Co mogą oznaczać zimne dłonie i stopy i jak leczyć tę przypadłość?
09.01.2023Masz zimne stopy i zimne dłonie? Czy to coś groźnego? Czy może taka Twoja natura? Okazuje się, że zimne dłonie i stopy mogą być objawem poważniejszych schorzeń, głównie chorób układu krążenia, jednak zdecydowanie częściej przyczyną tego stanu jest nadmierny stres, siedzący tryb życia, zbyt mocno zapięty pasek zegarka lub ciasny ściągacz skarpetek. Dodatkowo zimą marznące dłonie i stopy to efekt niewłaściwego ubioru. Co robić, aby zapobiegać tej krępującej i uciążliwej przypadłości?
Z naszego artykułu dowiesz się m.in.:
- Co może być przyczyną zimnych dłoni?
- Co może być przyczyną zimnych stóp?
- Jak leczyć zimne dłonie i stopy?
Spis treści:
- Przyczyny zimnych dłoni i stóp
- Zimne dłonie i stopy a choroby
- Domowe sposoby na zimne dłonie i stopy
- Leczenie farmakologiczne zimnych dłoni i stóp
Przyczyny zimnych dłoni i stóp
Zimne dłonie i stopy to dolegliwość, która może mieć bardzo zróżnicowane przyczyny – od dość błahych do bardzo poważnych. Niektórzy borykają się z nią tylko w okresie jesienno-zimowym i wczesnowiosennym, a inni przez cały rok. Gdy na zewnątrz panują niekorzystne warunki, organizm jest bardziej podatny na wychłodzenie, a dłonie i stopy najszybciej tracą ciepło, priorytetem organizmu jest bowiem utrzymanie w cieple narządów wewnętrznych, to tam kierowana jest krew, a zmniejszona jest ilość krwi transportowana do kończyn. W dodatku czynnikiem zwiększającym ryzyko wychłodzenia jest niewłaściwy ubiór – brak rękawiczek lub nieodpowiednie obuwie. Jeśli zimne stopy i dłonie dokuczają okazjonalnie i tylko zimą, nie jest to powód do paniki. O wiele poważniejszą sytuacją jest ta, gdy ten objaw pojawia się również latem, kiedy jest gorąco!
Przyczyn zimnych dłoni i stóp jest sporo. Przede wszystkim do tej przypadłości może prowadzić „odcinanie” przepływu krwi do kończyn. Winny może być ciasny ściągacz w skarpetach i podkolanówkach, zbyt mocno zapięty pasek zegarka lub ciasna bransoletka. Słaba cyrkulacja krwi spowodowana jest brakiem aktywności fizycznej i siedzącym trybem życia lub długotrwałym przebywaniem w jednej pozycji – stojącej lub siedzącej oraz pracą przy komputerze. Wśród przyczyn zmniejszenia ukrwienia w dłoniach i stopach wymienia się także nadmiar stresu oraz palenie papierosów i zażywanie niektórych leków (np. beta-blokerów, cytostatyków, doustnych środków antykoncepcyjnych, leków przeciwmigrenowych i leków obniżających ciśnienie z pochodnymi alkaloidów sporyszu).
Warto wspomnieć, że zimne stopy i zimne dłonie mogą być skutkiem niedoboru witaminy B12. Z taką przypadłością mogą borykać się również kobiety w ciąży, osoby wysoko reaktywne, czyli osoby, które szybko ulegają emocjom oraz osoby szczupłe i wysokie. Nie bez znaczenia dla dobrego ukrwienia dłoni i stóp jest nieprawidłowy sposób odżywiania, niskoenergetyczna dieta, niedostateczne nawodnienie organizmu, chroniczne przemęczenie i niedobór snu.
Zimne dłonie i stopy a choroby
Marznące dłonie i stopy doskwierające niezależnie od pogody mogą być objawem ciężkich chorób kardiologicznych. Zimne dłonie i stopy mogą być objawem miażdżycy, niewydolności serca, choroby Buergera (zakrzepowo-zrostowego zapalenia naczyń), zakrzepicy żył głębokich, choroby Takayasu, niedokrwistości z niedoboru żelaza, niedociśnienia (hipotonii), choroby Raynauda, chorób układu krwiotwórczego (białaczki, chłoniaka, szpiczaka mnogiego, czerwienicy prawdziwej), chorób związanych z zaburzeniami krzepnięcia.
Nie tylko choroby związane z układem krążenia i układem krwiotwórczym mogą być źródłem problemu, ale i cukrzyca, neuropatie, niedoczynność tarczycy, problemy metaboliczne, choroby infekcyjne (np. wirusowe zapalenie wątroby), obrzęk płuc, układowe choroby tkanki łącznej (np. toczeń trzewny, twardzina układowa, zapalenie skórno-mięśniowe, reumatoidalne zapalenie stawów), zespoły uciskowe nerwów i naczyń (np. zespół cieśni nadgarstka), choroba Addisona (niedoczynność nadnerczy), niewydolność nerek, choroby autoimmunologiczne.
W przypadku stanów chorobowych zimne dłonie i stopy zwykle nie są jedynym objawem, często towarzyszą im inne niepokojące dolegliwości ogólnoustrojowe, a także różnorodne dolegliwości i zmiany skórne w obrębie dłoni i stóp, m.in. bladość i zasinienie, drętwienie, mrowienie, osłabienie siły mięśniowej, nadmierna potliwość.
Domowe sposoby na zimne dłonie i stopy
Osoby, które mają zimne dłonie i zimne stopy, powinny zadbać o to, aby poprawić krążenie w kończynach. Należy zacząć od usunięcia przeszkód, które blokują swobodny przepływ krwi. Trzeba więc zrezygnować z ciasnych podkolanówek, należy także kupić skarpety z szerokim i nieuciskającym ściągaczem. Osoby noszące zegarki lub bransoletki muszą zwracać uwagę na to, aby nie były zbyt ciasne, a nałogowi palacze powinni jak najszybciej odstawić nikotynę! Wielogodzinne przebywanie w jednej pozycji stojącej lub siedzącej należy koniecznie przeplatać częstymi przerwami na wykonanie kilku ćwiczeń pobudzających krążenie – wystarczy poruszać nogami, wspiąć się kilka razy na palce. Również podczas pracy przy komputerze należy kilka razy zacisnąć pięść lub poruszać palcami, energicznie je zginając i prostując.
Oczywiście nie można zapominać o dobrze zbilansowanej diecie bogatej w białko oraz witaminy i składniki mineralne, których najlepszym źródłem są warzywa i owoce. Kluczowe jest również prawidłowe nawodnienie organizmu. Pomocne w okresie jesienno-zimowym może być spożywanie rozgrzewających dań z dodatkiem cynamonu, imbiru, pieprzu cayenne oraz picie rozgrzewających napojów, np. gorącej herbaty z sokiem malinowym lub ziołowych naparów. Niezwykle istotne jest noszenie ciepłych rękawiczek, skarpet i butów, które zapewnią odpowiedni komfort termiczny.
Dobrym rozwiązaniem mogą być także rozgrzewające kąpiele, do wody zaleca się dodać kilka kropli olejków eterycznych z rozmarynu, lawendy, pomarańczy i imbiru. Na zimne stopy sprawdzi się także naprzemienne moczenie ich w zimnej i ciepłej wodzie. Po pierwsze przyspieszy to krążenie, po drugie wzmocni jego wydolność. Po kąpieli skórę stóp można szczotkować szczotką z włosia naturalnego. Można także poprawić ukrwienie stóp poprzez masaż, np. specjalnym rollerem z kolcami. Podczas masażu manualnego pomocne mogą być również olejki do ciała, które zwiększą poślizg i dodatkowo zmaksymalizują efekt relaksujący i odprężający. Stopy i ręce można smarować żelami i maściami rozgrzewającymi. Warto również stosować termofory, które są skutecznym sposobem na rozgrzanie stóp i rąk.
Leczenie farmakologiczne zimnych dłoni i stóp
Na zimne dłonie i stopy można stosować suplementy diety, np. z witaminą C, witaminą K i niacyną, żelazem, czyli składnikami, które pomagają dbać o prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego. Zalecane są także leki z hesperydyną i wyciągiem z kłącza ruszczyka kolczastego, które działają ochronnie na naczynia krwionośne (np. Cyclo 3 Fort). W sytuacji, gdy zimne dłonie i stopy stanowią trudność w normalnym funkcjonowaniu lub towarzyszą im niepokojące objawy, konieczna jest wizyta u lekarza. Po przeprowadzeniu wywiadu zleci on specjalistyczne badania (np. w kierunku niewydolności układu sercowo-naczyniowego i niedociśnienia tętniczego, czyli m.in. badania laboratoryjne, USG Doppler, EKG). Po zdiagnozowaniu przyczyny zostanie wdrożone odpowiednio dobrane leczenie farmakologiczne.
Twoje dłonie i stopy wiecznie są zimne? Lepiej nie odwlekać wizyty u lekarza! Wprawdzie termofory, rozgrzewające kąpiele, olejki do ciała i masaż skutecznie poprawiają krążenie i niwelują uczucie zimna, jednak są jedynie doraźnym rozwiązaniem! Marznące dłonie i stopy mogą być sygnałem, że układ krążenia nie funkcjonuje prawidłowo i konieczne jest rozpoczęcie specjalistycznego leczenia przyczynowego, aby wyeliminować ten nieprzyjemny objaw.