Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Cera trądzikowa - czym się charakteryzuje i jak ją pielęgnować?

23.03.2023
Pielęgnacja

Trądzik to problem, z którym zmagają się nie tylko nastolatki. Również w wieku dorosłym niedoskonałości na skórze twarzy mogą spędzać sen z powiek! Pielęgnacja cery trądzikowej nie jest łatwa, dodatkowo cera trądzikowa nierzadko wymaga także leczenia farmakologicznego. W jaki sposób dbać o skórę trądzikową, jakie kosmetyki wybierać, a jakich unikać?

Spis treści:

  1. Charakterystyczne cechy cery trądzikowej
  2. Prawidłowa pielęgnacja cery trądzikowej – najważniejsze zasady
  3. Kosmetyki, których warto unikać przy cerze trądzikowej

cera trądzikowa

Charakterystyczne cechy cery trądzikowej

Cechami charakterystycznymi skóry trądzikowej są niedoskonałości oraz nadmierna ilość sebum. Produkowane przez gruczoły łojowe sebum (łój) jest ważnym elementem systemu ochronnego skóry, stanowi barierę przed bakteriami oraz czynnikami zewnętrznymi, jednak gdy jest go za dużo, pojawiają się problemy. Nadmiar łoju prowadzi do zmiany odczynu skóry i zachwiania równowagi jej mikrobiomu, ponadto w wyniku nieprawidłowego procesu złuszczania martwe komórki naskórka zatykają ujścia gruczołów łojowych. Wszystko to tworzy warunki wprost wymarzone dla rozwoju bakterii wywołujących stan zapalny i trądzik. Efektem tego są wspomniane wyżej niedoskonałości – rozszerzone pory, zaskórniki otwarte i zamknięte, krostki, grudki i torbiele ropne. Cera trądzikowa nieestetycznie się świeci, a wskutek wyciskania i rozdrapywania zmian skórnych pojawiają się blizny i przebarwienia potrądzikowe.

Co przyczynia się do zaburzenia pracy gruczołów łojowych, a w konsekwencji do nadprodukcji sebum? Czynników mających wpływ na ten proces jest wiele, wymienia się głównie czynniki genetyczne i hormonalne. Ponadto znaczenie ma silny, długotrwały stres, dieta bogata w cukry proste i tłuszcze nasycone, niewłaściwa pielęgnacja skóry, dotykanie twarzy brudnymi dłońmi, niektóre choroby przewlekłe, stosowanie niektórych leków, np. środków antykoncepcyjnych, sterydów, leków przeciwpadaczkowych, barbituranów. Warto podkreślić, że trądzik pospolity może mieć różne oblicza, m.in. trądzik młodzieńczy – charakterystyczny dla wieku dorastania oraz trądzik wieku dojrzałego – pojawiający się u osób dorosłych.

Prawidłowa pielęgnacja cery trądzikowej – najważniejsze zasady

Pielęgnacja cery trądzikowej może sprawiać trudności. Jednym z większych problemów jest to, że posiadacze cery trądzikowej mają tendencję do zbyt agresywnej pielęgnacji, co początkowo daje dobre efekty, jednak w dłuższej perspektywie przyczynia się do pogorszenia stanu skóry i nasilenia zmian trądzikowych. W sytuacji, gdy cera trądzikowa jest w bardzo złej kondycji i widoczne są na niej torbiele ropne, warto jak najszybciej skonsultować się z dermatologiem. Zdarza się bowiem, że kosmetyki do skóry trądzikowej są niewystarczające i konieczne są specjalistyczne leki na trądzik. Jako element pielęgnacji można również wprowadzić preparaty doustne, które wspomagają utrzymanie dobrej kondycji skóry (np. Biotebal, czyli lek z biotyną), należy też zadbać o dietę bogatą w witaminy, minerały, antyoksydanty i nienasycone kwasy tłuszczowe.

Jak zatem powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja cery trądzikowej? Dbanie o skórę musi opierać się na takich filarach jak oczyszczanie i złuszczanie, tonizacja i nawilżanie, normalizowanie produkcji sebum, wyciszanie stanów zapalnych i niwelowanie zmian trądzikowych, a także wzmacnianie bariery hydrolipidowej. Oczyszczanie skóry trądzikowej z sebum i zanieczyszczeń jest jednym z najważniejszych etapów, do mycia warto wybierać antybakteryjne preparaty o łagodnej formule bez alkoholu i silnych detergentów, gdyż składniki te wysuszają i zdzierają ze skóry jej naturalną warstwę ochronną. Twarz trzeba myć dwa razy dziennie, przy czym wieczorem najlepiej stosować dwuetapowe oczyszczanie – najpierw produktem olejowym zmyć makijaż i rozpuści
filtry, a następnie żelem lub pianką usunąć resztki kosmetyków, sebum i zanieczyszczenia. Dodatkowo regularnie (1-2 razy w tygodniu) zaleca się wykonywać dogłębne oczyszczanie, np. w postaci maseczki do twarzy z węglem aktywnym lub glinkami oraz robić eksfoliację, czyli złuszcza
martwy naskórek peelingami kwasowymi lub enzymatycznymi. Po oczyszczeniu należy użyć tonik, który przywróci odpowiedni odczyn pH skóry i przygotuje ją do dalszej pielęgnacji. Rano skórę można tonizować preparatami z prebiotykami i substancjami nawilżającymi lub ziołowymi hydrolatami, a wieczorem – tonikiem kwasowym.

Serum i krem do cery trądzikowej to kosmetyki, których zadaniem jest normalizowanie wydzielania sebum, czyli regulowanie pracy gruczołów łojowych, a także nawilżanie oraz odbudowa i wzmacnianie bariery hydrolipidowej. Takie kompleksowe działanie pomoże przywrócić skórze równowagę i kontrolować ilość sebum. Istotne w pielęgnacji cery trądzikowej jest różnicowanie pielęgnacji dziennej i wieczornej. W ciągu dnia polecane są kremy o działaniu matującym, a także, o czym nie można zapominać, kremy z filtrem UV! Na noc natomiast najlepszy będzie krem do cery trądzikowej ze składnikami złuszczającymi i wzmacniającymi płaszcz hydrolipidowy. Dodatkowo potrzebny jest krem silnie nawilżający (np. Dermedic Hydrain 2), który będzie ratunkiem w sytuacji, gdy skóra zareaguje przesuszeniem na stosowane kosmetyki antybakteryjne i przeciwtrądzikowe.

Szeroką ofertę kosmetyków dla skóry z trądzikiem mają marki Dermedic (linia Normacne) oraz Iwostin (linia Purritin). Na jakie składniki należy zwracać uwagę, wybierając kosmetyki do cery trądzikowej? Zalecane są przede wszystkim kwasy (salicylowy, glikolowy, azelainowy, laktobionowy), niacynamid, retinol, cynk PCA, ponadto kwas hialuronowy, aloes, alantoina, pantenol, witaminy C i E, ceramidy. Świetnie sprawdzą się również kosmetyki naturalne do twarzy, które wspomagają walkę z niedoskonałościami. Bazują one na ziołowych ekstraktach (np. z kory wierzby, oczaru wirginijskiego, szałwii lekarskiej) i olejkach eterycznych (np. z drzewa herbacianego). W przypadku, gdy pielęgnacja cery trądzikowej nie przynosi rezultatów, dermatolog może zlecić leki na trądzik, np. preparaty miejscowe z nadtlenkiem benzoilu lub preparaty miejscowe i leki doustne z izotretynoiną.

Kosmetyki, których warto unikać przy cerze trądzikowej

Przez lata do walki z trądzikiem stosowane były kosmetyki oczyszczające z alkoholem. Obecnie takie produkty są odradzane! Alkohol, podobnie jak silne detergenty (m.in. SLS, SLES) mocno wysusza i podrażnia naskórek, uszkadzając przy tym jego naturalną barierę ochronną. W wyniku nadmiernego przesuszenia skóra zaczyna się bronić, zwiększając wydzielanie sebum, co nasila problem trądziku! Oprócz alkoholu i drażniących detergentów należy unikać kosmetyków z parabenami, sztucznymi barwnikami i substancjami zapachowymi, a także ze składnikami komedogennymi, czyli zapychającymi. Należą do nich niektóre oleje (np. kokosowy, ze słodkich migdałów, arganowy, awokado, oliwa z oliwek), masła (np. kakaowe, kokosowe), woski (np. pszczeli), lanolina, wazelina, parafina oraz silikony.

Cera trądzikowa lubi lekkie, żelowe formuły, zaleca się unikać kosmetyków o bogatej konsystencji lub preparatów olejowych, które mogą obciążać skórę. Należy jednak powiedzieć, że nie trzeba całkowicie rezygnować z olejów w pielęgnacji cery trądzikowej! Faktycznie niektóre mogą przyczyniać się do nasilenia zmian skórnych, jednak wiele olejów dobroczynnie wpływa na skórę trądzikową, pomagają regulować pracę gruczołów łojowych oraz działają przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie. Polecane są takie oleje jak np. olej lniany, jojoba, z wiesiołka i z pestek malin, przy czym należy je stosować w małych ilościach, najlepiej na wilgotną skórę (np. spryskaną hydrolatem).

Trądzik może pojawić się w każdym wieku, dlatego warto wiedzieć, jak sobie radzić z niedoskonałościami. Najważniejsze jest prawidłowe oczyszczanie i normalizowanie produkcji sebum, a także regularne złuszczanie naskórka i nawilżanie. Zwykle odpowiednio dobrana pielęgnacja pozwala pozbyć się problemu z nadprodukcją łoju i zmianami skórnymi, jeśli jednak nie przynosi ona poprawy stanu skóry, konieczna jest wizyta u dermatologa i rozpoczęcie specjalistycznej kuracji przeciwtrądzikowej.

 

Ewa Krulicka
Autor wpisu: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl Blogerka z wieloletnim doświadczeniem, z wykształcenia magister kulturoznawstwa. Redaktor bloga jestemmama.pl. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023

Polecane produkty

pixel