Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Apteczka szkolna – co powinna zawierać?

25.09.2024
Pierwsza pomoc

Każda szkoła podlega ustawowemu obowiązkowi posiadania na terenie placówki apteczek. Muszą one być odpowiednio wyposażone, aby w razie potrzeby można było udzielić uczniom pierwszej pomocy. Niestety w szkołach często dochodzi do wypadków, nie zawsze łatwo jest upilnować tyle dzieci naraz, dlatego podstawowe środki opatrunkowe muszą być łatwo dostępne! Jak powinno wyglądać wyposażenie apteczki szkolnej? 

Spis treści:

apteczka szkolna

Dlaczego apteczka szkolna jest tak ważna? 

Ryzyko, że dziecko np. przewróci się na przerwie lub dozna urazu podczas lekcji wychowania fizycznego, jest naprawdę bardzo duże, dlatego też do powszechnego użytku powinna być dostępna apteczka szkolna. Kilka podstawowych środków sprawi, że pierwsza pomoc w szkole będzie możliwa! Odpowiednie wyposażenie apteczki szkolnej pozwoli udzielić pierwszej pomocy w przypadku skaleczeń i innych uszkodzeń skóry. 

Środki opatrunkowe w szkole są obowiązkowe, ale nie tylko one! Potrzebne są również produkty, które umożliwią zabezpieczenie osoby poważniej poszkodowanej do momentu przybycia zespołu ratunkowego – pozwolą one utrzymać jej funkcje życiowe oraz pomogą ograniczyć skutki urazu.

Regulacje prawne dotyczące apteczek szkolnych 

Przepisy dotyczące apteczek szkolnych zostały ujęte w paragrafie 20 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. Mowa w nim o tym, że każda szkoła ma obowiązek posiadania apteczki! Nie zostały jednak określone wytyczne dotyczące tego, co powinna ona zawierać. Oznacza to, że za wyposażenie apteczki szkolnej odpowiadają pracownicy szkoły. 

W rozporządzeniu zawarto natomiast informacje, gdzie takie apteczki powinny się znajdować. Przede wszystkim należy w nie wyposażyć pokój nauczycielski, laboratoria, pracownie, warsztaty szkolne, pokój nauczycieli wychowania fizycznego, kuchnię, pokój kierownika internatu (bursy) i świetlicę. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić je również w innych pomieszczeniach. Ważne, aby apteczka szkolna była odpowiednio oznakowana i znajdowała się w miejscu łatwo dostępnym dla pracowników. Należy równocześnie zadbać o to, aby była umieszczona poza zasięgiem małych dzieci.

Podstawowe wyposażenie apteczki szkolnej – lista niezbędników 

Ministerialne przepisy dotyczące apteczek szkolnych nie określają, jak powinna wyglądać ich zawartość, wskazują tylko, że powinny tam znajdować się produkty niezbędne do udzielenia pierwszej pomocy oraz instrukcja opisująca zasady jej udzielania. Przy braku regulacji prawnych szkoła samodzielnie musi zadbać o to, co włożyć do apteczki. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości, warto poprosić o radę lekarza, który odpowiada za opiekę lekarską nad uczniami. 

Jak zatem powinno wyglądać obowiązkowe wyposażenie apteczki szkolnej? Muszą się tam znaleźć  materiały opatrunkowe i artykuły sanitarne – gazy jałowe, bandaże, plastry do cięcia i plastry opatrunkowe w różnych rozmiarach, chusta trójkątna, gaziki nasączone płynem dezynfekującym, rękawiczki jednorazowe, maseczka do sztucznego oddychania, bezpieczne nożyczki z zaokrąglonymi końcami, instrukcja pierwszej pomocy oraz numery telefonów alarmowych. Warto też trzymać tam płyny antybakteryjne, bowiem przed udzieleniem pomocy należy zawsze zdezynfekować ręce.

Warto wyznaczyć jedną osobę, której zadaniem będzie sprawowanie nadzoru nad zawartością apteczek. Będzie ona musiała regularnie kontrolować, czy zawierają wszystko, co potrzebne, a także to, czy znajdujące się w niej produkty nie są uszkodzone lub się nie przeterminowały.

Rozszerzone wyposażenie apteczki szkolnej – co warto dodać? 

Apteczka szkolna ma umożliwić udzielenie pierwszej pomocy uczniom, którzy tego potrzebują. Wyżej wymienione środki w zupełności wystarczą. Można jednak wybrać bardziej rozbudowane wyposażenie apteczki szkolnej. Zalicza się do niego m.in. bandaże elastyczne, opaskę uciskową, koc termiczny, latarkę, termometry, kompres na oko, worek samorozprężalny do sztucznego oddychania.

Apteczka na wycieczkę szkolną - jak się różni od standardowej? 

Apteczka na wycieczkę szkolną nie będzie się aż tak różniła od tej stacjonarnej, choć powinna być nieco bardziej urozmaicona. Opiekun wycieczki przede wszystkim zobowiązany jest do zabrania środków opatrunkowych. Oprócz nich może również zabrać zestaw podstawowych leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, leków na chorobę lokomocyjną oraz preparatów łagodzących ukąszenia owadów. 

Trzeba pamiętać, że podczas pakowania apteczki wyjazdowej należy wziąć pod uwagę miejsce docelowe i warunki, jakie tam panują. Ponadto opiekun powinien sprawować pieczę nad lekami, które dzieci przyjmują na stałe. Rodzice powinni przygotować odpowiednią dawkę leku wraz z informacjami dotyczącymi jej zastosowania oraz swoim numerem telefonu, pod który można zadzwonić, jeśli będzie taka potrzeba.

Szkolenia z pierwszej pomocy – dlaczego są kluczowe dla kadry szkolnej? 

Właściwie każdy poradzi sobie z oczyszczeniem, zdezynfekowaniem i opatrzeniem drobnego skaleczenia. Ale co jeśli uraz będzie wymagał fachowej wiedzy? Co zrobić w przypadku zwichnięcia stawu lub złamania kości, w jaki sposób pomóc dziecku, które straciło przytomność? Nie można wykluczyć, że coś takiego się stanie. Na takie wypadki nauczyciele i pracownicy szkolni powinni zostać przygotowani! Najlepiej, aby szkolenie z pierwszej pomocy odbyli wszyscy pracownicy, jeśli nie jest to możliwe, to chociaż część kadry powinna wziąć w nich udział – przede wszystkim powinni to być nauczyciele prowadzący zajęcia w laboratoriach i warsztatach oraz nauczyciele wychowania fizycznego.

Najczęstsze błędy w wyposażaniu apteczek szkolnych – czego unikać? 

Osoba odpowiedzialna za kompletowanie apteczki szkolnej musi mieć na uwadze bezpieczeństwo uczniów. Apteczka szkolna nie może zawierać środków stwarzających potencjalne zagrożenie dla zdrowia dzieci. Zalicza się do nich m.in. płyny do dezynfekcji. To samo dotyczy leków. Nie można ich pozostawiać w miejscach, będących w zasięgu osób nieletnich. Swobodny dostęp do produktów leczniczych może stanowić ryzyko np. zatrucia. 

Każdorazowo w sytuacji, gdy konieczne jest podanie dziecku lekarstw, trzeba je zaprowadzić do higienistki szkolnej, leki (a także środki do dezynfekcji) powinny się znajdować w jej gabinecie. Jeśli w szkole nie ma pielęgniarki, nauczyciel powinien zawiadomić rodziców dziecka, którzy zdecydują o wezwaniu karetki lub udadzą się do lekarza we własnym zakresie. Nauczyciele nie powinni podawać dzieciom żadnych leków bez konsultacji z personelem medycznym lub rodzicem z uwagi na ryzyko interakcji i działań niepożądanych związanych ze stosowaniem niektórych substancji leczniczych! 

Pierwsza pomoc w szkole zwykle dotyczy opatrywania drobnych skaleczeń. Aby takiej pomocy udzielić, do dyspozycji osoby, która jej udziela, musi być odpowiednio wyposażona apteczka szkolna! Środki opatrunkowe w szkole są więc produktem pierwszej potrzeby! Ponadto dyrekcja oraz kadra nauczycielska są zobowiązani do tego, aby zapewnić bezpieczeństwo uczniów. Powinni więc przejść szkolenie z zakresu pierwszej pomocy!

 

mgr farm Katarzyna Borowiec
Autor wpisu: mgr farm. Katarzyna Borowiec, i-Apteka.pl Farmaceutka z niemałym już doświadczeniem. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia, opieka farmaceutyczna.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2024

Polecane produkty

pixel