Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Cera sucha - charakterystyka i pielęgnacja

02.06.2023
Pielęgnacja

Sucha cera cechuje się znacznym dyskomfortem związanym z uczuciem napięcia i ściągnięcia oraz przedwczesnym pojawieniem się zmarszczek – głównie mimicznych. Przyczyn takiego stanu jest wiele, oprócz uwarunkowań genetycznych, sucha skóra twarzy może być skutkiem m.in. niewłaściwej pielęgnacji. Jak poprawić kondycję suchej skóry i jak prawidłowo o nią dbać?

Spis treści:

cera sucha

Czym charakteryzuje się cera sucha?

Główne cechy cery suchej to uczucie suchości, szorstkości, napięcia i ściągnięcia, a także nadmierne rogowacenie i złuszczanie się naskórka oraz świąd. Dodatkowo sucha skóra twarzy jest cienka i bardzo delikatna, często przypomina pergamin, jest matowa, ma nierówną powierzchnię. Ze względu na rogowacenie naskórka może przybrać ziemisty kolor, a jeśli prześwitują przez nią naczynka krwionośne, może być lekko zaróżowiona. Jak jeszcze wygląda charakterystyka cery suchej? Widoczne są na niej suche skórki, drobne pęknięcia oraz zmarszczki mimiczne i inne oznaki przedwczesnego starzenia się skóry. O ile niedoskonałości w postaci zaskórników i rozszerzonych porów jej nie dotyczą, tak brak elastyczności i zmarszczki są jej największą zmorą. Jako cechy cery suchej można też wskazać skłonność do podrażnień oraz zmniejszoną odporność na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych.

Cera sucha często mylona jest ze skórą odwodnioną, nie są to jednak pojęcia tożsame. Sucha cera jest typem skóry związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem bariery hydrolipidowej oraz obniżoną zawartością wody, składników nawilżających i lipidów w naskórku. Natomiast odwodnienie może okresowo dotykać każdego rodzaju skóry, również tłustej. Jest to przejściowy spadek nawilżenia zwykle spowodowany uszkodzeniem bariery hydrolipidowej i nadmierną przeznaskórkową utratą wilgoci. Jest to stan odwracalny, który można naprawić, stosując odpowiednią pielęgnację.

Jakie są przyczyny suchości skóry?

Przyczyn skóry suchej jest wiele, bardzo często predyspozycje genetyczne jak wrodzona skłonność do suchości skóry i choroby skórne (np. AZS) grają tu główną rolę. Sucha cera jest skutkiem zaburzeń w funkcjonowaniu bariery hydrolipidowej, nieprawidłowej produkcji sebum, niedoborów lipidów, składników cementu międzykomórkowego i NMF, czyli naturalnego czynnika nawilżającego. Warto też wiedzieć, że wraz z wiekiem produkcja kolagenu i lipidów wyraźnie hamuje, ponadto spada produkcja sebum, dlatego też osoby starsze niemal zawsze mają skórę suchą.

Czynnikami, które przyczyniają się do suchości skóry, są też zaburzenia gospodarki hormonalnej, alergie, niedoczynność tarczycy, niektóre leki (m.in. izotretynoina), zabiegi i terapie dermatologiczne, niewłaściwa pielęgnacja (m.in. nadmierne oczyszczanie i złuszczanie skóry), stosowanie wysuszających kosmetyków, źle zbilansowana dieta uboga w nienasycone kwasy tłuszczowe (Omega-3, Omega-6) i witaminy, niedostateczne nawodnienie organizmu, przebywanie w ogrzewanych i klimatyzowanych pomieszczeniach oraz ekspozycja na słońce.

Jak dbać o suchą cerę?

Prawidłowa pielęgnacja cery suchej powinna przebiegać podobnie jak w przypadku skóry tłustej, mieszanej i normalnej. Należy więc ją oczyszczać, złuszczać, nawilżać, odżywiać oraz chronić przed działaniem promieniowania UV. Różnica polega na tym, że cera sucha wymaga delikatności w oczyszczaniu, ponadto lubi pielęgnację warstwową oraz kosmetyki o treściwej formule. Do mycia skóry suchej należy używać łagodnych emulsji myjących o działaniu nawilżającym, regenerującym i wzmacniającym. Ważne jest również regularne złuszczanie martwego naskórka, dzięki czemu znikną nieestetyczne suche skórki. W tym celu polecane są głównie peelingi enzymatyczne i kwasowe (m.in. kwas mlekowy i laktobionowy).

Po oczyszczeniu skórę trzeba nawilżyć. Nawilżanie suchej cery powinno przebiegać warstwowo, począwszy od użycia toniku, hydrolatu lub esencji. Chociaż wszystkie kosmetyki do suchej cery powinny dogłębnie, długotrwale nawadniać i nawilżać, to najlepiej z tego zadania wywiązuje się dobre serum. Następnie całą dostarczoną wilgoć należy zamknąć pod warstwą okluzyjną, którą zapewni krem nawilżająco-odżywczy. Na dzień można stosować nieco lżejszy krem (np. Dermedic Hydrain 2), gdyż obowiązkowo na niego trzeba jeszcze zaaplikować preparat z filtrem (np. z linii Iwostin Solecrin). Kosmetyki do opalania z wysokim filtrem (najlepiej SPF50) muszą być stosowane codziennie – niezależnie od pory roku i pogody! Natomiast na noc można nakładać grubszą warstwę bogatego, tłustego kremu lub maseczki do twarzy.

Nie należy jednak poprzestawać na pielęgnacji zewnętrznej, o skórę suchą trzeba także dbać od wewnątrz. Należy zacząć od prawidłowego nawodnienia organizmu. Trzeba przyjmować minimum 2 litry płynów dziennie głównie w postaci wody, a także soków, zielonej herbaty i ziołowych naparów. Równocześnie należy stosować zdrową, zbilansowaną i zróżnicowaną dietę, by dostarczyć niezbędnych składników odżywczych. Dodatkowo można stosować suplementy diety z kwasami Omega-3 i Omega-6, kolagenem, witaminami – A, C, E, z grupy B i antyoksydantami.

Jakie kosmetyki będą najlepsze dla suchych cer?

Pielęgnacja cery suchej polega na nawadnianiu i nawilżaniu, dlatego stosowane kosmetyki powinny zawierać zarówno substancje hydrofilowe, czyli takie, które wiążą wodę w komórkach skóry, jak i substancje hydrofobowe, czyli takie, które zapobiegają przeznaskórkowej utracie wilgoci, tworząc na powierzchni skóry warstwę okluzyjną. Składnikiem hydrofilowym jest m.in.: kwas hialuronowy, trehaloza, ksylitol, gliceryna, mocznik, beta-glukan, aminokwasy, panthenol, kwas mlekowy, kwas laktobionowy i glukonolakton, natomiast hydrofobowym – m.in.: ceramidy, witamina E, oleje, masła i woski roślinne, nienasycone kwasy tłuszczowe. Substancje te można znaleźć w kosmetykach marki Iwostin (Hydro Sensitia, Hydro Sensitia Prebio) oraz Dermedic (Hydrain).

Źródłem problemów skóry suchej jest uszkodzona bariera hydrolipidowa i to jej należy poświęcić dużo uwagi. Nawilżanie suchej cery nie będzie przynosiło efektów, jeśli bariera nie będzie szczelna. Warstwa hydrolipidowa nie tylko przeciwdziała transepidermalnej utracie wilgoci i pomaga utrzymać prawidłowe nawilżenie skóry, ale i zapewnia jej ochronę przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Do odbudowy i wzmacniania bariery hydrolipidowej polecane są kosmetyki naturalne do twarzy ze skwalanem i olejami, np. z ogórecznika lekarskiego, które są źródłem lipidów oraz kosmetyki z ceramidami.

Nawilżanie suchej cery oraz wzmacnianie bariery hydrolipidowej jest kluczowe, nie znaczy to jednak, że nie można zrobić czegoś więcej. Sucha skóra szybciej się starzeje, dlatego warto sięgnąć po kosmetyki do suchej cery zawierające składniki antyoksydacyjne, przeciwzmarszczkowe i anti-aging. Do codziennej rutyny można wprowadzić retinol, niacynamid, peptydy lub witaminę C, oczywiście nie wszystkie naraz. Należy starannie ułożyć plan pielęgnacji, dbając o to, aby utrzymać balans między substancjami aktywnymi, a nawilżaniem, wzmacnianiem bariery hydrolipidowej i ochroną przeciwsłoneczną.

Czego należy unikać przy suchej cerze?

Głównymi błędami popełnianymi w pielęgnacji skóry suchej są przede wszystkim zbyt agresywne zabiegi oczyszczające i złuszczające, które niszczą barierę ochronną naskórka. Jeśli chodzi o kosmetyki do suchej cery, to z pewnością trzeba unikać preparatów o działaniu wysuszającym (z alkoholem, silnymi detergentami i mydłem), a także konserwantów, substancji zapachowych i sztucznych barwników. Ponadto suchej cerze nie służy chlorowana i gorąca woda, ekspozycja na mocno ogrzewane i klimatyzowane powietrze, pocieranie ręcznikiem, długotrwała ekspozycja na promienie UV (na słońcu i w solarium).

Kiedy warto skonsultować z dermatologiem pielęgnację suchej cery?

W przypadku, gdy wprowadzone zmiany nie poprawiają stanu skóry, zaleca się umówić na konsultację z dermatologiem. Czasem dobra pielęgnacja cery suchej to za mało. Przyczyny jej suchości mogą być związane z niedoczynnością tarczycy lub chorobami dermatologicznymi, dlatego pomoc specjalisty może być niezbędna.

Pielęgnacja cery suchej nie jest prosta, nie wybacza błędów, od razu reaguje na nie szorstkością, pieczeniem i podrażnieniem. Jeśli jednak będą przestrzegane zasady, które zapewnią skórze delikatne oczyszczenie, intensywne nawilżenie i odżywienie, wzmocnienie bariery hydrolipidowej oraz ochronę przeciwsłoneczną, kondycja skóry ulegnie poprawie, a nieprzyjemne objawy zostaną wyeliminowane.

Ewa Krulicka
Autor wpisu: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl Blogerka z wieloletnim doświadczeniem, z wykształcenia magister kulturoznawstwa. Redaktor bloga jestemmama.pl. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023

Polecane produkty

pixel