Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Co zrobić, gdy zaobserwujesz u siebie pogorszenie słuchu?

09.01.2023

Narząd słuchu jest bardzo istotny i jednocześnie niezwykle wrażliwy, przez co jego stan stosunkowo łatwo może ulegać pogorszeniu pod wpływem wielu czynników, nie tylko postępujących procesów starzenia. Różne rodzaj i stopnie niedosłuchu dotyczą dużej liczby populacji w każdym wieku. Podejrzewasz, że Twój słuch uległ pogorszeniu? Dowiedz się więc więcej na ten temat i sprawdź, co zrobić!

 

Jak rozpoznać, że ze słuchem dzieje się coś złego?

Naturalne jest, że wraz z upływem lat słuch ulega pogorszeniu. Odpowiada za to zanik komórek słuchowych w ślimaku – jest to główna przyczyna niedosłuchu typu odbiorczego. Wówczas dźwięk trafia do ucha w sposób niezakłócony, jednak w dalszym etapie fale nie są prawidłowo odbierane. Innym rodzajem zaburzenia jest niedosłuch przewodzeniowy, który wynika z nieprawidłowości w obrębie ucha zewnętrznego lub środkowego. 

Szczególnie niebezpieczna dla słuchu jest ekspozycja na hałas. Do trwałego uszkodzenia komórek rzęsatych w ślimaku prowadzą nie tylko wysokie dźwięki, ale też hałas umiarkowany, słyszany przez dłuższy czas. Niestety elementy te nie mają zdolności do regeneracji. 

Stopień ekspozycji na hałas rzutuje na jakość słuchu w przyszłości. Tym samym już osoby bardzo młode mogą zauważać ubytek słuchu. Jeśli jednak osłabienie progu słyszenia postępuje stopniowo, niekiedy problem ten przez dłuższy czas pozostaje niezauważony.  

Do objawów wskazujących na pogorszenie słuchu należą m.in. trudności w komunikacji z otoczeniem, np. nierozumienie mowy odbiorcy i częste prośby o powtórzenie zdania. Twoją uwagę powinno zwrócić również podgłaśnianie telewizji czy radia – na poziom wyższy niż wcześniej. Problemy z uszami mogą być manifestowane również przez różnego rodzaju szumy i piski, które nie pochodzą z otoczenia. 

Jakie badanie wykonać przy pogorszeniu słuchu? 

Poza sytuacjami naglącymi do określenia rodzaju i stopnia niedosłuchu służą badania diagnostyczne. Jeśli zauważasz u siebie pogorszenie słuchu lub osoby z bliskiego otoczenia sugerują Ci możliwość problemu, umów się na badanie słuchu.

Jedną z najczęściej stosowanych metod jest audiometria tonalna. Na podstawie jej wyniku przedstawionego w formie wykresu o nazwie audiogram lekarz może z dużą precyzją określić stopień ubytku słuchu mierzony w dB. Badanie takie przeprowadza się w specjalnej, szczelnej kabinie. W jego trakcie będziesz korzystać ze słuchawek, przez które będą płynęły dźwięki o różnym natężeniu. Twoim zadaniem będzie naciśnięcie przycisku w momencie, gdy je usłyszysz. 

W razie potrzeby lekarz może zalecić także wykonanie innych badań. Do popularnych metod diagnostycznych zalicza się m.in.: 

  • tympanometrię (audiometrię impedancyjną), 
  • audiometrię słowną, 
  • badanie korzyści z aparatów słuchowych, 
  • próbę nadprogową SISI, 
  • test drożności trąbki słuchowej (ETF), 
  • ocenę progu dyskomfortowego słyszenia (UCL).

Czym może być spowodowane pogorszenie słuchu? 

Pogorszenie słuchu dotyczy nie tylko osób starszych. Na jakość słyszenia ogromny wpływ ma wiele innych czynników, takich jak np.:

  • Zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kosteczek słuchowych.
  • Zatkanie przewodu słuchowego ciałem obcym lub czopem woskowinowym. 
  • Urazy mechaniczne ucha i twarzoczaszki.  
  • Choroby uszu, m.in. ostre, przewlekłe lub wysiękowe zapalenie ucha środkowego, a także zapalenie ucha zewnętrznego i wewnętrznego.
  • Choroby ogólnoustrojowe, zwłaszcza autoimmunologiczne i metaboliczne. 
  • Perforacja błony bębenkowej, np. w wyniku mechanicznego uszkodzenia, zmiany ciśnienia w uchu lub urazu akustycznego. 
  • Udar mózgu. 
  • Zmiany nowotworowe. 

Nagłe pogorszenie słuchu – co zrobić? 

Jak widać, za ubytek lub utratę słuchu mogą odpowiadać różne czynniki. W zależności od przyczyny słuch może pogarszać się stopniowo, ale także nagle. Sposób postępowania po zaobserwowaniu u siebie ubytku słuchu w dużej mierze zależy więc od charakterystyki problemu. 

Jeśli odczuwasz nagły ubytek słuchu lub towarzyszą temu inne niepokojące objawy, zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu lub laryngologa. W przypadku podejrzenia komplikacji po urazie głowy nie zwlekaj i udaj się na szpitalny oddział ratunkowy.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023

Polecane produkty

pixel