholesterolu. Preparaty z fosfolipidami: Esseliv Max (lek), Esseliv Forte, Essentiale Forte (lek), Now Foods Lecithin 1200mg, Essentiale Max.
Pozostałe składniki na wątrobę
Wśród substancji, które wywierają korzystny wpływ na wątrobę, warto jeszcze wymienić: wyciąg z dziurawca, wyciąg z zielonej herbaty, wyciąg z liści mięty, asparaginian L-ornityny, cholinę, metioninę i witaminy z grupy B. Znajdziemy je w takich preparatach jak: Olimp Hepaplus, Heparol, Hepaslimin, Hepatil, Essetil Forte, Altra, Apteo Hepaornityna z choliną, Cholispar, Now Foods Detox Support.
Zła jakość żywności to jeden z największych problemów naszych czasów, a także jeden z czynników obciążających wątrobę, dlatego tak ważna jest rezygnacja ze śmieciowego jedzenia! Dieta dobra dla wątroby zawiera mnóstwo warzyw i mało tłuszczów, a także obfituje w naturalne wspomagacze funkcji wątroby takie jak karczoch, ostropest plamisty, kurkuma. Można je stosować w postaci soków, naparów lub spożywać bezpośrednio, można także przyjmować je w formie suplementów diety.
Autor: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl