Błonnik witalny na wiosenne oczyszczanie i nie tylko
20.05.2015Od dawna wiadomo, że w naszej diecie powinniśmy zwrócić uwagę na błonnik. Jego zaletą są: naturalne pochodzenie roślinne i wielokierunkowe działanie zdrowotne. Przyjrzyjmy się korzystnemu wpływu działania błonnika witalnego na nasz organizm.
Co kryje się pod nazwą błonnik witalny?
Błonnik witalny to połączenie dwóch rodzajów roślin - 80% nasiona babki płesznik Plantago psyllium oraz 20% łupiny babki jajowatej Plantago ovata. Taką mieszankę możemy sobie sami sporządzić mieszając w podanych proporcjach obie babki. Babka jajowata znajduje się np. w preparacie Jeliton. Natomiast babkę płesznik możemy kupić pod postacią czystych nasion. Można skorzystać również z gotowej mieszanki dostępnej w naszej aptece ALINESS Błonnik Witalny Plus Acerola i Fibregum lub Błonnik witalny mieszanka nasion.
Co zyskamy zażywając błonnik witalny?
Błonnik pochodzący z nasion babki płesznik w tym połączeniu znajduje się w większości, gdyż w zażywaniu błonnika witalnego chodzi głównie o oczyszczanie organizmu z toksyn. Dzięki babce płesznik nie tylko usuwamy z naszego organizmu toksyny ale również wspomagamy przesuwanie mas kałowych zalegających w jelitach.
Dzięki temu wspomagamy perystaltykę jelit i zapobiegamy zaparciom.
Zawartość w błonniku witalnym łupin nasiennych babki jajowatej sprawia, że masy kałowe w jelitach ulegają zmiękczeniu i zwiększają swoją objętość. Łupinki zarówno w żołądku jak i w jelitach pęcznieją poprzez pochłanianie dużej ilości wody. Wszystko to sprawia, że chce się mniej jeść i nie ma problemów z wypróżnianiem.
Reasumując spożywając błonnik witalny:
- usuniemy toksyny z naszego organizmu, oczyścimy wątrobę
- złagodzimy nadmierny apetyt poprzez długotrwałe uczucie sytości
- usprawnimy pracę naszych jelit, pozbędziemy się zaparć - pod warunkiem spożywania dużej ilości wody
- zmniejszymy ryzyko chorób wieńcowych
- poprawimy pamięć i koncentrację
Jak stosować błonnik witalny?
Dawkowanie błonnika witalnego należy dostosować do informacji zawartej w ulotce. Zazwyczaj dziennie powinno spożywać się 3 łyżeczki błonnika 3 razy dziennie.Te trzy łyżeczki należy zalać ciepłą wodą, jogurtem z owocami i wypić w ciągu pięciu minut od przygotowania. Im więcej czasu minie od przygotowania błonnika tym bardziej glutowaty roztwór otrzymamy a to niekoniecznie jest przyjemne.
Po wypiciu tak przygotowanej mieszanki należy koniecznie wypić przynajmniej 1 szklankę wody. Pić należy przed posiłkiem. Nie wolno pić błonnika na noc.
Pamiętaj!
W trakcie zażywania błonnika należy pić co najmniej 2 litry wody dziennie.
Błonnika nie mogą stosować dzieci poniżej 12 roku życia, osoby z niedrożnością jelit, chorobami żołądka i przełyku, z hemoroidami, cukrzycą. W przypadku zażywania leków powinno się zachować odstęp 30-60 minut.
Autor: mgr farm. Agnieszka Wojtala