Ból z lewej strony pleców – co może oznaczać? Poznaj przyczyny i sposoby leczenia
16.03.2025Dolegliwości bólowe mogą obejmować cały obszar pleców, choć czasem zdarza się, że objawiają się tylko jednostronnie. Co może oznaczać ból z lewej strony pleców? Może świadczyć o wielu różnych problemach zdrowotnych związanych z kręgosłupem lub narządami wewnętrznymi. W jaki sposób skutecznie łagodzić bóle pleców z lewej strony?
Spis treści:
- Przyczyny bólu lewej strony pleców
- Diagnostyka bólu z lewej strony pleców
- Leczenie bólu pleców
- Fizjoterapia i ćwiczenia
- Domowe sposoby na ból pleców
Przyczyny bólu lewej strony pleców
Co powoduje ból z lewej strony pleców? Najczęściej bóle pleców z lewej strony to po prostu wynik przeciążenia. W obecnych czasach, gdy tak wiele osób pracuje przy komputerze i prowadzi siedzący tryb życia, takie sytuacje zdarzają się nagminnie. Niemniej jednak zawsze trzeba zachować czujność, gdyż nagle pojawiający się silny ból pleców może wskazywać na choroby w obrębie kręgosłupa lub schorzenia m.in. układu krążenia, układu pokarmowego bądź układu moczowego.
Problemy mięśniowo-szkieletowe
Choroby układu kostnego – kręgosłupa i otaczających go struktur (więzadeł, stawów lub mięśni) objawiają się jako ból z lewej strony pleców na dole lub ból z lewej strony pleców pod żebrami i z tyłu. Takie dolegliwości towarzyszą m.in. chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa, dyskopatii, rwie kulszowej, neuralgii międzyżebrowej, zesztywniającemu zapaleniu stawów kręgosłupa, złamaniom osteoporotycznym lub deformacjom kręgosłupa.
Ból dyskogenny pojawiający się wskutek uszkodzenia dysku i ucisku korzenia nerwowego najczęściej zlokalizowany jest w odcinku lędźwiowym. Ból z lewej strony pleców na dole może oznaczać rwę kulszową. Typowe dla niej jest to, że ból promieniuje do pośladka i tylnej części uda.
Schorzenia narządów wewnętrznych
Gdy narządy znajdujące się w jamie brzusznej i klatce piersiowej „szwankują”, mogą wywoływać dolegliwości bólowe, które odczuwane są jako bóle pleców z lewej strony. Jest to bardzo częste zjawisko, że chory organ w jamie brzusznej powoduje ból z lewej strony promieniujący do pleców. Dzieje się tak np. w przypadku chorób nerek i dróg moczowych, chorób trzustki, chorób jelit, chorób płuc, chorób serca, a u kobiet dodatkowo schorzeń układu rozrodczego.
Ból z lewej strony pleców na dole nierzadko wskazuje na kamicę nerkową, zapalenie nerek, guz lub torbiel nerki, zapalenie dróg moczowych, zapalenie pęcherza. Natomiast ból z lewej strony pleców nad biodrem często sygnalizuje choroby trzustki, np. ostre zapalenie trzustki lub guzy. W przypadku kobiet ból z lewej strony pleców wymaga diagnostyki w kierunku stanów zapalnych macicy i przydatków znajdujących się po lewej stronie, jak również torbieli lewego jajnika.
Ból z lewej strony pleców pod łopatką może być związany z chorobami serca, np. z zapaleniem osierdzia. Szczególnie niepokojący jest ból z lewej strony promieniujący do pleców, lewego ramienia i szyi. Taki rodzaj dolegliwości opisywany jest jako jeden z objawów zawału serca. Jego pojawienie się wymaga szybkiej reakcji – albo należy się zgłosić do najbliższego szpitala, albo zadzwonić na numer alarmowy.
Urazy i przeciążenia
Kręgosłup jest strukturą narażoną na różnego rodzaju urazy i przeciążenia. Jak już wcześniej zostało wspomniane, nie służy mu siedzący tryb życia, np. niewłaściwa pozycja siedząca, wielogodzinne siedzenie na nieergonomicznym krześle i wpatrywanie w ustawiony na nieodpowiedniej wysokości monitor, dlatego też wielu pracowników biurowych zmaga się z bólem pleców. Nieprawidłowe siedzenie wywołuje nadmierne napięcie mięśni zazwyczaj w obrębie odcinka lędźwiowego, co odczuwane jest jako ból z lewej strony pleców pod łopatką.
Do przeciążeń dochodzi także u osób pracujących fizycznie, zwłaszcza osób, których praca polega na schylaniu się, na podnoszeniu lub przenoszeniu ciężkich rzeczy. Urazy często zdarzają się także u osób aktywnych fizycznie wskutek przetrenowania lub kontuzji.
Do znacznego obciążenia kręgosłupa dochodzi również u kobiet, które oczekują dziecka. Choć ból z lewej strony pleców w ciąży może pojawić się na każdym etapie, to najbardziej dotkliwy staje się w trzecim trymestrze, gdy ciążowy brzuszek osiąga już spory rozmiar. Warto dodać, że przyczyną bólu lub czynnikiem nasilającym ból z lewej strony brzucha i pleców może być stres.
Diagnostyka bólu z lewej strony pleców
Diagnostyka bólu z lewej strony pleców nie jest wcale łatwym zadaniem. Na szczęście nie w każdym przypadku jest konieczna. Osoby pracujące za biurkiem lub wykonujące ciężką pracę fizyczną, które odczuwają bóle pleców z lewej strony, niemal ze 100% pewnością są w stanie wskazać jako przyczynę bólu przeciążenia kręgosłupa. Oczywiście należy pamiętać, że zawsze trzeba zachować ostrożność, a gdy objawy są nasilone lub dochodzą do nich dodatkowe niepokojące dolegliwości, należy się jak najszybciej skonsultować z lekarzem.
Charakterystyka bólu
W jaki sposób odczuwany jest ból z lewej strony pleców? Jest to ból, który może być ostry lub przewlekły, często można się także spotkać z określeniami tępy, kłujący, piekący, rwący, napięciowy lub pulsujący ból z lewej strony pleców. Objawy mogą być łagodne, nierzadko jednak są bardzo nasilone i znacząco utrudniają normalne funkcjonowanie (dzieje się tak np. w przypadku kolki nerkowej lub rwy kulszowej).
U wielu osób dyskomfort nasila się podczas schylania, kasłania lub głębszego wdechu. W zależności od przyczyny ból może promieniować do innych części ciała. Ponadto ból pleców może ograniczać zakres ruchu, powoduje uczucie napięcia mięśni, sztywność oraz obrzęk i tkliwość.
Najczęściej ból z tyłu pleców po lewej stronie jest bólem nieswoistym. W taki sposób nazywa się ból, który nie jest związany z żadną przyczyną chorobową. Jest spowodowany wadami postawy lub przeciążeniami kręgosłupa. W przypadku, gdy ból jest objawem choroby, jego lokalizacja może podpowiadać, co jest jego przyczyną, np. ból z lewej strony pleców promieniujący do brzucha to często objaw kolki nerkowej.
Poważniejsze schorzenia mogą też wywoływać dodatkowe objawy. Warto więc wiedzieć, że gorączka może oznaczać choroby zapalne, np. infekcje nerek, a gorączka i ból z lewej strony pleców pod żebrami to może być z kolei zapalenie trzustki. Nudności, zmęczenie, duszności i ból z lewej strony promieniujący do pleców może oznaczać poważne problemy z sercem.
Badania diagnostyczne
Kiedy nie wiadomo, co powoduje ból z tyłu pleców po lewej stronie, konieczna jest odpowiednia diagnostyka. Standardem powinien być szczegółowy wywiad oraz badania fizykalne. Już na tym etapie, po uzyskaniu takich informacji jak rodzaj i natężenie bólu, sytuacje, w których ból się nasila lub łagodnieje, lekarz może podać diagnozę.
W razie potrzeby może skierować pacjenta na dodatkowe badania. Przy rozpoznaniu przyczyn bólu pleców najistotniejsze są takie badania obrazowe jak RTG, USG, rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa. W przypadku podejrzenia chorób narządów wewnętrznych diagnostykę trzeba rozszerzyć o bardziej specjalistyczne badania.
Kiedy zgłosić się do lekarza?
W jakich sytuacjach ból z lewej strony pleców pod łopatką lub ból z lewej strony pleców nad biodrem muszą być skonsultowane z lekarzem? Do lekarza trzeba się zgłosić, gdy ból z lewej strony pleców jest tak silny, że utrudnia wykonywanie nawet prostych codziennych czynności, gdy pojawia się nagle, gdy nie ustępuje po odpoczynku lub po zastosowaniu leków przeciwbólowych.
Niepokój powinny wzbudzić też towarzyszące mu objawy takie jak np. gorączka, osłabienie siły mięśniowej, drętwienie nóg lub nietrzymanie moczu. Promieniujący ból z tyłu pleców na wysokości żeber po lewej stronie o charakterze piekącym lub uciskowym, któremu m.in. towarzyszą duszności, wzmożone pocenie, uczucie lęku to pilne wskazanie do szukania pomocy medycznej!
Leczenie bólu pleców
Skoro wiemy już, co może oznaczać ból z lewej strony promieniujący do pleców lub ból z lewej strony pleców u góry, przejdźmy do tego, jak powinno wyglądać jego leczenie. Od razu trzeba tu rozgraniczyć leczenie objawowe od leczenia przyczynowego. Leczenie przyczynowe powinno być zalecone przez lekarza, w zależności od rozpoznanego schorzenia. A w jaki sposób łagodzić dyskomfort i ból?
Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne
Najskuteczniejszym doraźnym środkiem do łagodzenia bólu są leki przeciwbólowe – zarówno doustne, jak i miejscowe. Zwykle zalecane są niesteroidowe leki przeciwzapalne, które – jak sama nazwa wskazuje – nie tylko działają przeciwbólowo, ale i przeciwzapalnie. Wskazane są np. leki zawierające ibuprofen, deksketoprofen, diklofenak lub meloksykam. Dla osób, które nie mogą stosować leków doustnie, polecane są preparaty miejscowe, np. Voltaren emulgel lub Dolgit 5% krem.
Dobrze sprawdzają się też leki na stawy. Jaka jest najlepsza maść na stawy? Jest wiele skutecznych środków, jednym z nich jest Viprosal B maść – lek o złożonym składzie zawierający jad żmii zygzakowatej, kamforę racemiczną, olejek terpentynowy z sosny nadmorskiej i kwas salicylowy.
Maści i żele rozgrzewające
W leczeniu bólu pleców można stosować nie tylko leki przeciwbólowe, ale i maści oraz żele rozgrzewające. Są to preparaty, których receptury są stworzone na bazie kamfory, ekstraktów i olejów roślinnych oraz olejków eterycznych. Zapewniają one działanie rozgrzewające, rozluźniają napięte mięśnie oraz zwiększają ukrwienie miejsca aplikacji, co pomaga łagodzić uczucie bólu.
Plastry przeciwbólowe
Wygodnym rozwiązaniem, gdy pojawi się ból z lewej strony pleców pod żebrami i z tyłu, są plastry przeciwbólowe. Stanowią one alternatywę dla preparatów w postaci maści, kremów i żeli. Na rynku dostępne są plastry z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, np. ibuprofenem lub diklofenakiem. Zmniejszają one ból oraz stan zapalny.
Warto dodać, że w aptekach kupić można również plastry rozgrzewające. Nie zawierają one substancji leczniczych, ich działanie jest podobne do maści rozgrzewających. Zaletą plastrów – niezależnie od tego, na jakiej zasadzie łagodzą ból – jest to, że ich działanie utrzymuje się przez kilkanaście godzin!
Fizjoterapia i ćwiczenia
Wsparciem w leczeniu bólu pleców jest rehabilitacja oraz fizjoterapia. Ich celem jest stymulowanie tkanek, zmniejszanie obrzęków, poprawa krążenia, ograniczenie stanu zapalnego. Jest szeroki zakres zabiegów, które polecane są do stosowania w łagodzeniu dolegliwości bólowych. Może to być np. elektroterapia, laseroterapia, ultradźwięki lub krioterapia.
Zalecane ćwiczenia
Regularna aktywność fizyczna pomaga zadbać o zdrowie kręgosłupa. Stanowi ona ważne działanie profilaktyczne, ale nie tylko. Odpowiednio dobrane ćwiczenia wzmacniają siłę osłabionych mięśni, poprawiają elastyczność i stabilność kręgosłupa oraz korygują złą postawę. Wskazane jest, aby zestaw ćwiczeń dobrał doświadczony fizjoterapeuta.
Masaż i terapia manualna
W leczeniu bólu pleców wykorzystuje się również terapię manualną oraz masaże. Doskonale sprawdzają się one w przypadku ograniczenia ruchomości, np. po urazach, kontuzjach, przeciążeniach. Terapia manualna charakteryzuje się holistycznym podejściem. Po rozpoznaniu przyczyn wdraża się odpowiednio dobrane środki terapeutyczne (oscylacje, mobilizacje i manipulacje), które polegają na oddziaływaniu na tkanki miękkie, m.in. na powięzie, mięśnie, więzadła i nerwy.
Masaże natomiast polegają na głębokim głaskaniu, rozcieraniu, ugniataniu, wyciskaniu, oklepywaniu, wałkowaniu i wibracjach. Wykonywanie takich ruchów działa relaksująco i odprężająco, rozluźnia napięcie mięśniowe, łagodzi ból, jednocześnie zmniejsza negatywne działanie stresu. Najlepsze efekty można uzyskać, gdy przeprowadza się masaże w serii kilku lub kilkunastu zabiegów.
Domowe sposoby na ból pleców
Co jeszcze można zrobić, gdy pojawia się ból z lewej strony pleców? Warto stosować różne metody niefarmakologiczne. Należą do nich m.in. kompresy, ćwiczenia rozciągające i pozycje odciążające.
Okłady i kompresy
Bardzo prostym sposobem na łagodzenie bólu są kompresy. Można je stosować w terapii zimnem lub terapii ciepłem. Należy powiedzieć, że w niektórych sytuacjach lepiej zadziała zimny okład, w innych – ciepły. Zaleca się zainwestować w żelowe kompresy do wielokrotnego użytku. Można je podgrzewać w gorącej wodzie lub w mikrofalówce, ewentualnie schładzać w lodówce.
Techniki relaksacyjne
Techniki relaksacyjne szczególnie dobrze sprawdzają się w przypadku bólu przewlekłego. Polegają one głównie na regularnym rozciąganiu mięśni. Wskazane są proste ćwiczenia rozciągające, a ponadto joga i pilates, a także masaż relaksacyjny. Tego typu aktywności przynoszą dodatkowe korzyści w postaci ograniczenia stresu i zapewnienia efektu odprężenia.
Pozycje odciążające
Osoby, które narażone są na częste występowanie bólu kręgosłupa, powinny wiedzieć, że istnieją określone pozycje odciążające kręgosłup, które łagodzą ból i rozluźniają kręgosłup. Jedną z nich jest tzw. pozycja embrionalna. Należy położyć się na boku, zgiąć nogi w kolanach i podciągnąć je maksymalnie do klatki piersiowej. Dodatkowo między kolana warto włożyć dużą poduszkę lub zwinięty koc. Ulgę może też przynieść pozycja krzesełkowa. Należy położyć się na wznak na twardej powierzchni i zgiąć nogi w kolanach pod kątem 90 stopni, nogi można oprzeć np. na piłce do ćwiczeń.
Co zrobić, gdy pojawią się bóle pleców z lewej strony? Jeśli jest to typowy ból przeciążeniowy, to najlepiej zadbać o dobry wypoczynek, a także wprowadzić do codziennej rutyny zestaw ćwiczeń wzmacniających i rozciągających. Jeśli podejrzewamy, że może on być związany z poważniejszymi przyczynami, należy jak najszybciej zgłosić do lekarza.