Czy leki bez recepty mogą pomóc w zwalczeniu bólu?
18.03.2021Dolegliwości bólowe potrafią dopaść każdego z nas, zwykle w najmniej odpowiednim momencie. Skutecznie uniemożliwiając normalne funkcjonowanie, zaburzają zaplanowany rytm dnia i stają się powodem nie tylko fizycznej niedyspozycyjności, ale również złego samopoczucia.
Skuteczność leków bez recepty
W chwili pojawienia się bólu, a co gorsza – w momencie rozwinięcia się go do pełnego stadium, wielu z nas najchętniej sięgnęłoby po silne środki przeciwbólowe, najlepiej przepisane przez lekarza. Okazuje się, że wiele osób znacznie mniejszym zaufaniem darzy leki dostępne bez recepty, uważając je za mniej skuteczne lub zbyt łagodne. Nic bardziej mylnego. Gdy przyjmiemy skuteczny środek (np. Ketonal), gdy tylko pojawią się dolegliwości, zwalcza on ból niezwykle szybko i skutecznie. Dodatkowym atutem farmaceutyków bez recepty jest ich ogólna dostępność. Wystarczy wybrać się do pobliskiej apteki i nabyć odpowiedni lek przeciwbólowy.
Ketonal to lek, który ma wszystkie wymienione wyżej zalety. Dostępny w dwóch wersjach: dla osób aktywnych oraz tych, którym zależy na jak najszybszym działaniu, umożliwia skuteczne wyeliminowanie bólu. Jego efektywność jest niezależna od typu dolegliwości bólowych. Równie dobrze poradzi sobie z bólem głowy, zęba, bólami menstruacyjnymi czy dolegliwościami mięśni i stawów. Stosując leki bez recepty, należy jednak pamiętać o bezwzględnym przestrzeganiu zaleceń z ulotki. W szczególności trzeba zwracać uwagę na maksymalną dzienną dawkę środka, przeciwwskazania do jego stosowania, a także minimalny wiek, od którego można bezpiecznie go zażywać.
Jak w inny sposób zwalczać pojawiające się bóle?
Leki bez recepty to jeden z kilku skutecznych sposobów na zwalczanie uporczywego bólu. Warto wykorzystywać również inne, domowe metody, które, samodzielnie lub w ramach wspomagania działania leku przeciwbólowego, mogą skutecznie uśmierzyć ból.
W przypadku bólu głowy szczególnie poleca się picie chłodnej wody małymi łykami, spacer na świeżym powietrzu i aromaterapię. W przypadku bólu menstruacyjnego pomocne mogą okazać się lekkie ćwiczenia fizyczne, ciepła (ale nie gorąca) kąpiel i przykładanie delikatnie ciepłych okładów w dolnej części brzucha. Na bóle mięśni i stawów kojąco zadziałają zimne lub ciepłe okłady, relaksująca kąpiel z dodatkiem naturalnych ziół i olejków, a także delikatny masaż obolałej okolicy. Z kolei na ból zęba polecana jest płukanka z szałwii. Zawarta w niej kamfora skutecznie uśmierzy ból, a pozostałe składniki zapobiegną dalszemu rozwojowi infekcji.
Bóle głowy, mięśni, stawów, zęba czy brzucha skutecznie potrafią utrudnić nam codzienne funkcjonowanie. W wypadku niespodziewanego pojawienia się dolegliwości bólowych warto działać jak najszybciej i pamiętać o tym, że leki dostępne bez recepty mogą skutecznie uśmierzyć ból i umożliwić powrót do formy.
Artykuł partnera