Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Co na rozdwojone końcówki włosów? Przyczyny i sposoby na naprawę zniszczonych włosów

28.01.2025
Pielęgnacja

Zimą, gdy nosimy czapki i szaliki, włosy bardzo szybko się niszczą. Często są połamane, a ich końcówki rozdwojone. Niestety jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji jest obcięcie zniszczonych włosów. Większość kobiet wolałaby jednak uniknąć tego kroku. Jak to zrobić? Z pomocą przychodzą suplementy na mocne włosy oraz odpowiednio dobrane kosmetyki. Co na rozdwojone i zniszczone końcówki włosów? 

Spis treści:

rozdwojone końcówki włosów

Przyczyny rozdwajania się końcówek włosów

Nie tylko miesiące zimowe są dla włosów trudnym okresem. Ilość czynników, które szkodliwie wpływają na ich strukturę, jest ogromna. Najgorzej tę sytuację znoszą długie włosy, które niemiłosiernie się plączą. Nie oznacza to, że włosy krótkie nie są narażone na uszkodzenia. Co sprawia, że tak wiele osób skarży się na zniszczone, suche i rozdwojone końcówki włosów? Do rozdwojenia końcówek dochodzi, gdy zewnętrzna osłony włosa zostaje uszkodzona, a jego łuski się rozchylają, dzieje się tak wskutek działania takich czynników jak:

Czynniki zewnętrzne

Niekorzystne warunki atmosferyczne to jeden z głównych czynników, które najbardziej szkodzą włosom. Zwłaszcza gdy włosy są osłabione i nieodpowiednio chronione działanie zimnego wiatru, wilgoci i mrozu, a także promieni słonecznych i gorącego powietrza może poczynić duże zniszczenia. W zależności od pogody dochodzą dodatkowe czynniki szkodzące.

Zimą nosimy szaliki i czapki, a ocieranie się włosów o materiał bardzo je niszczy. Latem natomiast chcąc się schłodzić, korzystamy z kąpieli w morzu lub basenie, a zarówno woda morska, jak i chlorowana wykazują działanie wysuszające. Trzeba też dodać, że nie tylko warunki pogodowe są groźne. Także zanieczyszczenia powietrza i smog nie pozostają bez wpływu na włosy.

Niedobory składników odżywczych

Nieodpowiednio zbilansowana dieta bardzo często prowadzi do niedoboru ważnych składników odżywczych, co skutkuje rozdwajaniem końcówek, osłabieniem i łamaniem włosów i ich nadmiernym wypadaniem. Jakiej witaminy brakuje, gdy wypadają włosy? Pogorszenie kondycji i wyglądu włosów najczęściej wskazuje na niedostatek biotyny oraz innych witamin z grupy B – B2, B3, B5, B6 i B12. Ponadto niedobór takich witamin jak witamina A, D i E, a także składników mineralnych takich jak krzem, żelazo, cynk i miedź może objawiać się przerzedzaniem się włosów.

Niewłaściwa pielęgnacja

Nie można zapomnieć, że także zaniedbanie pielęgnacji może zaszkodzić włosom. Niekorzystnie może działać zarówno zbyt rzadkie, jak i zbyt częste mycie włosów, a także używanie silnie oczyszczających szamponów. Niepożądane skutki może mieć unikanie stosowania produktów pielęgnacyjnych, czyli odżywek i masek. Wskazać tu również trzeba wybieranie niewłaściwych kosmetyków do rodzaju i potrzeb włosów.

Negatywnie na włosy działa też ich stylizacja. Mimo że stylizujemy włosy, aby pięknie wyglądały, to środki, jakie do tego stosujemy, mogą powodować uszkodzenia mechaniczne. Mowa tu o zbyt agresywnym czesaniu, używaniu suszarek, prostownic i lokówek, upinaniu zbyt ciasnych koków i kucyków, stosowaniu metalowych spinek, częstym rozjaśnianiu i farbowaniu włosów.

Jak zapobiegać rozdwajaniu się końcówek?

I przechodzimy do sedna sprawy, czyli do tego, co stosować na rozdwojone końcówki włosów i na zniszczone włosy. Trzeba wiedzieć, że ważne jest to, aby działać wielokierunkowo, tylko w ten sposób można faktycznie uniknąć uszkodzeń włosów. W jaki sposób to zrobić? Jak wzmocnić końcówki włosów?

Odpowiednie szczotkowanie i czesanie

Przez to, że zimą nosimy czapki, szaliki i kaptury, włosy stale ocierają się o materiał, co powoduje, że się łamią i plączą, a kołtuny są trudne do rozczesania. Jest to częsty błąd, że powstałe kołtuny i supły chcemy rozczesać na siłę, co kończy się uszkodzeniami mechanicznymi, a nawet wyrywaniem włosów z cebulkami. Jak prawidłowo czesać włosy, aby ich nie uszkodzić?

Po pierwsze należy wybrać odpowiedni grzebień lub szczotkę do rodzaju i długości włosów (np. mokre włosy należy rozczesywać grzebieniem o szeroko rozstawionych zębach i zawsze po zastosowaniu specjalnych preparatów ułatwiających rozczesywanie). Po drugie włosy trzeba rozczesywać partiami, zaczynając od końcówek i kierując się w górę.

Ochrona przed wysoką temperaturą

Włosy nie lubią wysokich temperatur, zwłaszcza suszenia gorącym nawiewem suszarki oraz używania prostownicy i lokówki. Nie zawsze można uniknąć tych urządzeń, dlatego trzeba koniecznie stosować preparaty, które chronią przed wysoką temperaturą – nawet do 230st. C. Mają one postać np. mgiełki, mleczka lub olejku, najczęściej bazują one na roślinnych ekstraktach, witaminach, aminokwasach i silikonach. Po aplikacji tworzą one na powierzchni włosa ochronny film.

Regularne podcinanie

Rozwiązaniem, które warto stosować, jest regularne podcinanie końcówek. Zasada jest taka, że trzeba ściąć całość rozdwojonych włosów. Jest to ważne, gdyż uszkodzenie włosów postępuje, rozdwojone fragmenty pojawiają się również na długości włosów, cała fryzura zaczyna prezentować się coraz gorzej i finalnie trzeba obciąć dużo więcej. Jeśli podcinamy włosy samodzielnie lub u fryzjera co 6-8 tygodni, to wówczas trzeba je skrócić o około 2cm. Jest to kosmetyczna zmiana, która nie wpływa na proces zapuszczania włosów, jednak znacząco poprawia ich wygląd.

Ponadto trzeba jasno powiedzieć, że rozdwojonych końcówek nie da się na nowo skleić, ich obcięcie to jedyna możliwość, jaką mamy. Tym samym każdy proponowany sposób na rozdwojone końcówki to tak naprawdę działanie prewencyjne i wzmacniające – kluczowe do tego, aby włosy były piękne i zdrowe. Nie należy więc zaniedbywać pielęgnacji oraz suplementacji.

Profesjonalne produkty na rozdwojone końcówki

Na rynku oferta produktów, które pozwalają dbać o włosy, jest bardzo szeroka. Wybór odpowiedniej pielęgnacji powinien być podyktowany rodzajem i potrzebami włosów. Warto jednak kierować się przy tym uniwersalnymi zasadami. Oto nasze porady, co na rozdwojone końcówki jest szczególnie istotne:

Szampony regenerujące

Mycie włosów i skóry głowy to podstawa, trzeba jednak pamiętać o doborze odpowiedniego szamponu. Niewskazane są silne detergenty, które wysuszają włosy i podrażniają skalp. Szampon powinien mieć łagodną formułę i dużo składników nawilżających i regenerujących, np. kwas hialuronowy, keratynę, ceramidy i kwasy Omega-3. Jak często myć włosy? Coraz częściej mówi się, że codzienne mycie nie jest dobre dla włosów. Korzystniejsze dla nich jest mycie nie częściej niż co dwa dni lub 1-2 razy w tygodniu.

Odżywki i maski

Co stosować na rozdwojone końcówki włosów? Pielęgnacja powinna polegać na dostarczaniu włosom humektantów, emolientów i protein (białek). Humektanty takie jak gliceryna, kwas hialuronowy, miód i aloes działają nawilżająco. Emolienty, czyli np. olej rycynowy, olej arganowy, olej jojoba, masło kakaowe i masło Shea pomagają zamknąć wilgoć wewnątrz włosa, tworząc na jego powierzchni warstwę ochronną.

Proteiny są budulcem włosów, pomagają odbudowywać jego uszkodzoną strukturę. Do tej grupy wlicza się arginina, cysteina, keratyna, kolagen, jedwab i proteiny mleczne, ryżowe i pszenne. Stosowane produkty pielęgnacyjne powinny zawierać składniki ze wszystkich tych grup, aby zachować tzw. równowagę PEH. Odżywki należy stosować po każdym myciu, a przynajmniej raz w tygodniu należy nakładać maskę.

Serum i olejki

O tak, odżywcze sera i olejki to must have w pielęgnacji włosów. Dostarczają one niezbędnych substancji, które wzmacniają strukturę włosa na jego długości i na końcach. Są to kosmetyki o skoncentrowanych formułach. Należy jednak na nie uważać, gdyż stosowane w nadmiarze mogą obciążać włosy, przez co będą one wyglądały na oklapnięte. Na szczególne wyróżnienie zasługuje olej rycynowy na włosy. Jest to jeden z najlepszych i najtańszych sposobów na suche i rozdwojone końcówki oraz zniszczone i wypadające włosy.

Są też specjalne kosmetyki, które doraźnie poprawiają wygląd poszarpanych końców włosów, dzięki czemu można wytrwać do wizyty u fryzjera. Wygładzają je, a ponadto chronią przed dalszymi uszkodzeniami. Co jest dobre na rozdwojone końcówki w takiej sytuacji? Najlepszy będzie jedwab w płynie lub serum silikonowe. Takie preparaty w niewielkiej ilości należy nakładać tylko na końcówki włosów.

Naturalne metody na rozdwojone końcówki

To, co zapewniamy włosom dzięki dobrze ułożonej pielęgnacji, to nie wszystko, co możemy zrobić. Niesamowicie dobre efekty mogą przynieść domowe sposoby na rozdwojone końcówki. Najfajniejsze w nich jest to, że do ich wprowadzenia nie trzeba dodatkowych produktów, wystarczy to, co znajdziemy w lodówce i kuchennych szafkach.

Olejowanie włosów

Jest wiele typowych olejków, które są dedykowane do olejowania włosów, ale i bez nich można sobie poradzić. Oliwa z oliwek, olej awokado, olej lniany i olej kokosowy to nie tylko dodatki do zdrowych surówek, ale też oleje, które można aplikować na włosy. Można je stosować samodzielnie lub mieszać, a jeszcze lepiej, gdy wzbogacimy je o wspomniany wcześniej olej rycynowy.

Jak poprawnie olejować włosy? Ważną zasadą jest umiar. Włosów nie trzeba zanurzać w misce z tłuszczem, wystarczy około jednej łyżki stołowej, aby dokładnie pokryć kosmyki. Olej można nakładać tylko na końcówki, na długości włosów lub na skórę głowy. Warto wypróbować wszystkie warianty, aby dobrać tę pielęgnację, którą najbardziej polubią nasze włosy. To samo dotyczy czasu pozostawienia oleju na włosach. Może to być 30 minut, kilka godzin lub cała noc.

Bardzo ważne jest dokładne zmycie oleju. Najlepiej umyć włosy dwukrotnie, a następnie zastosować ulubioną odżywkę. Jak często olejować włosy? Zaleca się to robić przynajmniej raz w tygodniu, ale jeśli włosy dobrze reagują na ten zabieg, można wykonywać olejowanie częściej.

Domowe maseczki

Jeszcze większą kreatywnością można wykazać się, robiąc domowe maseczki. Co na rozdwojone końcówki włosów znajdziemy w naszej kuchni? Można mieszać ze sobą różne produkty, np. żółtko jajka z miodem, jogurtem i dowolnym olejem. W ten sposób zapewniamy włosom zarówno humektanty, jak i proteiny oraz emolienty.

Taką domową maskę należy nałożyć na włosy i pozostawić na przynajmniej 30 minut. Dla zwiększenia efektów warto założyć foliowy czepek i podsuszyć włosy, pod wpływem ciepła łuski się rozszerzają, a tym samym wchłaniają więcej składników pielęgnacyjnych. Po upływie określonego czasu włosy należy dokładnie umyć, a następnie zastosować odżywkę.

Naturalne składniki wzmacniające

Włosom służą domowe sposoby na rozdwojone końcówki, dlatego warto wprowadzać do swojej rutyny pielęgnacyjnej jak najwięcej z nich. Oprócz masek i olejów doskonałym pomysłem są wcierki i płukanki. Do ich przygotowania można wykorzystywać napary ziołowe – z rumianku, pokrzywy lub skrzypu polnego. Jedną z najlepszych płukanek, jaką możemy zafundować włosom, jest płukanka z octu jabłkowego, która działa odżywczo, zamyka łuski włosa, nabłyszcza oraz zmniejsza łamliwość włosów, jednocześnie zwiększając ich odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Suplementacja wspierająca kondycję włosów 

Osoby, które chcą mieć piękne włosy, muszą dobrze się odżywiać. Codzienna dieta musi obfitować w warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste, zdrowe tłuszcze, nasiona, pestki, ryby i chude mięso. Są to produkty, które są bogate w witaminy, minerały, antyoksydanty i kwasy tłuszczowe. Dla włosów najważniejsze z nich to witaminy z grupy B, a także witamina A, witamina E, cynk, miedź i krzem. Dodatkowo można się wspomagać preparatami z apteki. Które suplementy na mocne włosy warto stosować?

Biotyna i keratyna

Jakiej witaminy brakuje, gdy wypadają włosy? Odpowiedzią na to pytanie najczęściej jest biotyna (witamina B7). W aptekach można dostać leki z biotyną lub preparaty złożone z biotyną i kompozycją innych składników, np. Merz Spezial Dragees lub Vitapil biotyna+bambus. Koniecznie trzeba wspomnieć, że biotyna wspomaga przebieg powstawania keratyny, która jest podstawowym budulcem włosów. W tym procesie niezbędne są też aminokwasy siarkowe.

Kwasy Omega-3

W jaki sposób kwasy Omega-3 poprawiają kondycję włosów? Korzystnie wpływają na wzrost i grubość włosów, ograniczają ich suchość i zwiększają elastyczność, tym samym redukują ryzyko ich łamania. Ponadto pomagają nawilżać skalp, a także zwiększają przepływ krwi w skórze, co przekłada się na lepsze dotlenienie i odżywienie cebulek. Wraz z kwasami Omega-3 warto stosować także kwasy Omega-6 i Omega-9.

Codzienna pielęgnacja włosów

Każdego dnia trzeba dbać o pielęgnację włosów. Wprawdzie nie trzeba codziennie ich myć i nakładać produktów pielęgnacyjnych, ale już czesać je trzeba kilka razy dziennie. Jest ponadto wiele innych rzeczy, które można robić. Przede wszystkim należy ograniczyć ekspozycję na czynniki szkodliwe. Warto zainwestować w miękką pościel, a w szczególności w jedwabną poszewkę. Ten materiał jest najlepszy dla włosów.

Co więcej, w przypadku długich włosów zaleca się je przed snem związać w luźny warkocz. Od razu trzeba dodać, że nie powinno się chodzić spać z mokrą głową! Mokre włosy są bardziej podatne na uszkodzenia, które powstają w wyniku tarcia włosów o poduszkę. Dodatkowo spanie z mokrą głową prowadzi do zaburzenia mikrobiomu skalpu, co może skutkować przetłuszczaniem się włosów i łupieżem. Włosy należy dokładnie wysuszyć ciepłym, ale nie gorącym strumieniem powietrza.

Co na rozdwojone i zniszczone końcówki? To problem, który spędza sen z powiek właścicielkom i właścicielom długich włosów. Niestety, gdy zaobserwujemy na końcówkach włosów rozgałęzienia przypominające chwościki, to żaden kosmetyk ich nie scali. Jednakże dobrze zaplanowana i realizowana ze starannością pielęgnacja może skutecznie zapobiegać uszkodzeniom włosów.

 

mgr farm Jarosław Buczarski
Autor wpisu: mgr farm. Jarosław Buczarski Farmaceuta z wykształcenia i zamiłowania, zwolennik rozszerzonej opieki farmaceutycznej. Zainteresowania: medycyna, chemia leków, zdrowie, opieka farmaceutyczna.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2025

Polecane produkty

Rekomendowane produkty
pixel