Czy bezsenność można wyleczyć?
28.12.2022Zmagasz się z bezsennością? Twój przypadek nie jest odosobniony, ponieważ coraz więcej osób doświadcza problemów ze snem. Trzeba jednak wiedzieć, że przyczyny nieprawidłowego snu są bardzo różne. Jeśli bezsenność trwa przez dłuższy czas, czyli przynajmniej od kilku tygodni, to jest ona klasyfikowana jako choroba. Na ogół jednak zmagamy się z nią krócej i jest ona związana z silnym stresem i przemęczeniem fizycznym oraz psychicznym.
Jakie są przyczyny bezsenności?
Najpierw należy wyjaśnić, że przyczyny bezsenności są bardzo różne i nie zawsze należy rozumieć ją jako stan chorobowy. Dość często przecież wynika ona z okresowego przemęczenia i stresu, zaduchu panującego w pokoju, w którym się śpi, spożycia obfitego posiłku czy niewygodnego posłania. Jeśli bezsenność trwa od kilku tygodni i nie jest wynikiem zaniedbań lub pewnych nawyków, to można już nazwać ją chorobą. Trudno natomiast mówić o leczeniu bezsenności, jeśli jest ona spowodowana zbyt dużą ilością światła sypialni czy hałasem dobiegającym z ulicy. Pijesz alkohol przed snem? Prawdopodobnie to właśnie ten zwyczaj jest przyczyną tego, że trudno jest Ci zasnąć. A może masz w zwyczaju intensywnie ćwiczyć w godzinach wieczornych? Przenieś trening na wcześniejszą porę i oceń, czy to wystarczyło, by przestać walczyć z bezsennością. Być może chodzisz spać o różnych godzinach, co również bywa źródłem problemów z jakością snu. Jeżeli przyznajesz, że sam przyczyniasz się do pojawienia się bezsenności, zmień swoje przyzwyczajenia i zadbaj o miejsce swojego nocnego wypoczynku. Wypróbuj też preparat na sen, dzięki któremu Twoje spanie będzie spokojniejsze i da Ci energię na cały kolejny dzień.
Jak leczyć bezsenność?
Gdy pojawia się bezsenność, bardzo ważne jest przyjrzenie się stanowi psychicznemu osoby, która na nią cierpi. Codzienne zmartwienia, pogoń za pieniądzem, problemy w związku czy w rodzinie wiążą się z silnym stresem i niepokojem, źle wpływającymi na ogólny stan zdrowia i jakość snu. W takich przypadkach warto sięgnąć po lek na bezsenność z doksylaminą działającą nasennie i uspokajająco. Dzięki takiemu lekowi zaśniesz w krótkim czasie, a Twój sen będzie długi i nieprzerwany nawet przez 8 godzin. Aby lepiej się wysypiać i zapomnieć o problemach z bezsennością, trzymaj się też wskazówek, o których była mowa wcześniej. Należy jednak zaznaczyć, że niekiedy bezsenność wynika z wystąpienia poważnej choroby. W takiej sytuacji konieczne jest leczenie pod okiem lekarza specjalisty.
Czy zawsze da się wyleczyć bezsenność?
Trzeba liczyć się z tym, że w niektórych przypadkach bezsenność idzie w parze z depresją, nerwicą, stanami lękowymi, a nawet ze schizofrenią. Związek z zaburzeniami snu mają nie tylko choroby psychiczne. Możliwymi przyczynami bezsenności są też choroby serca i układu pokarmowego, nadciśnienie tętnicze, zespół obturacyjnego bezdechu sennego, astma, a także przewlekłe stany bólowe i reumatyzm. Za problemy ze snem odpowiadają ponadto niedoczynność tarczycy i zaburzenia hormonalne. Pojawiają się one również przy zespole niespokojnych nóg. Jeśli bezsenność występuje razem z innymi chorobami, konieczne jest włączenie do procesu leczenia lekarzy specjalistów. Leki na sen mogą bardzo pomóc w leczeniu bezsenności, ale nie zapominaj o przestrzeganiu zasad dobrego snu!