Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Co na wymioty? Domowe sposoby i sprawdzone leki

04.12.2024
Dolegliwości i choroby

Wymioty to bardzo męcząca dolegliwość, która dość szybko może doprowadzić do osłabienia organizmu i do jego odwodnienia. Mogą one mieć różne przyczyny, choć zwykle są związane z zatruciami pokarmowymi oraz zakażeniami bakteryjnymi i wirusowymi układu pokarmowego. Jak sobie radzić z wymiotami? Co na zatrzymanie wymiotów sprawdzi się najlepiej? Co jeść, aby nie nasilać dolegliwości? Jak zapobiegać odwodnieniu? 

Spis treści:

co na wymioty

Przyczyny wymiotów i jak je rozpoznać?

Wymioty to gwałtowne zwracanie treści żołądkowej w wyniku silnych skurczów mięśni brzucha i klatki piersiowej. Są one odruchem obronnym organizmu, pozwalają usunąć z żołądka szkodliwe substancje. Często wystąpienie wymiotów zwiastują nudności. W zależności od przyczyny wymiotom może także towarzyszyć ból brzucha i biegunka, czasem też zgaga, odbijanie i utrata apetytu, bladość skóry, zwiększona potliwość, ślinotok, gorączka, obniżone ciśnienie i wolniejsze tętno. Wyróżnia się wymioty ostre i przewlekłe. Ostre zwykle trwają 1-2 dni, przewlekłe trwają zazwyczaj dłużej niż 7 dni. Wymioty nie są chorobą samą w sobie, a jedynie objawem różnych schorzeń i infekcji:

Najczęstsze przyczyny wymiotów – zatrucie, infekcje, choroba lokomocyjna

Przyczyn występowania wymiotów jest wiele. Do najczęstszych zaliczane są zatrucia pokarmowe, a także zakażenia bakteryjne i wirusowe przewodu pokarmowego, wśród nich jest popularna jelitówka, czyli grypa żołądkowa (grypa jelitowa). Do wymiotów może doprowadzić również zatrucie alkoholem (lub innymi toksynami, w tym lekami) oraz nietolerancje pokarmowe.

Wymioty mogą być objawem chorób przewodu pokarmowego (m.in. wrzodów żołądka i dwunastnicy, zespołu jelita drażliwego, zapalenia wyrostka robaczkowego, choroby Leśniowskiego-Crohna), schorzeń kardiologicznych (mogą pojawić się podczas zawału), zaburzeń układu nerwowego i chorób neurologicznych (np. migren, zapalenia opon mózgowych, nowotworów, krwawienia wewnątrzczaszkowego), chorób dróg żółciowych (np. zapalenia pęcherzyka żółciowego, kolki żółciowej), chorób wątroby (np. zapalenia, marskości i niewydolności wątroby), chorób trzustki, chorób związanych z nieprawidłowym wydzielaniem hormonów oraz chorób układu moczowego (np. kolki nerkowej, odmiedniczkowego zapalenia nerek).

Są też charakterystycznym objawem choroby lokomocyjnej oraz innych chorób błędnika (np. zapalenia błędnika, nowotworów w okolicy ucha wewnętrznego). Szczególnym rodzajem wymiotów są wymioty w ciąży. Mogą pojawiać się przez cały okres ciąży, choć zazwyczaj największe nasilenie następuje w pierwszym trymestrze. Typowe dla nich są poranne mdłości. Nierzadko też wymioty pojawiają się wskutek stresu lub silnych przeżyć. Mogą być one również skutkiem ubocznym stosowania leków (np. antybiotyków) lub leczenia chemioterapeutycznego. Należy dodać, że niektóre osoby mają większą skłonność do występowania wymiotów, co jest związane z osobniczą wrażliwością na wybrane bodźce smakowe, wzrokowe i zapachowe.

Kiedy należy udać się do lekarza z wymiotami?

Nie zawsze wymioty wymagają pilnej wizyty u lekarza. Zwykle odpoczynek, zwiększenie spożycia płynów oraz kupiony w aptece bez recepty lek na powstrzymanie wymiotów w zupełności wystarczą, aby poprawić swój stan. Są jednak sytuacje, gdy trzeba koniecznie skonsultować się z lekarzem. Ma to miejsce w przypadku intensywnych lub trwających kilka dni wymiotów, w sytuacji, gdy wymioty mają dziwny wygląd (są krwistoczerwone, spienione, zielone, czarne, fusowate), pojawiły się po urazie głowy lub po powrocie z zagranicy, towarzyszą im niepokojące objawy takie jak np. zawroty i ból głowy, gorączka, zaburzenia świadomości, silny ból brzucha.

Domowe sposoby na wymioty

Nie w każdej domowej apteczce znajdują się leki na wymioty, dlatego warto wiedzieć, co na zatrzymanie wymiotów można znaleźć w lodówce lub w kuchennych szafkach. Jedną z metod na złagodzenie wymiotów jest picie w niewielkiej ilości wygazowanej coli w temperaturze pokojowej. Na szczęście dla osób, które unikają dosładzanych napojów, znajdą się także bardziej naturalne opcje.

Jak działa imbir na nudności i wymioty?

Są różne domowe sposoby na wymioty, ale najlepszym i najczęściej polecanym z nich jest imbir. Co dobrego na wymioty robi kłącze imbiru? Działa ono przeciwwymiotnie i zmniejsza nudności. Imbir sprawdzi się właściwie w każdej postaci – naparu, pastylek do ssania lub świeżego i sproszkowanego kłącza. Gdy pojawiają się poranne mdłości, wiele kobiet zastanawia się, co na wymioty w ciąży? Zwykle zalecany jest im właśnie imbir jako środek skuteczny i bezpieczny.

Napary ziołowe na wymioty – mięta, rumianek i melisa

Dyskomfort przy wymiotach pomogą zmniejszyć zioła do picia. Szczególnie dobrze sprawdzi się melisa, rumianek oraz mięta. Rumianek działa przeciwwymiotnie, melisa łagodzi skurcze, mięta zmniejsza mdłości i zapobiega wymiotom.

Jak zapobiegać odwodnieniu po wymiotach?

Wymioty to oprócz biegunki i gorączki czynnik, który może szybko doprowadzić do odwodnienia. Organizm podczas wymiotów traci wodę i elektrolity, co znacząco go osłabia. Jedynym sposobem na to, aby uniknąć powikłań związanych z zaburzeniem równowagi wodno-elektrolitowej, jest prawidłowe nawodnienie organizmu.

Podstawą jest zwiększenie spożycia płynów. Co pić przy wymiotach? Oczywiście polecana jest schłodzona niegazowana woda mineralna, a także przestudzona herbata czarna lub owocowa oraz rozwodnione kompoty. Jednak w przypadku wymiotów nie zawsze jest to wystarczające. Wówczas konieczne jest stosowanie specjalnych doustnych preparatów nawadniających, które zawierają glukozę i zestaw elektrolitów.

Można je kupić w aptece, można też samodzielnie przygotować je w domu. Przepis na domowy izotonik jest bardzo prosty: do jednego litra wody należy dodać 3 łyżki miodu lub cukru (około 60-80g), 1/4 łyżeczki soli i gotowe! Aby poprawić smak napoju warto, dodać też sok z jednej cytryny lub limonki, świeże liście mięty, kawałek imbiru, ponadto 2-3 kostki lodu. Ważne w przypadku efektywnego nawadniania organizmu jest to, aby pić napoje powoli, małymi łykami przez cały dzień, wypicie litra wody na jeden raz na niewiele się zda.

Co jeść po wymiotach, aby nie obciążyć żołądka?

Wymioty osłabiają organizm. Gdy dolegliwości nieco ustaną, trzeba koniecznie coś zjeść, ale nie może to być cokolwiek. Należy zadbać o lekkostrawne posiłki. Nie powinny być gorące, a także zbyt aromatyczne i przyprawione, gdyż zapach może wywołać nieprzyjemne objawy. Wszelkie smażone, tłuste dania oraz produkty typu fast food mocno obciążą żołądek, a nawet mogą nasilić odruch wymiotny. Co jest dobre na żołądek po wymiotach? Wskazane są potrawy gotowane w wodzie lub na parze, dopuszczalne jest także pieczenie w folii aluminiowej. Aby organizm szybciej poradził sobie z trawieniem posiłków, warto je przed spożyciem rozdrobnić, np. zmiksować lub przetrzeć.

Co jeść na pusty żołądek po wymiotach? Zalecane są lekkostrawne, świeże produkty, które dostarczą białka i łatwo przyswajalnych węglowodanów. Najlepsze będzie chude mięso oraz ryby, biały ryż, kasze (jaglana, kuskus, manna, kukurydziana), drobny makaron, płatki ryżowe i jaglane, pieczywo białe, dania na bazie mąki pszennej, ziemniaki i marchewka. Jeśli chodzi o tłuszcze, to ich źródłem powinny być oleje roślinne.

Warto wiedzieć, że są też produkty i dania, których jedzenie sprzyja łagodzeniu wymiotów i nudności oraz zapobiega ich nawrotom. Co jeść po wymiotach? Polecane są owocowe galaretki, domowy kisiel, mus przygotowany z owoców jagodowych, owoce z puszki, słone przekąski (krakersy i paluszki), kwaśne dania (żurek, zupa ogórkowa).

Sprawdzone leki na wymioty

Jest wiele leków, które można stosować na wymioty. Wśród nich są środki, które można kupić w aptece bez recepty oraz leki na zatrucie pokarmowe i wymioty, które wydawane są wyłącznie z przepisu lekarza. Co na powstrzymanie wymiotów? Są różne substancje lecznicze, które zmniejszają nudności i wymioty, jednak każda robi to w nieco inny sposób. Co na wymioty u dziecka, a co na wymioty u dorosłego?

Leki dostępne bez recepty – co wybrać?

Co na wymioty bez recepty? Może to być lek zawierający dimenhydrynat, który jest substancją o działaniu przeciwhistaminowym. Dimenhydrynat wskazany jest w przypadku objawów choroby lokomocyjnej (trzeba pamiętać, że ten lek może powodować uczucie senności). Ponadto do wyboru jest wiele środków zawierających wyciąg z imbiru. Jeśli wymioty wynikają z niestrawności, pomocniczo można stosować krople żołądkowe, a także popularny Amol.

Jakie leki na wymioty dla dzieci? Jeśli dziecko cierpi na chorobę lokomocyjną, to leki z dimenhydrynatem można mu podawać od 6. roku życia, zaś środki z imbirem – od 3. roku życia. W przypadku niemowląt oraz dzieci z objawami jelitówki sposób leczenia powinien dobrać lekarz.

Preparaty z elektrolitami na uzupełnienie płynów

Podczas zakupów w aptece nie wolno zapomnieć o tym, aby kupić preparaty nawadniające (w postaci tabletek musujących lub proszku do sporządzania roztworu), np. Elektrolity o smaku pomarańczowym lub APTEO ProHydro o smaku cytrynowym. Należy pamiętać, że objawy zakażeń bakteryjnych i wirusowych układu pokarmowego oraz zatruć pokarmowych negatywnie wpływają na mikrobiom jelitowy, dlatego warto o niego zadbać. Co na biegunkę i wymioty związane z infekcją lub zatruciem? Rekomendowane są preparaty probiotyczne zawierające np. drożdże probiotyczne Saccharomyces boulardii lub bakterie probiotyczne Lactobacillus rhamnosus GG.

Warto dodać, że w przypadku, gdy znana jest przyczyna wymiotów i jest to np. grypa żołądkowa lub zatrucie, to czasem lepiej nie próbować powstrzymywać odruchu wymiotnego. Dlaczego? W ten sposób organizm się broni i usuwa toksyny oraz inne substancje drażniące. Można więc powiedzieć, że najlepszy lek na wymioty przy jelitówce to po prostu odpowiednie nawadnianie i odpoczynek. To samo można doradzić w kwestii, co na wymioty po alkoholu!

Kiedy sięgnąć po leki na receptę?

Lek na powstrzymanie wymiotów wydawany na receptę tak naprawdę zazwyczaj nie jest konieczny. Lekarz może go zlecić, gdy dolegliwości są bardzo nasilone lub utrzymują się długo, a także w sytuacjach, gdy są objawem ciężkich schorzeń. Leki na wymioty zawierają m.in. metoklopramid, hydroksyzynę, prometazynę, ondansetron lub pochodne fenotiazyny.

Wymioty – kiedy zgłosić się do lekarza? 

Pojawienie się objawów nie zawsze musi być konsultowane z lekarzem, wcześniej wymienione zostały przypadki, kiedy jest to konieczne. Do tamtej listy można dodać również sytuacje, gdy podejrzewane jest zatrucie lekami lub innymi substancjami psychoaktywnymi. Trzeba pamiętać także o tym, że nasilone lub długo utrzymujące się wymioty mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Może dojść np. do wspomnianego już odwodnienia. Natomiast jeśli chory przez dłuższy czas nie jest w stanie jeść, pojawia się u niego ryzyko niedożywienia. Wymioty mogą być szczególnie niebezpieczne dla niemowląt i małych dzieci, w ich przypadku wizyta z lekarza jest obowiązkowa.

Chcesz wiedzieć, co na wymioty sprawdzi się najlepiej? Najważniejsze, co trzeba zrobić, to pić dużo płynów, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Niestety wiele osób o tym zapomina, przez co dłużej dochodzą one do formy. Jeśli chodzi o leki na wymioty, to do wyboru są różne środki dostępne bez recepty. Jedną z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych opcji jest imbir. Można go przyjmować w postaci np. naparów, syropów lub cukierków do ssania.

 

mgr farm Jarosław Buczarski
Autor wpisu: mgr farm. Jarosław Buczarski Farmaceuta z wykształcenia i zamiłowania, zwolennik rozszerzonej opieki farmaceutycznej. Zainteresowania: medycyna, chemia leków, zdrowie, opieka farmaceutyczna.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2024

Polecane produkty

pixel