Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Apteczka podróżna na wakacje – co spakować na wyjazd zagraniczny?

17.07.2024
Porady farmaceuty

Czeka Cię wyjazd wakacyjny? Zanim wsiądziesz do samolotu, auta lub pociągu, koniecznie przygotuj apteczkę podróżną. Podczas urlopu podobnie jak w każdym innym okresie narażeni jesteśmy na różnego rodzaju urazy lub nieprzyjemne dolegliwości. Gdy pod ręką jest odpowiednio skomponowana wakacyjna apteczka, łatwiej można sobie z nimi poradzić! Co spakować do apteczki na wyjazd? Oto nasze podpowiedzi! 

Spis treści:

apteczka podróżna na wakacje

Dlaczego apteczka podróżna jest ważna? 

Każdy, kto choć raz wyjechał na wakacje i nie zabrał ze sobą apteczki, wie, jak duży błąd popełnił. Wystarczy atak alergii, zatrucie pokarmowe, nagły ból głowy lub skaleczenie, aby w stresie szukać otwartej apteki lub lekarza. Podczas spędzania urlopu w większej miejscowości znalezienie apteki oczywiście nie będzie aż tak trudne, nawet w nocy lub w weekend znajdą się otwarte placówki. Jeśli jednak wyjeżdżamy za granicę lub w miejsca oddalone od cywilizacji, nie można ryzykować. Trzeba zadbać o to, aby apteczka na wakacje była dobrze zaopatrzona. 

Szczególną uwagę na to, co się znajdzie w apteczce, powinny zwracać osoby, które przyjmują leki na stałe – zarówno leki na receptę, jak i te bez recepty. Należy wtedy spakować ze sobą odpowiednią ilość lekarstw, aby starczyły na cały wyjazd. Można również na wszelki wypadek wziąć kilka dawek więcej, gdyby wyjazd się przedłużył, ewentualnie warto mieć przy sobie receptę (w kraju można ją wykupić bez problemu, jadąc za granicę, lepiej po prostu wziąć tyle dawek lekarstw, ile będzie potrzebnych). 

Co powinna zawierać apteczka na wakacje? 

Wakacyjna apteczka powinna być pakowana z rozsądkiem. Nie ma sensu zabierać ze sobą wszystkiego, co popadnie, apteczka podróżna nie musi zajmować połowy naszej walizki! Najważniejsze jest to, aby wziąć ze sobą leki przyjmowane na stałe, do tego leki i produkty, które będą przydatne w przypadku najczęstszych dolegliwości wakacyjnych. Nie trzeba oczywiście brać dużych opakowań, wystarczą mniejsze pudełeczka. Dodatkowo należy pamiętać, że apteczka podróżna na wakacje do samolotu nie powinna zawierać preparatów w płynie w buteleczkach o pojemności większej niż 100ml. 

Osoby, które wybierają się za granicę, muszą dowiedzieć się, jak wygląda sytuacja z dostępem do leków w danym kraju (niektóre lekarstwa dostępne u nas bez recepty za granicą mogą być wydawane tylko z przepisu lekarza). Należy też sprawdzić, czy wszystkie zabierane przez nas leki na wakacje można bezpiecznie wwozić do danego państwa. Większość leków na własny użytek można wwozić w ilościach niezbędnych na czas pobytu, czasem konieczne jest jednak zaświadczenie od lekarza (również przetłumaczone na język angielski) o konieczności przyjmowania medykamentów (w przypadku leków psychotropowych i odurzających potrzebne jest też zezwolenie na ich przewóz i wywóz wydawane przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny). 

Nie tylko osoby, które stosują lekarstwa przewlekle, muszą dobrze się zastanowić, co zabrać na wyjazd zagraniczny. Trzeba mieć świadomość, że niektóre leki (nawet te, które w Polsce kupimy bez recepty, np. preparaty z pseudoefedryną) w pewnych krajach są nielegalne, a próba ich wwiezienia może się skończyć grzywną, a nawet więzieniem! Szczegółowe informacje dotyczące zasad przewozu leków za granicę znajdziemy na stronach MSZ. 

W takim razie co spakować do apteczki na wyjazd? Oprócz leków stosowanych przewlekle i leków na najczęstsze wakacyjne dolegliwości należy zadbać o to, aby apteczka rodzinna w podróży była zindywidualizowana i zawierała produkty, których najczęściej używają członkowie rodziny. Jeśli dzieci często mają problemy z drogami oddechowymi, trzeba zabrać ze sobą nie tylko leki na objawy przeziębienia, ale i sprzęty, np. aspirator i nebulizator. Jeśli w podróż wybiera się alergik, potrzebne będą różnego rodzaju leki na alergię, w tym adrenalina. To samo dotyczy kobiet, u których często dochodzi do zapalenia pęcherza – w apteczce powinny się znaleźć leki z furaginą. Co zabrać na wyjazd zagraniczny i krajowy? 

Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe 

Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe to produkty, po które najczęściej sięgamy na wakacjach. Warto zapakować leki z substancją, która działa na nas najskuteczniej, mogą to być tabletki z paracetamolem lub ibuprofenem. Jeśli są to wakacje rodzinne z dziećmi, należy też zabrać leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe w postaci zawiesiny lub syropu. Pomocny będzie również termometr do kontrolowania gorączki. 

Leki na problemy żołądkowe 

Zmiana diety może źle wpłynąć na układ pokarmowy. Może to skutkować różnymi dolegliwościami ze strony żołądka i jelit. Wskazane jest, aby apteczka turystyczna była wyposażona w leki na problemy żołądkowe. Warto zabrać np. leki rozkurczające na ból brzucha, krople żołądkowe, preparaty na wzdęcia, biegunkę i zaparcia, a także probiotyki i elektrolity lub doustne płyny nawadniające. Ponadto trzeba pamiętać, żeby wziąć leki na chorobę lokomocyjną. 

Środki opatrunkowe 

Drobne skaleczenia i rany wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. Zaleca się zabrać różnego rodzaju opatrunki – kompresy gazowe, opaskę tkaną, bandaże elastyczne oraz plastry opatrunkowe w kilku kształtach i rozmiarach, w tym także plastry wodoodporne. 

Środki dezynfekujące 

Należy też zabrać ze sobą produkty do dezynfekcji. Może to być woda utleniona lub środek z oktenidyną. Dobrze sprawdzą się gaziki do dezynfekcji, które są nasączone alkoholem izopropylowym. Nie zaszkodzi spakować również kilka ampułek soli fizjologicznej. Jest to uniwersalny produkt, którym można przepłukać rany i skaleczenia, a także przemyć oczy lub nos. 

Specjalistyczne elementy apteczki w zależności od celu podróży 

Oprócz najbardziej podstawowego wyposażenia należy również zadbać o produkty, które będą niezbędne w konkretnych destynacjach. Co dodatkowo wpakować do apteczki turystycznej?

Apteczka na wyjazd w góry 

Urlop w górach zwykle jest bardzo aktywny, a to oznacza sporo drobnych urazów. Opatrunki są więc podstawą. Ponadto wakacyjna apteczka na wyjazd w góry obowiązkowo powinna zawierać specjalne plastry na pęcherze i odciski, gdyż to właśnie stopy są narażone na najwięcej uszkodzeń. Przyda się również maść na stłuczenia i obrzęki, a także koc ratunkowy. 

Apteczka na wyjazd nad morze 

Środki do ochrony przeciwsłonecznej są potrzebne niezależnie od tego, gdzie i kiedy jedziemy, jednak biorąc pod uwagę, że najczęstszą aktywnością podczas wypadu nad morze jest plażowanie, koniecznie trzeba zabrać większy zapas kremów z filtrem oraz środki łagodzące po nadmiernym opalaniu, np. żel aloesowy lub spray z pantenolem. 

Apteczka na safari lub wyprawę do dżungli 

Zwykła apteczka podróżna na wakacje w Polsce lub wakacje w innych krajach europejskich to za mało, jeśli jedziemy w egzotyczne kierunki, np. na safari lub do dżungli. Tam na urlopowiczów nierzadko czekają większe niebezpieczeństwa, głównie związane z ugryzieniami owadów. Należy zatem wziąć repelenty (najlepiej preparat z DEET 50%) oraz środki łagodzące objawy ugryzień owadów. Przede wszystkim jednak warto się zaszczepić na niektóre choroby przenoszone przez insekty. 

Jak przechowywać leki podczas podróży? 

Leki na wakacje zaleca się pakować razem, aby nie trzeba ich było szukać po całym bagażu. Warto je wszystkie włożyć np. do woreczka strunowego. W ten sposób zabezpieczymy zawartość przed wilgocią, a w przypadku, gdy coś się wyleje, ochronimy resztę bagażu. Ponadto leki należy pogrupować według przeznaczenia. Woreczki z produktami warto następnie włożyć do większej kosmetyczki lub innego opakowania. 

Apteczka turystyczna powinna mieć leki posegregowane, nieprzeterminowane i umieszczone w oryginalnych opakowaniach – koniecznie z ulotką. W większości leki na wakacje, opatrunki, produkty do dezynfekcji można transportować i przechowywać w temperaturze pokojowej (ważne, aby nie były wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych). Są jednak preparaty, które muszą być przechowywane w niskiej temperaturze. Nie jest to jednak problem. Wystarczy w aptece kupić specjalną torebkę termiczną na leki i do niej spakować konkretne produkty. Natomiast w przypadku wakacyjnej podróży samochodem można je po prostu włożyć do lodówki turystycznej. 

Lista kontrolna – co spakować do apteczki podróżnej? 

Wprawdzie każda apteczka podróżna powinna być indywidualnie dopasowana do potrzeb osób, które będą z niej korzystały, niemniej jednak warto zawsze sprawdzić, co inni najczęściej zabierają. Oto skrócona lista kontrolna, z której można skorzystać podczas pakowania: 

  • leki przyjmowane na stałe
  • leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe (tabletki, syropy, czopki) oraz termometr
  • leki na katar oraz spray z wodą morską
  • leki na ból gardła i syrop na kaszel
  • aspirator, nebulizator
  • leki na problemy żołądkowe (leki na wzdęcia, na biegunkę, na zaparcia)
  • elektrolity, doustne płyny nawadniające, probiotyki
  • leki na chorobę lokomocyjną
  • leki na alergię (tabletki, syropy, krople do oczu, aerozol do nosa, żel przeciwhistaminowy)
  • ampułkostrzykawka z adrenaliną
  • leki na zapalenie pęcherza
  • preparaty do dezynfekcji oraz sól fizjologiczna
  • opatrunki (kompresy, opaski, bandaże, plastry)
  • nożyczki, igła
  • koc ratunkowy
  • maść na stłuczenia i obrzęki
  • kremy z filtrem
  • preparaty na oparzenia i poparzenia słoneczne
  • repelenty oraz urządzenie do wyjmowania kleszczy lub pęseta
  • preparaty łagodzące objawy ukąszenia 

Apteczka rodzinna w podróży to jeden z najważniejszych elementów naszego bagażu. Jednak zanim zaczniemy ją pakować, warto sprawdzić miejsce, gdzie się wybieramy i zobaczyć, jak wygląda tam opieka medyczna i jaki jest dostęp do leków. Jest to szczególnie ważne, gdy podróżuje się z dziećmi! Należy też zadbać o to, aby wyrobić kartę EKUZ (refundowane ubezpieczenie zdrowotne za granicą) oraz wykupić dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne (koszt nie jest wysoki, a takie ubezpieczenie pozwoli uniknąć wielu kłopotów). W zależności od celu podróży należy również dowiedzieć się, czy nie są potrzebne specjalne szczepienia.

 

mgr farm Katarzyna Borowiec
Autor wpisu: mgr farm. Katarzyna Borowiec, i-Apteka.pl Farmaceutka z niemałym już doświadczeniem. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia, opieka farmaceutyczna.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2024

Polecane produkty

pixel