Czy podkład niekomedogenny nie obciąża skóry?
15.04.2022Wybór kosmetyków do makijażu, które są odpowiednie dla potrzeb naszej cery, często przysparza niemałych dylematów. Posiadaczki cery tłustej, mieszanej lub trądzikowej muszą szczególnie uważnie dobierać produkty, które każdego dnia nakładają na swoją twarz. Czy warto stosować podkład niekomedogenny? A jeśli tak, to jaki wybrać? Dowiedz się, czytając poniższy artykuł!
Podkład niekomedogenny – co to jest?
Wyraz „niekomedogenny” wywodzi się od łacińskiego słowa comedo, które oznacza „zaskórnik”. Ten rodzaj niedoskonałości skóry dzieli się na dwie podgrupy – w przypadku zaskórników otwartych mówimy o wągrach, natomiast zaskórniki zamknięte nazywamy potocznie wypryskami lub pryszczami.
Pod pojęciem podkładu niekomedogennego kryje się kosmetyk o lekkiej konsystencji, który nie zapycha porów, a zatem nie prowokuje ich do wytwarzania zaskórników. Jego głównym zadaniem, podobnie jak w przypadku innych produktów tego typu, jest zamaskowanie niedoskonałości cery (naczynek, blizn, drobnych zmarszczek) i wyrównanie jej kolorytu. Podkłady niekomedogenne dodatkowo regulują wydzielanie sebum, co sprzyja utrzymywaniu dobrej kondycji skóry oraz nienagannego wyglądu makijażu przez cały dzień. Są przeznaczone przede wszystkim dla cery tłustej, mieszanej i trądzikowej.
Dla wielu osób wybór odpowiedniego podkładu nie jest łatwy i często wymaga przebycia szeregu prób i błędów, zanim dana osoba trafi na produkt idealny do swoich potrzeb. Rozpoczynając swoją przygodę z kosmetykami tego typu, warto mieć na uwadze kilka podstawowych zasad.
Jakie cechy powinien mieć podkład niekomedogenny?
Podkład jest produktem, który zazwyczaj nakładasz na swoją twarz rano i nosisz na skórze przez cały dzień. Bardzo ważne jest więc to, aby nie zapychał porów i nie obciążał skóry, a zatem był niekomedogenny. Poszukiwanie idealnego produktu może zająć trochę czasu i początkowo wiązać się z niepowodzeniami. Nie zniechęcaj się jednak, ponieważ znalezienie swojego „złotego Graala” jest warte podjęcia tego wysiłku!
Możesz zwiększyć swoje szanse na szybki sukces, wybierając spośród produktów, których opis pasuje do Twoich oczekiwań. Szukając swojego podkładu niekomedogennego, zwróć uwagę na następujące parametry wymienione przez producenta na opakowaniu.
Skład
Najlepsze produkty niekomedogenne zawierają substancje pochodzenia roślinnego, które dodatkowo odżywiają skórę. Dzięki temu cera jest zadbana, a makijaż utrzymuje się na niej przez cały dzień. Godne polecenia są podkłady oraz kremy BB, które zawierają np. następujące składniki:
- miąższ z liści aloesu, który wygładza skórę i redukuje jej podrażnienia,
- olejki naturalne (np. ze słodkich migdałów, z nasion słonecznika), które wzmacniają barierę lipidową skóry,
- ekstrakty roślinne (np. z liści rozmarynu lekarskiego), które działają łagodząco i przeciwstarzeniowo,
- witamina E, która chroni skórę przed działaniem wolnych rodników,
- skrobia ryżowa, która pochłania nadmiar sebum.
Wskazane jest, aby podkład miał w swoim składzie również filtry UV, które zapobiegają niszczeniu komórek skóry w trakcie ekspozycji na promienie słoneczne. Produkty z filtrami UV należy stosować przez cały rok, nie tylko latem.
Konsystencja
Podkłady niekomedogenne są z natury lekkie i mają raczej wodnistą konsystencję. Jest to spowodowane potrzebą odciążenia skóry i zapobiegania zapychaniu się porów. Stosowanie podkładów o bardziej treściwej formule może skutkować znacznym wydłużeniem czasu leczenia trądziku! Prowadzi też do efektu maski oraz zbierania się produktu w zmarszczkach mimicznych, co w konsekwencji wywołuje efekt optycznego postarzenia wizerunku.
Kolor i krycie
Podkłady niekomedogenne zawierają zazwyczaj pigmenty mineralne, są łagodne dla skóry i delikatnie przykrywają niedoskonałości, a jednocześnie gwarantują naturalne wykończenie. Warto zwrócić uwagę na ten parametr kosmetyku, ponieważ to dzięki niemu skóra wygląda młodo i promiennie, a cienka warstwa podkładu utrzymuje się na twarzy przez cały dzień.
Zapach
Kwestią indywidualnych preferencji jest dobranie produktu o odpowiadającym danej osobie zapachu. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele propozycji – od tych całkowicie bezwonnych aż po mocno perfumowane. Optymalnym rozwiązaniem dla większości konsumentów jest wybranie podkładu niekomedogennego o delikatnym, świeżym, naturalnym zapachu.