Alergia skórna - objawy i leczenie
20.04.2021Alergie to plaga naszych czasów. Choroba ta może mieć różne oblicza, bardzo często manifestuje się na naszej skórze. Alergia skórna na twarzy i rękach to bardzo częsty widok nie tylko u dorosłych, ale i u dzieci. Co zrobić, gdy zmiany skórne i towarzyszący im świąd nie dają normalnie funkcjonować? Jakie są skuteczne leki na alergie, które można kupić bez recepty?
Przyczyny alergii skórnej
Powstawanie zmian alergicznych na skórze może mieć przeróżne przyczyny. Alergia skórna na szyi, twarzy i rękach najczęściej pojawia się w wyniku kontaktu z alergenem. Najczęściej uczulają kosmetyki (np. składniki kompozycji zapachowych), proszki do prania, detergenty oraz metale znajdujące się w biżuterii lub elementach ubrania (głównie nikiel). Jednym z najsilniejszych alergenów jest formaldehyd, który można znaleźć nie tylko w kosmetykach (np. w lakierach do paznokci i antyperspirantach) oraz detergentach, ale i w tkaninach, klejach i farbach. Ponadto objawy na skórze mogą pojawić się jako reakcja organizmu na alergeny pokarmowe (głównie produkty mleczne, jaja, zboża, owoce, skorupiaki, a także konserwanty i barwniki), stosowane leki (np. kwas acetylosalicylowy), a także na ekspozycję na promienie słoneczne, niektóre rośliny (np. trujący bluszcz) oraz na ukąszenia owadów. Należy jednak pamiętać, że alergeny wziewne przyczyniające się przede wszystkim do takich objawów jak cieknący katar, uczucie zatkanego nosa oraz zaczerwienienie i łzawienie oczu, mogą również wywoływać reakcje skórne! Posiadacze zwierząt domowych w przypadku pojawienia się wysypki lub bąbli pokrzywkowych powinni się skonsultować ze specjalistą, gdyż może to być alergia skórna na kota lub alergia skórna na psa. Takie objawy może również dawać alergia skórna na kurz i alergia skórna na pyłki (roztocza kurzu domowego czy też pyłki mogą działać jak alergeny kontaktowe).
Objawy alergii skórnej
Jak objawia się alergia skórna? Najczęściej są to czerwone plamy na skórze, pokrzywka (bladoróżowe bąble pokrzywkowe), wysypka (w postaci czerwonych grudek, z których może sączyć się wydzielina), krosty i wykwity ropne (przypominające zmiany trądzikowe), a ponadto uczucie napięcia i pieczenia skóry, uciążliwy świąd i obrzęk naczynioruchowy. W wyniku reakcji alergicznej skóra staje się szorstka, nierzadko się łuszczy, ponadto może dochodzić do jej twardnienia i pękania. Powikłaniem reakcji alergicznych są powstałe wskutek drapania swędzącej skóry uszkodzenia naskórka i rany (zachodzi wówczas ryzyko zakażenia) i przebarwienia. Najczęściej alergia skórna ma charakter miejscowy, jednak w wyniku silnej reakcji może dojść do objawów ogólnoustrojowych i wstrząsu anfilaktycznego.
Alergia skórna – gdzie występuje?
Zmiany alergiczne na skórze pojawiają się przede wszystkim w miejscu bezpośredniego kontaktu z alergenem, jednak nie jest to norma. Zwykle alergia skórna na twarzy wskazuje, że czynnikiem uczulającym jest kosmetyk (np. krem, podkład lub tusz do rzęs). Oprócz twarzy zmiany skórne mogą także obejmować szyję, dekolt, ręce, nogi, brzuch i plecy. Najczęściej alergia skórna na rękach pojawia się w zgięciach łokciowych oraz na dłoniach, zaś w przypadku nóg – w zgięciach kolanowych. Nie zawsze zmiany są miejscowe, zdarza się, wysypka alergiczna zajmuje duże fragmenty różnych części ciała. Duży obszar zmian alergicznych może wskazywać, że alergia nie ma charakteru kontaktowego. Na przykład u dzieci uczulonych na białko mleka krowiego zmiany skórne mogą pojawiać się na całym ciele – alergia skórna na twarzy obejmuje policzki oraz okolice oczu i ust, ponadto wysypka występuje np. w zgięciach łokciowych oraz kolanowych.
Alergia skórna – jaki lekarz?
Co powinny zrobić osoby, u których dochodzi do pojawiania się objawów alergii skórnej? Powinny poszukać specjalistycznej pomocy w poradni alergologicznej lub dermatologicznej (należy pamiętać, że do alergologa i dermatologa potrzebne jest skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej). Oprócz doraźnej pomocy specjalista pomoże ustalić, jaki alergen (lub alergeny) jest odpowiedzialny za pojawiającą się reakcję uczuleniową. Czynnik uczulający można zidentyfikować na drodze eliminacji (wykluczanie podejrzanych kosmetyków lub składników pokarmowych) lub przeprowadzając profesjonalne testy m.in. oznaczenie w próbce krwi poziomu swoistych przeciwciał klasy IgE, testy skórne punktowe lub płatkowe.
Leczenie alergii skórnej
Oczywiście alergia skórna powinna być odpowiednio zdiagnozowana i leczona u specjalisty, jednak większość osób z objawami potrzebuje doraźnej pomocy! Co zrobić, gdy nagle pojawia się alergia skórna na twarzy lub rękach? Które dostępne w aptekach leki na alergie będą skuteczne? Będą to oczywiście leki przeciwhistaminowe, które blokując działanie histaminy, łagodzą objawy alergii! Obecnie zalecane jest stosowanie leków przeciwhistaminowych nowej generacji, do których należą: loratadyna, desloratadyna, cetyryzyna, lewocetyryzyna oraz feksofenadyna. Bez recepty w każdej aptece można kupić takie leki na alergie jak np. Aleric Deslo Active (desloratadyna), Allegra (feksofenadyny chlorowodorek), Allertec WZF i Zyrtec UCB (cetyryzyny dichlorowodorek) oraz Contrahist Allergy (lewocetyryzyny dichlorowodorek).
W odróżnieniu od leków antyhistaminowych I generacji wywołują one mniej działań niepożądanych (jak np. suchość w jamie ustnej, senność). W przypadku silnych reakcji alergicznych lekarz może jednak zalecić łączenie leków przeciwhistaminowych nowej generacji i tych I generacji (mają silniejsze działanie przeciwświądowe), ponadto przy wystąpieniu pokrzywki z obrzękiem naczynioruchowym może on przepisać doustne glikokortykosteroidy lub sterydowe maści do miejscowego stosowania.
Fundamentem leczenia alergii skórnych jest unikanie alergenów (o ile zostały one rozpoznane) oraz stosowanie leków przeciwalergicznych w przypadku pojawienia się objawów. Oprócz tego osobom, u których często występuje alergia skórna na twarzy lub innych częściach ciała, zaleca się rezygnację np. z niektórych kosmetyków, zwłaszcza tych zawierających substancje potencjalnie alergizujące. W zamian codzienną pielęgnację zaleca się opierać na aptecznych hipoalergicznych (najlepiej bezzapachowych) kosmetykach z emolientami.
Autor: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl