Alergiczne swędzenie oczu - jak sobie z nim poradzić?
31.05.2020Wiosna to wspaniały czas, w którym przyroda budzi się do życia, a wraz z nią... w powietrzu pojawiają się rozmaite alergeny, które potrafią uprzykrzyć życie każdego alergika! Pieczenie, zaczerwienie i swędzenie oczu, jest jednym z objawów alergii, które potrafią dać się we znaki nawet największym twardzielom. Nieleczone symptomy mogą przyczynić się do rozwoju stanu zapalnego zarówno spojówek, powiek, jak i rogówki. Całkowite usunięcie alergenów nie jest możliwe, jednakże mamy dla Was kilka sposobów, które załagodzą alergiczne swędzenie oczu i pozwolą Wam na swobodne korzystanie z darów natury.
Wybierając krople do oczu na alergię, należy zwrócić szczególną uwagę na ich skład – krople na alergiczne swędzenie oczu nie powinny zawierać w składzie żadnych konserwantów, które mogą dodatkowo wysuszać i podrażniać oczy. Podczas wyboru preparatów warto również wziąć pod uwagę termin ważności leków – na półkach aptecznych znajdują się krople do oczu z terminem przydatności, które można stosować tylko przez 30 dni po otwarciu oraz preparaty z 3-miesięcznym terminem przydatności po otwarciu (między innymi Allergo-Comod).
Swędzenie oczu to tylko jeden z objawów alergii!
W grupie najczęstszych syndromów reakcji alergicznej, znajdują się między innymi: wodnisty katar, zmiany skórne, pieczenie pod powiekami, swędzenie oczu, napady kichania, duszności oraz nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, które nieprawidłowo leczone mogą przyczynić się do rozwoju astmy oskrzelowej. Reakcje na alergen mogą pojawić się tuż po kontakcie z substancją uczulającą lub po kilku tygodniach stałego narażania organizmu na utajone działanie alergenu (zazwyczaj objawy ustępują po wyeliminowaniu kontaktu z alergenem, jednakże w przypadku pyłków nie jest to do końca możliwe). Tytułowe alergiczne swędzenie oczu najczęściej występuje z innymi objawami, takimi jak: katar, łzawienie i pieczenie oczu, możliwe są również zmiany skórne w postaci pokrzywki. Jeżeli swędzenie oczu oraz inne przedstawione objawy występują okresowo, najpewniej jest to reakcja alergiczna na znajdujące się we wdychanym powietrzu pyłki roślin, natomiast w przypadku napadowego charakteru objawów może być to uczulenie na związki chemiczne, pleśń, roztocza czy sierść zwierząt. Uciążliwy świąd i pieczenie oczu może być również objawem tzw. choroby alergicznej oczu, takiej jak: wiosenne lub atopowe zapalenie spojówek i rogówki. Choroba oczu, której głównym syndromem jest: zaczerwienienie, swędzenie oczu oraz przekrwienie spojówek, może być następstwem przebytego w dzieciństwie atopowego zapalenia skóry.Alergiczne swędzenie oczu – jak mu zaradzić?
Niewątpliwie w apteczce alergików sezonowych, poza takimi lekami jak Allegra, Contrahist Allergy, Aleric Deslo Active czy Hitaxa Fast, nie powinno zabraknąć kropli do oczu, które złagodzą uciążliwe objawy, takie jak: zaczerwienie, łzawienie, pieczenie i swędzenie oczu i powiek – odpowiednio dobrane preparaty zapobiegają tarciu oraz uczuciu piasku pod oczami. W składzie kropli na alergię dostępnych bez recepty najczęściej znajdują się substancje odpowiedzialne za obkurczanie naczyń krwionośnych, leki przeciwhistaminowe oraz składniki hamujące degranulację komórek tucznych, czyli ektoinę (naturalny związek organiczny zmniejszający objawy alergii). Takie leki na alergię jak krople do oczu nie tylko zniwelują alergiczne swędzenie oczu, ale również zmniejszą światłowstręt, który bardzo często towarzyszy reakcjom alergicznym ze strony oka oraz zapobiegają alergicznemu zapaleniu spojówek.Krople na alergiczne swędzenie oczu dostępne bez recepty
Na półkach w aptekach stacjonarnych oraz w asortymencie aptek internetowych, znajduje się wiele preparatów zalecanych do stosowania podczas reakcji alergicznych obawiających się swędzeniem i pieczeniem oczu, które można zakupić bez przypisu lekarza. Wśród nich znajdziemy między innymi krople do oczu Allergo-Comod zawierające w składzie kromoglikan sodowy, który odpowiada za działanie przeciwanafilaktyczne oraz przeciwuczuleniowe. Po miejscowym zastosowaniu leku w postaci kropli następuje złagodzenie dolegliwości związanych z uczuleniowym zapaleniem spojówek, między innymi: pieczenie, łzawienie oraz uciążliwe swędzenie oczu. Dużą popularnością oraz pozytywną opinią pacjentów cieszą się również krople do oczu: Starelltec Alergia, Elergin, Azelastin COMOD, Alleoptical w jednodawkowych pojemnikach czy Polcrom – krople odpowiedzialne za blokowanie wydzielania histaminy. Podczas wyboru kropli do oczu zapobiegających reakcjom alergicznym warto również zwrócić uwagę na preparaty zawierające w składzie ektoinę, np. Ektin – jest to hipertoniczny roztwór zawierający kwas hialuronowy, który odpowiednio nawilży przesuszone oko oraz naturalną cząsteczkę Ectoin, która odpowiada za zmniejszanie stanów zapalnych oraz wspomaga stabilizowanie błon komórkowych.Wybierając krople do oczu na alergię, należy zwrócić szczególną uwagę na ich skład – krople na alergiczne swędzenie oczu nie powinny zawierać w składzie żadnych konserwantów, które mogą dodatkowo wysuszać i podrażniać oczy. Podczas wyboru preparatów warto również wziąć pod uwagę termin ważności leków – na półkach aptecznych znajdują się krople do oczu z terminem przydatności, które można stosować tylko przez 30 dni po otwarciu oraz preparaty z 3-miesięcznym terminem przydatności po otwarciu (między innymi Allergo-Comod).
Polecane wpisy
Pokaż więcej wpisów z
Maj 2020
Polecane produkty
Rekomendowane produkty
Podziel się swoim komentarzem z innymi