Ashwagandha - czym jest i jak działa?
13.10.2020Ashwagandha to ziele z ajurwedyjskim rodowodem, które szturmem zdobyło serca, tych co chcą żyć zdrowo, szczęśliwie i długo... Jaką wyjątkową moc posiada Ashwagandha i czy faktycznie może być remedium na dobre zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka?
Co to jest Ashwagandha?
Withania somnifera, Witania ospała, Śpioszyn lekarski, Żeń-szeń indyjski, Wiśnia zimowa i w końcu Ashwagandha! Oczywiście wszystkie te nazwy odnoszą się do jednej rośliny, a dokładniej do krzewu, którego cechą charakterystyczną jest zapach – koński zapach. Porównanie to przywołuje na myśl przysłowiowe „końskie zdrowie” i takim zdrowiem według medycyny ajurwedy może pochwalić się ten, który zawierzy mocy Ashwagandhy. Medycyna naturalna wykorzystuje wszystkie części Ashwagandhy: liście, kwiatów, ziarna, owoce i korzeń, przy czym to korzeń – suszony, a następnie sproszkowany – jest najcenniejszym składnikiem witalnych mieszanek ziołowych. Każda z wymienionych części Witanii ospałej, posiada inny i na swój sposób unikalny skład chemiczny, a najważniejszymi związkami wykazujący pozytywny wpływ na organizm ludzki są: witanolidy, alkaloidy, sitoinozydy (obecne głównie w korzeniu ashwagandha), flawonoidy.
Jak działa Ashwagandha?
Na co jest Ashwagandha? Niektórzy odpowiedzą, że na wszystko! Nie jest to oczywiście prawdą, ale producenci preparatów zawierających Witanię prześcigają się w możliwym zastosowaniu surowca w celach prozdrowotnych. Ashwagandha według zapewnień działa: przeciwzapalnie, adaptogennie, antyoksydacyjnie, przeciwstresowo, przeciwpasożytniczo, uspokajająco, a także wpływa korzystnie na serce i cały układ sercowo-naczyniowy. Warto także wspomnieć, że Ashwagandha ma wpływ na wydolność fizyczną i zwiększa wytrzymałość na zmęczenie – z tego też powodu stała się ulubienicą sportowców.
Suplementacja Ashwagandhą
Witania ospała to roślina lubiąca ciepły, tropikalny klimat, dlatego próżno jej szukać w warunkach naturalnych np. w naszym klimacie. Nie oznacza to, że skorzystanie z jej dobrodziejstwa pozostaje poza naszym zasięgiem, ponieważ na rynku znajdziemy wiele preparatów – suplementów diety bardzo dobrej jakości, którymi możemy się posiłkować. Poszukując najlepszej Ashwagandhy, należy zwrócić uwagę na jakość oferowanego suplementu i wybierać produkty w standaryzowanej formie – czyli z określonymi zawartościami składników aktywnych, tak aby mieć pewność, że zawarta w nich Ashwagandha jest najwyższej jakości. Podstawowa dzienna porcja ekstraktu z korzenia ashwagandhy wynosi 300mg i taką dawkę proponuje np.: Naturell Ashwagandha, Olimp Gold Ashwagandha, SOLGAR Ashwagandha wyciąg z korzenia, Olimp Ashwagandha 600 Sport, Ashwagandha Hepatica.
Ashwagandha na „wszystko” ale nie dla wszystkich!
Choć zalety Ashwagandhy możemy wymieniać i mnożyć przez siebie, to należy także pamiętać o tym, że jej substancje aktywne mogą zarówno pomagać, jak i szkodzić! Wyniki większości przeprowadzonych badań nad działaniem Witanii, wykazują wysokie bezpieczeństwo jej stosowania, ale nie oznacza to, że możemy przyjmować ją w dowolnych dawkach, i w każdej sytuacji. Ashwagandhy nie mogą przyjmować kobiet w ciąży oraz małe dzieci, szczególną ostrożność powinny zachować także osoby przyjmujące leki uspakajające i przeciwdepresyjne, leki immunosupresyjne, leki hormonalne, leki obniżające ciśnienie krwi. Warto także wiedzieć i pamiętać, że Ashwagandha i alkohol zdecydowanie nie idą ze sobą w parze!
Autor: tech.farm. Anna Bawer