Co musisz wiedzieć, zanim rozpoczniesz konsultację lekarską online?
19.10.2022Konsultacje lekarskie online stają się coraz bardziej popularne. W wielu przypadkach pozwalają na rozwiązanie problemu pacjenta bez wychodzenia z domu. Sprawdź, o czym warto pamiętać, zanim rozpoczniesz zdalną wizytę lekarską.
Z jakiej formy kontaktu z lekarzem możesz skorzystać?
Alternatywą dla tradycyjnych wizyt u lekarza w placówce medycznej są zdalne konsultacje. Przybierają one zazwyczaj formę telewizyty lub rozmowy ze specjalistą na komunikatorze, z użyciem kamery. Jednocześnie niektóre serwisy medyczne oferują możliwość kontaktu z nim na czacie, już po zakończonej wizycie, w celu zadania lekarzowi pytań, o których pacjenci zapomnieli w czasie e-wizyty lub pojawiły się po jej zakończeniu. Biorąc pod uwagę rodzaj zdalnej konsultacji lekarskiej, bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie techniczne przed połączeniem się ze specjalistą. To od tego zależy jakość i sprawność przebiegu spotkania. W przypadku teleporady pacjent powinien się upewnić, czy ma naładowaną baterię w telefonie, a w miejscu, w którym będzie rozmawiał z lekarzem, jest dobry zasięg. Jeśli planowana jest konsultacja lekarska online, pacjent musi mieć pod ręką komputer lub inne urządzenie z dostępem do internetu oraz upewnić się, czy kamera i mikrofon działają sprawnie. Ze spraw technicznych warto wspomnieć o przygotowaniu czegoś do notowania, aby w razie potrzeby zapisać ważne informacje i o niczym nie zapomnieć.
Przygotowanie do konsultacji lekarskiej
Zdalna konsultacja lekarska nie odbywa się w gabinecie, dlatego to po stronie pacjenta leży zadbanie o odpowiednie warunki do rozmowy ze specjalistą. Z uwagi na jej specyficzny charakter i przekazywanie nierzadko poufnych informacji najlepiej, aby odbywała się w jakimś ustronnym miejscu. Chodzi o to, by pacjent bez skrępowania, że może zostać usłyszany przez osoby trzecie, prowadził rozmowę z lekarzem. Podczas trwania konsultacji nic nie powinno rozpraszać. Dlatego najlepiej połączyć się z e lekarzem w momencie, gdy jest się samemu lub po poproszeniu domowników o nieprzeszkadzanie i zachowanie ciszy w czasie rozmowy.
Co jeszcze przygotować przed wizytą z lekarzem online?
Mimo że wizyta lekarska nie odbywa się w gabinecie, pacjent powinien się do niej odpowiednio przygotować. Dlatego przed konsultacją online należy zadbać o kilka kwestii:
- przygotować dane niezbędne do identyfikacji – zazwyczaj wystarcza numer PESEL, imię i nazwisko, a niekiedy również kod do autoryzacji połączenia;
- podać nazwy przyjmowanych leków (środki stosowane na stałe oraz preparaty dostępne bez recepty);
- przygotować listę dolegliwości, niepokojących objawów, jakich się doświadcza, a najlepiej przeprowadzić autodiagnozę – np. zmierzyć temperaturę, obejrzeć zmiany skórne, zmierzyć ciśnienie tętnicze, sprawdzić węzły chłonne;
- wypisać rzeczy, o których chciałoby się porozmawiać z lekarzem;
- przygotować posiadaną dokumentację medyczną – np. zalecenia z poprzedniej wizyty, wyniki przeprowadzonych badań laboratoryjnych, obrazowych i innych, które w większości przypadków można przekazać do placówki medycznej w formie skanów; te dokumenty będą pomocne w postawieniu diagnozy lub kontrolowaniu przebiegu leczenia.