Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Co wpływa na starzenie się skóry i w jaki sposób je spowolnić?

05.09.2023
Pielęgnacja

Starzenie się skóry to coś, co przeraża każdego. Strach ten sprawia, że dla niektórych osób pogoń za młodością staje się prawdziwą obsesją. Niestety fakty są takie – proces starzenia się skóry zaczyna się już po 25. roku życia i nie da się go zatrzymać! Można go nieco opóźnić, jednak wymaga to dużego nakładu pracy. Jak spowolnić starzenie skóry? Które kosmetyki warto stosować i jakie składniki warto suplementować?

Spis treści:

starzenie się skóry

Proces starzenia się skóry – co warto o nim wiedzieć?

Choć brzmi to niewiarygodnie, to jest to niestety prawda… proces starzenia się skóry zaczyna się już około 25. roku życia. Wprawdzie nie od razu staje się to widoczne gołym okiem, jednak niekorzystne zmiany „po cichu” zaczynają zachodzić we wszystkich warstwach skóry. Od 26. roku życia skóra zaczyna tracić gęstość, obniża się produkcja kolagenu i elastyny, co zaburza strukturę tkanki skórnej, to natomiast skutkuje uwidocznieniem drobnych linii i zmarszczek. Po 30. roku życia procesy starzenia przyspieszają i z każdym rokiem jest coraz gorzej. Zmniejsza się aktywność biologiczna komórek, pogarsza się ich odpowiedź na stres oksydacyjny oraz słabną ich zdolności adaptacyjne, zwalnia proces regeneracji, naprawy i odnowy komórkowej.

Dodatkowo naskórek z czasem uwrażliwia się na promienie słoneczne, jest bardziej podatny na infekcje, wszelkie rany i uszkodzenia wolniej się goją. Obniża się produkcja kwasu hialuronowego, a bez niego skóra szybciej się przesusza. Wraz z wiekiem upośledzone zostaje mikrokrążenie skóry, przez co jest ona gorzej odżywiona i dotleniona, naczynka krwionośne są słabsze i łatwiej pękają, gruczoły łojowe są mniej aktywne, więc spada produkcja sebum i osłabia się bariera hydrolipidowa. Na proces starzenia nie są odporne również głębsze warstwy skóry, tkanka podskórna stopniowo zaczyna zanikać, przez co skóra wiotczeje i traci objętość, zmienia się owal twarzy, a zmarszczki się pogłębiają.

Jako najbardziej charakterystyczne oznaki starzenia się skóry wymienia się zmarszczki (najpierw drobne linie, płytkie zmarszczki mimiczne i kurze łapki, które z upływem czasu się pogłębiają i utrwalają) oraz utratę jędrności i elastyczności skóry. Utrata objętości i gęstości oraz osłabienie struktury skóry widoczne jest m.in. w postaci rozmiękczenia konturu twarzy, zwiotczenia skóry, opadania policzków, uwidocznionych bruzd nosowo-wargowych oraz tzw. bruzd marionetki. Twarz przybiera smutny, zmęczony wygląd. Kolejne oznaki starzenia się skóry to zwiększająca się suchość i szorstkość, skóra staje się cienka, matowa, przypomina papier, pokrywają ją liczne przebarwienia i plamy pigmentacyjne.

Starzenie się skóry jest procesem całkowicie naturalnym, warunkowanym takimi czynnikami biologicznymi jak m.in. aktywność hormonów i genetyka. Jednakże są zewnętrzne czynniki starzenia skóry, które znacząco przyspieszają degradację kolagenu i utratę jędrności. I to właśnie na nie należy zwracać największą uwagę! Na szczęście skóra nie starzeje się w ciągu jednej nocy, wszystkie te zmiany są rozciągnięte w czasie, co oznacza, że jest szansa, aby je spowolnić i jak najdłużej zachować młody wygląd skóry!

Czynniki wpływające na starzenie się skóry

Proces starzenia się skóry może przebiegać nieco wolniej lub trochę szybciej, wiele zależy od tego, jak traktujemy swoją skórę i cały organizm. Jakie czynniki starzenia skóry w największym stopniu przyspieszają ten proces? Na pierwszym miejscu należy wymienić ekspozycję na słońce – nadmierne opalanie i brak ochrony przeciwsłonecznej. Promienie UV są winne fotostarzeniu skóry, powstawaniu przebarwień, uszkadzaniu DNA oraz niszczeniu włókien kolagenowych i elastynowych. Szkodliwy wpływ na kondycję skóry ma nieprawidłowa pielęgnacja (m.in. stosowanie substancji uszkadzających barierę hydrolipidową), niezdrowa dieta (bogata w cukry proste i tłuszcze nasycone, uboga w antyoksydanty, witaminy i składniki mineralne), niedostateczne nawodnienie, stres, niehigieniczny tryb życia – używki, brak snu i aktywności fizycznej. Do tego wszystkiego dochodzą zanieczyszczenia środowiska, smog oraz choroby cywilizacyjne.

Słońce, zanieczyszczenia, palenie papierosów łączy to, że przyczyniają się do wywołania stresu oksydacyjnego. Dochodzi wówczas do uwolnienia tzw. wolnych rodników. Ich aktywność prowadzi do uszkadzania struktur komórek skóry i niszczenia jej elementów budulcowych – kwasu hialuronowego, włókien kolagenowych i elastynowych. W młodej skórze funkcjonuje skuteczny system wyłapywania i unieszkodliwiania wolnych rodników, jednak w skórze dojrzałej nie działa on tak dobrze, więc zewnętrzne czynniki w dużo większym stopniu przyspieszają starzenie się skóry.

Jak możemy spowolnić proces starzenia się skóry?

Co zrobić, aby jak najdłużej utrzymać młody wygląd skóry? Najważniejsze jest to, aby działać holistycznie! Bardzo ważna jest odpowiednio zbilansowana dieta złożona z wysokiej jakości produktów – świeżych warzyw i owoców, pestek, nasion, orzechów, kasz, produktów pełnoziarnistych i tłustych ryb morskich. Zdrowa skóra potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania i utrzymania młodzieńczego wyglądu antyoksydantów, które działają ochronnie i wspomagają walkę z wolnymi rodnikami. Silnymi przeciwutleniaczami są flawonoidy, polifenole, antocyjany, karotenoidy, a także witaminy – C i E. Produktami o wysokiej zawartości substancji przeciwutleniających są m.in. zielone warzywa, pomidory, papryka, morele, marchew, borówki, orzechy, rośliny strączkowe, zielona herbata.

Wraz z urozmaiceniem diety w parze musi iść porzucenie zgubnych nawyków takich jak palenie papierosów, picie alkoholu, nadmierne opalanie i korzystanie z solarium. Nie można zapomnieć o regularnej, umiarkowanej aktywności fizycznej. Stres negatywnie wpływa na skórę, dlatego też trzeba nauczyć się go unikać i z nim walczyć, pomocne będą techniki relaksacyjne, medytacja, joga oraz adaptogeny. Kluczowy jest także sen, nie bez przyczyny mówi się, że jest on najlepszym kosmetykiem.

Kosmetyki i suplementy pomocne w utrzymaniu młodego wyglądu skóry

Jeśli zdrowa skóra to Twój cel, konieczna jest właściwa pielęgnacja. Ułożenie schematu pielęgnacyjnego, który będzie odpowiadał dojrzałej skórze, nie zawsze jest łatwe. Jest to związane z tym, że działanie przeciwstarzeniowe i przeciwzmarszczkowe musi być prowadzone równolegle do pielęgnacji ukierunkowanej na konkretne potrzeby cery jak np. nadmierna suchość, nadprodukcja sebum, nadreaktywność, skłonność do alergii. Dobrą informacją jest to, że najpopularniejsze składniki aktywne zwykle działają na kilka problemów jednocześnie, a pielęgnacja warstwowa lub skin cykling umożliwiają stosowanie więcej niż jednego składnika aktywnego w tym samym czasie.

Najbardziej pożądanymi kosmetykami w pielęgnacji cery dojrzałej są kremy przeciwzmarszczkowe z retinolem. Jest to najskuteczniejszy składnik przeciwstarzeniowy, który można znaleźć na rynku. Retinol można stosować prewencyjnie, gdy zmarszczki dopiero się pojawiają, jak również wtedy, gdy są głębokie i utrwalone. Niezbędne będą również kosmetyki z kwasem hialuronowym, peptydami, ceramidami, witaminą C, niacynamidem i kwasami. Dobre kremy przeciwzmarszczkowe można znleźć w ofercie takich marek jak La Roche Posay, Dermedic, Iwostin. W pielęgnacji anti-aging można też stosować kosmetyki naturalne do twarzy, zawarte w nich roślinne ekstrakty, oleje i naturalne antyoksydanty odżywiają, regenerują, nawilżają, chronią i wzmacniają barierę hydrolipidową.

Warto też wspomnieć o dwóch kosmetykach, których nie może zabraknąć w codziennej pielęgnacji. Pierwszy to dobry krem nawilżający (np. Dermedic Hydrain 2), który zapewni optymalny poziom nawilżenia skóry przez wiele godzin. Drugim jest krem z wysokim filtrem SPF 50 i szerokim spektrum ochrony (np. marki CERA+). Trzeba przy tym podkreślić, że kosmetyki do opalania należy stosować codziennie przez cały rok! Oczywiście nawilżanie, ochrona skóry i działanie przeciwzmarszczkowe to nie wszystko, należy dbać o prawidłowe oczyszczanie i regularne złuszczanie. Należy też pamiętać, że starzeje się skóra nie tylko twarzy, ale i całego ciała, dlatego ważne jest, aby pielęgnację przeciwstarzeniową stosować globalnie.

Dobra dieta, zdrowy tryb życia i pielęgnacja to nie jedyne sposoby na to, jak spowolnić starzenie skóry! Jest jeszcze coś, co można zrobić. Warto wprowadzić dodatkową suplementację. Jest wiele składników, które wykazują pozytywny wpływ na skórę i pomagają spowalniać zachodzące w niej procesy starzenia, ale nie wszystkie da się w odpowiednich ilościach dostarczyć wraz z pożywieniem. Tu wkraczają suplementy diety. Szczególnie rekomendowane są preparaty zawierające antyoksydanty jak witaminy – A, C i E, cynk, miedź i selen, beta-karoten, astaksantyna, resweratrol, glutation, koenzym Q10, kwas alfa-liponowy, a ponadto kwas hialuronowy oraz kolagen.

Kiedy warto zdecydować się na profesjonalne zabiegi przeciwdziałające starzeniu się skóry?

Im wcześniej zabiegi anti-age zostaną wprowadzone, tym ich skuteczność będzie większa. Oznacza to, że pierwsze mniej inwazyjne zabiegi odmładzające, które poprawiają jakość skóry i pobudzają produkcję kolagenu, warto rozpocząć już po 25. roku życia. Polecane są np. peelingi kwasowe, mikrodermabrazja, mezoterapia i dermapen. Świetne efekty uzyskuje się także dzięki masażowi Kobido, który stanowi alternatywę dla zabiegów z zakresu medycyny estetycznej.

Jak spowolnić starzenie skóry? – to pytanie zadajemy sobie każdego dnia. Nie ma jednak prostego, uniwersalnego sposobu, który bez wyrzeczeń i pracy zapewniłby młody wygląd skóry. Zanim oznaki starzenia się skóry nasilą się i utrwalą, należy podjąć pewne kroki, które wzmocnią ochronę skóry przed wolnymi rodnikami oraz dostarczą jej składników nawilżających, regenerujących i naprawczych.

 

Ewa Krulicka
Autor wpisu: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl Blogerka z wieloletnim doświadczeniem, z wykształcenia magister kulturoznawstwa. Redaktor bloga jestemmama.pl. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023

Polecane produkty

pixel