Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Cera naczynkowa - wszystko, co musisz wiedzieć o jej pielęgnacji!

14.03.2023
Pielęgnacja

Masz cerę naczynkową? Nie mamy dla Ciebie dobrych wiadomości, ten typ skóry wymaga niestety wielu wyrzeczeń i bardzo solidnie zaplanowanej pielęgnacji! Cera naczynkowa objawia się rumieniem oraz popękanymi naczynkami. Skłonność do zaczerwienień jest warunkowana genetycznie, choć ogromne znaczenie mają również czynniki środowiskowe. Jak prawidłowo pielęgnować skórę naczynkową?

Spis treści:

 

cera naczynkowa

Cera naczynkowa – czym się charakteryzuje i jak wygląda?

Skórę naczynkową można właściwie scharakteryzować w kilku słowach – delikatna, wrażliwa, cienka, zaczerwieniona! Swoją barwę zawdzięcza bardzo płytko umiejscowionym naczyniom krwionośnym. Na twarzy posiadaczek cery naczynkowej (niestety częściej ten typ skóry występuje u kobiet) widoczny jest rumień (początkowo przemijający, z czasem utrwalony), a także nieestetyczne pajączki. Pajączki zwane są teleangiektazjami, tworzą się stopniowo, najpierw naczynka się rozszerzają, a po pewnym czasie pękają. Zwykle pajączki są skupione w rejonie policzków, czoła, nosa i brody.

Oprócz najbardziej charakterystycznych i najbardziej widocznych cech cery naczynkowej trzeba wymienić także te mniej rzucające się w oczy, jednakże powodujące dużo większy dyskomfort. Jest to uczucie napięcia i ściągnięcia skóry, uczucie pieczenia, szorstkości, suchości i swędzenia. Bardzo uciążliwa jest również nadmierna wrażliwość na różne składniki kosmetyczne i czynniki środowiskowe.

Cerę naczynkową dziedziczy się po przodkach, ten fakt sprawia, że ciężko walczyć z jej objawami. Ponadto ze względu na liczne czynniki szkodliwie wpływające na naczynka na twarzy stan skóry z wiekiem ulega pogorszeniu. Jedyną szansą na to, aby spowolnić ten proces i zapobiec rozwojowi trądziku różowatego, jest stosowanie się do zasad prawidłowej pielęgnacji i unikanie drażniących substancji. Warto jeszcze wspomnieć o jednej kwestii. Skóra naczynkowa może być skórą suchą, ale nierzadko spotyka się kombinację cery naczynkowej z tłustą lub mieszaną, dlatego też układając schemat pielęgnacyjny, należy mieć na względzie wszystkie potrzeby skóry.

Jakie czynniki prowadzą do powstawania naczynek?

U niektórych skóra twarzy jest płytko unaczyniona, w dodatku naczynka krwionośne są delikatniejsze, dużo bardziej kruche i mniej elastyczne, przez co gorzej znoszą ciągłe rozszerzanie się i kurczenie pod wpływem zmieniającej się temperatury. Każdy się rumieni (np. gdy jest zimno), jednak kluczową różnicą jest to, że skóra ze zdrowymi naczynkami szybko wraca do normalnego koloru, natomiast cera naczynkowa dłużej utrzymuje zaczerwienienie. Z czasem rumień przestaje ustępować, mówi się wówczas o rumieniu utrwalonym.

Co dokładnie powoduje powstawanie rozszerzonych i popękanych naczynek? Wpływa na to wiele wewnętrznych i zewnętrznych czynników. Do wewnętrznych zalicza się stres oraz silne emocje, zaburzenia hormonalne, stosowanie niektórych leków (m.in. sterydów), niektóre choroby (m.in. choroby układu krążeniowego, nadciśnienie, alergie). Jako zewnętrzne czynniki wymienia się głównie zimno, ciepło, a także duże wahania temperatur i ekspozycję na promienie UV, ponadto intensywny wysiłek fizyczny oraz suche, klimatyzowane powietrze. Nadreaktywność skóry wywołuje też alkohol, gorące napoje, ostre przyprawy i palenie papierosów. Bardzo istotnym czynnikiem negatywnie wpływającym na naczynka jest nieprawidłowa pielęgnacja. Błędy pielęgnacyjne to w przypadku cery naczynkowej temat rzeka, odnoszą się one zarówno do źle dobieranych składników kosmetycznych oraz formuł preparatów, jak i do niewłaściwych metod aplikacji.

Jakie są najważniejsze zasady pielęgnacji cery naczynkowej?

Absolutnie najważniejsza jest rozwaga i rezygnacja z pielęgnacyjnej brawury. Testowanie kilku kosmetyków jednocześnie, łączenie wielu substancji aktywnych, codzienna eksfoliacja i ślepe podążanie za trendami kosmetycznymi to nie jest coś, co lubi skóra naczynkowa! Głównymi regułami w codziennej pielęgnacji powinno być unikanie czynników powodujących rumień, łagodzenie podrażnień, a także wzmacnianie i uszczelnianie naczynek. Mając w głowie te zasady, należy ułożyć bezpieczną i kojącą rutynę pielęgnacyjną.

Zacząć należy od oczyszczania, które jest podstawowym krokiem w pielęgnacji. Problematyczne może być jednak to, że cera naczynkowa często źle reaguje na wodę z kranu, jeśli tak się dzieje, warto ją przegotować. Do mycia twarzy sprawdzą się łagodne produkty micelarne (żel, emulsja, pianka) bez mydła i silnych detergentów. Skórę należy oczyszczać dwa razy dziennie, a raz w tygodniu można ją złuszczyć, stosując peeling enzymatyczny (peelingi mechaniczne są zakazane!). Czystą skórę warto spryskać wodą termalną, która dobrze koi podrażnienia, przyjemnie odświeża i nawilża, lub naturalnymi hydrolatami, np. różanym lub lipowym.

Zależnie od potrzeb skóry należy dobrać pozostałe kosmetyki do cery naczynkowej – serum i krem. Kluczowe jest to, aby stosować preparaty, które zapewniają nawilżenie, ukojenie oraz wzmocnienie bariery hydrolipidowej. Formuły tworzone z myślą o tym, by pielęgnacja cery naczynkowej była kompleksowa i maksymalnie bezpieczna, można znaleźć w ofercie takich firm jak Iwostin i Dermedic. W kosmetyczce każdej posiadaczki skóry naczynkowej musi się znaleźć dobry krem nawilżający (np. Dermedic Hydrain 2). Obowiązkową pozycją są także kosmetyki do opalania. Co dodatkowo można robić dla cery naczynkowej latem, a co zimą?

Pielęgnacja cery naczynkowej latem

Cera naczynkowa nie przepada za słońcem, więc ochrona przeciwsłoneczna musi być solidna – krem z SPF50 to podstawa! Mało tego wskazana jest tzw. ochrona szerokopasmowa, czyli kosmetyki do opalania zabezpieczające przed promieniami UVA, UVB, IR i HEV, jak również unikanie nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Latem warto też korzystać z bogatej oferty świeżych warzyw i owoców będących źródłem antyoksydantów i witaminy C, która jest niezbędna w produkcji kolagenu!

Pielęgnacja cery naczynkowej zimą

Oczywiście ochrona słoneczna konieczna jest przez cały rok, również zimą! Ale w tym okresie trzeba dodatkowo chronić skórę przed mrozem i wiatrem, przesuszonym powietrzem w pomieszczeniach i przed gwałtownymi zmianami temperatur. Warto więc wprowadzić do pielęgnacji kosmetyki o bardziej treściwej konsystencji, a także oleje, np. z dzikiej róży i ogórecznika lekarskiego. Zapewnią one solidne wzmocnienie bariery hydrolipidowej, co zaowocuje większą odpornością na niekorzystne czynniki atmosferyczne i ograniczoną przeznaskórkową utratą wilgoci.

Jakich składników kosmetycznych powinny szukać, a jakich unikać osoby posiadające cerę naczynkową?

Cera naczynkowa bardzo dobrze reaguje na wszelkiego rodzaju substancje nawilżające, kojące i łagodzące. Zaleca się więc wybierać kosmetyki do cery naczynkowej z aloesem, rumiankiem, nagietkiem, alantoiną, pantenolem, algami, kwasem hialuronowym i gliceryną. Aby wzmocnić naczynka na twarzy, należy aplikować serum z pochodnymi witaminy C oraz kremy z rutyną, kasztanowcem i wąkrotką azjatycką.

Kupując kosmetyki do cery naczynkowej, należy dokładnie sprawdzać składy. W pielęgnacji trzeba unikać silikonów, parabenów, alkoholu, parafiny, olejów mineralnych, olejków eterycznych, mentolu i substancji zapachowych, mydła i silnych detergentów. Nie jest to zamknięta lista, w zależności od indywidualnej nadwrażliwości może się ona znacznie wydłużyć.

Jakie zabiegi kosmetyczne sprawdzą się u osób ze skórą naczynkową?

Skóra naczynkowa dużo zyska na specjalistycznych zabiegach kosmetycznych. Nie mogą to być jednak silne peelingi chemiczne lub intensywne masaże. Wskazane są zabiegi wyciszające, łagodzące i regenerujące. Warto skorzystać np. z jonoferezy, sonoferezy, infuzji tlenowej i mezoterapii bezigłowej. Gdy naczynka na twarzy popękają, sama pielęgnacja nie wystarczy, aby się ich pozbyć. Należy udać się na konsultację do dermatologa lub lekarza medycyny estetycznej, który dobierze odpowiednią metodę zamykania naczynek. Najczęściej rekomendowana jest laseroterapia (np. laser KTP, laser IPL), ponadto elektroliza, krioskleroterapia i termokoagulacja.

Pielęgnacja cery naczynkowej jest wymagająca, zasad dotyczących tego, co trzeba robić, a czego nie wolno, jest sporo! W budowaniu prawidłowej rutyny pielęgnacyjnej bardzo ważne jest słuchanie swojej skóry. Jeśli coś jej nie odpowiada, szybko daje o tym znać. Zignorowanie tych sygnałów może spowodować nasilenie i utrwalenie zmian rumieniowych!

 

Ewa Krulicka
Autor wpisu: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl Blogerka z wieloletnim doświadczeniem, z wykształcenia magister kulturoznawstwa. Redaktor bloga jestemmama.pl. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023

Polecane produkty

pixel