Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Czy zimą i jesienią trzeba używać kremu SPF?

08.11.2024
Pielęgnacja

Ochrona przed promieniowaniem UV zimą jest równie ważna jak latem. Jeśli zależy nam na zachowaniu zdrowej i młodej skóry, to kosmetyk z filtrem musi być obowiązkowym etapem w codziennej rutynie pielęgnacyjnej niezależnie od pory roku i pogody. Jak powinna wyglądać ochrona skóry przed słońcem w okresie jesienno-zimowym? Jaki krem SPF na zimę wybrać? 

Spis treści:

krem z SPF na zimę

Dlaczego ochrona przeciwsłoneczna jest ważna przez cały rok? 

Promieniowanie słoneczne nie jest jednolite, dzieli się na promienie widzialne, podczerwone oraz promienie UV o różnej długości fal – UVA, UVB i UVC. Największy wpływ na organizm ma promieniowanie UV i na nim się skupimy. Od razu należy dodać, że do powierzchni Ziemi dociera tylko promieniowanie UVA/UVB, zaś promieniowanie UVC, które jest najgroźniejsze, jest pochłaniane w górnych warstwach atmosfery. W jaki sposób promieniowanie UVA/UVB może szkodzić skórze? 

Promienie UVB stanowią zaledwie 5% całego promieniowania UV, które do nas dociera. Nie wnikają one głęboko w naskórek, ponadto nie przenikają przez szyby, nie oznacza to jednak, że nie są w stanie narobić szkód. Promienie UVB najsilniej operują w okresie od maja do września, zaś ich natężenie jest najwyższe w godzinach od 10 do 15. To ten rodzaj promieniowania jest odpowiedzialny za opalanie się skóry, a także za syntezę skórną witaminy D, która jest nam potrzebna do zachowania organizmu w zdrowiu. Jednocześnie UVB powoduje rumień, podrażnienia i oparzenia skóry, a także reakcje alergiczne oraz zwiększa ryzyko nowotworów skóry. 

Pozostałe 95% promieniowania UV docierającego do Ziemi to UVA. W odróżnieniu od UVB przez cały rok jego natężenie jest takie samo, właśnie przez to ochrona przed promieniowaniem UV zimą i jesienią nie może być zaniedbywana! Promienie UVA nie są zatrzymywane przez chmury i szyby, więc są one groźne także przy brzydkiej pogodzie oraz wtedy, gdy jedziemy samochodem lub siedzimy w domu. Promieniowanie UVA może powodować reakcje fotouczulające, przyczynia się do powstawania przebarwień oraz wywołuje stres oksydacyjny. Dodatkowo zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów skóry. Charakterystyczne jest to, że skutki jego szkodliwego działania w postaci zmarszczek i utraty wiotkości skóry widoczne nie są od razu, ujawniają się dopiero po latach. 

Fotostarzenie i zmarszczki – jakie szkody wyrządza słońce zimą? 

Promieniowanie UVA/UVB niekorzystnie wpływa na stan skóry. Dla większości osób, szczególnie dla kobiet kwestią najważniejszą jest to, że słońce przyspiesza procesy starzenia się skóry. I tu trzeba zauważyć, że za fotostarzenie odpowiada promieniowanie UVA, czyli to, które przez cały rok jest tak samo silne niezależnie od pogody. To również ten rodzaj promieni powoduje powstawanie nieestetycznych przebarwień, których obecność znacząco pogarsza wygląd cery i uwidacznia efekt przedwcześnie postarzonej skóry. 

Jeśli chodzi o promieniowanie UVA, to przenika ono do głębokich warstw skóry, uszkadza włókna elastynowe i kolagenowe, jak również struktury DNA. Wskutek jego działania skóra traci elastyczność, jędrność, gęstość i napięcie, staje się wiotka i obwisła. Pojawiają się na niej liczne linie, zmarszczki i bruzdy, które z czasem się pogłębiają. Dodatkowo zaburza ono prawidłowe funkcjonowanie bariery ochronnej skóry i niszczy ściany naczyń krwionośnych. Należy dodać, że promieniowanie UVA/UVB przyczynia się do nadmiernego przesuszania, rogowacenia i szorstkości naskórka. 

Niestety uszkodzenia spowodowane przez promienie UVA (m.in. degradacja włókien kolagenowych) są trwałe, dlatego trzeba zrobić wszystko, co się da, aby ich uniknąć. Najlepszym sposobem na to jest stosowanie kremów z filtrem. Trzeba to jasno i wyraźnie powiedzieć – prawidłowa ochrona skóry zimą i jesienią to najskuteczniejsza ochrona przed zmarszczkami, jaka jest dostępna!

Czy krem z filtrem jest potrzebny w pochmurne dni? 

Promienie UVB są zatrzymywane przez chmury, co oznacza, że są one najgroźniejsze przy pięknym, czystym niebie. Inaczej jest w przypadku promieniowania UVA, które bez problemu przenika przez chmury! Z tego powodu ochrona skóry przed słońcem jest potrzebna niezależnie od pogody – zachmurzone niebo nie powinno mieć żadnego wpływu na to, czy nakładamy krem SPF jesienią i zimą.

Jak wybrać krem SPF na jesień i zimę? 

Pielęgnacja powinna się zmieniać wraz z porami roku. Latem lepiej sprawdzają się lekkie, żelowe formuły, natomiast kremy na zimę i jesień powinny mieć bogatszą, tłustszą konsystencję. Tymi samymi zasadami należy się kierować, wybierając kosmetyki z filtrami na chłodniejsze dni. W okresie jesienno-zimowym skóra narażona jest na kontakt z zimnym powietrzem na zewnątrz i przegrzanym, suchym powietrzem w pomieszczeniach, powoduje to jej przesuszenie i uwrażliwienie na czynniki zewnętrze, w tym na promienie słoneczne, dlatego potrzebny jest jej kosmetyk, który zaradzi tym problemom. 

Krem SPF zimą i jesienią musi pełnić kilka funkcji, wśród nich jest ochrona skóry przed słońcem, wiatrem, zimnem i mrozem. Ponadto taki kosmetyk powinien działać nawilżająco, natłuszczająco, odżywczo oraz regenerująco. Kremy na zimę oprócz filtrów UV powinny więc zawierać składniki pielęgnacyjne, np. masło Shea, olej z awokado, alantoinę, ceramidy, skwalen, mocznik, panthenol, witaminę E lub kwas hialuronowy. 

Co do poziomu ochrony, to wskazany jest wysoki lub bardzo wysoki stopień ochrony, czyli SPF30 lub SPF50. Warto przypomnieć, że faktor SPF świadczy wyłącznie o stopniu ochrony przed UVB. Zimą i jesienią ważniejsza wydaje się ochrona przed UVA. Jak sprawdzić, czy wybrany kosmetyk zapewnia szerokie spektrum ochrony? Na opakowaniu należy szukać oznaczeń UVA w kółeczku, PPD, PA z plusikami lub Broad Spectrum. 

Ochrona skóry zimą musi być kompleksowa, ale nie można pomijać faktu, że stosowanie kremu SPF zimą i jesienią powinno też być komfortowe, dzięki temu bez wymówek będziemy po niego sięgać każdego dnia. Kosmetyki do opalania należy zatem dobierać do własnych potrzeb i preferencji. Osoby o suchej cerze powinny postawić na silnie nawilżający krem z SPF, zaś osoby zmagające się z atopią, alergią i nadwrażliwością skóry – na krem z filtrem mineralnym. 

Rynek kosmetyczny jest obecnie zupełnie inny, niż był jeszcze 10 lat temu. Dziś ochrona skóry przed słońcem jest dla wielu priorytetem, co znajduje odzwierciedlenie w ofercie produktów z filtrami UV. Oczywiście największy wybór jest w sezonie letnim, wówczas drogeryjne półki uginają się od tego typu preparatów. Wraz z końcem wakacji liczba dostępnych kosmetyków do opalania się zmniejsza, dlatego zamiast do drogerii po krem SPF jesienią i zimą najlepiej udać się do apteki. Wśród marek dermokosmetycznych znaleźć można świetne propozycje, które łączą wysoki stopień ochrony z kompleksową pielęgnacją. Godny polecenia jest m.in. krem do twarzy CeraVe z SPF. Zawiera on m.in. drogocenne ceramidy, które wzmacniają barierę hydrolipidową skóry.

Kiedy szczególnie należy pamiętać o SPF? 

Ochrona przed promieniowaniem UV zimą i jesienią jest ważna każdego dnia bez względu na pogodę i stan zachmurzenia nieba. Tylko w ten sposób można zapobiegać fotostarzeniu skóry, powstawaniu przebarwień posłonecznych i nadmiernemu przesuszeniu. Mimo że krem SPF zimą i jesienią trzeba stosować codziennie, są sytuacje, gdy pod żadnym pozorem nie można o nim zapomnieć! 

Jesień to czas, gdy w rutynie pielęgnacyjnej pojawiają się kosmetyki z kwasami i retinolem oraz kremy na przebarwienia z wysokimi stężeniami substancji aktywnych. Choć są to produkty, które zapewniają doskonałe efekty, stosowane niewłaściwie mogą nasilić niektóre problemy skórne. Kwasy, czy też retinol to składniki, które uwrażliwiają skórę na działanie promieni słonecznych dlatego osoby, które je stosują, muszą obowiązkowo nakładać kremy z wysokim filtrem na dzień! To samo tyczy się osób, które stosują leki na skórę bez recepty np. z kwasem azelainowym lub nadtlenkiem benzoilu. 

Kiedy jeszcze ochrona przed słońcem jest niezbędna? Kosmetyki z wysokim filtrem trzeba stosować, gdy jest śnieg. Śnieg odbija światło słoneczne, co oznacza, że skóra może być narażona na dużo większą dawkę promieniowania – bezpośrednio ze słońca oraz tego, odbitego od śniegu. Może to doprowadzić do poważnych oparzeń i podrażnień. Szczególnie ważna jest bardzo wysoka ochrona UV u osób, które wybierają się na stok. Trzeba pamiętać, że dobry krem na narty SPF powinien nie tylko zapewniać pełne spektrum ochrony, ale i musi mieć treściwą konsystencję, która utworzy na skórze barierę przed czynnikami zewnętrznymi.

Jak prawidłowo stosować krem z filtrem jesienią i zimą? 

Kosmetyki do opalania przez cały rok stosuje się tak samo! Każdego ranka należy aplikować na oczyszczoną skórę grubą warstwę kremu. Na twarz i szyję powinno się zastosować około jednej łyżeczki preparatu (można to odmierzyć, np. wyciskając krem na długość palca wskazującego i środkowego). Przed użyciem kremu z filtrem można nałożyć serum lub krem pielęgnacyjny, wszystko zależy od potrzeb i rodzaju skóry. Dla utrzymania deklarowanego stopnia ochrony przeciwsłonecznej należy reaplikować preparat w ciągu dnia co dwie godziny. Oczywiście trzeba też pamiętać o tym, aby wieczorem dokładnie zmyć filtry ze skóry! 

Promieniowanie UVA/UVB może pogarszać stan skóry, w szczególności przesusza ją i przyspiesza proces jej starzenia. Niemal wszyscy pamiętają o tym, aby stosować kosmetyki do opalania latem, szczególnie na plaży. Zdecydowanie mniej osób nakłada krem SPF jesienią i zimą. A w tym okresie jest to tak samo ważne. Stosowanie kremu z wysokim filtrem przez cały rok to najlepsza ochrona przed zmarszczkami, przebarwieniami oraz nowotworami skóry!

 

Ewa Krulicka
Autor wpisu: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl Blogerka z wieloletnim doświadczeniem, z wykształcenia magister kulturoznawstwa. Redaktor bloga jestemmama.pl. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2024

Polecane produkty

pixel