Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Czym właściwie jest wszywka alkoholowa Warszawa?

19.12.2022

Esperal to inaczej wszywka alkoholowa, którą stosuje się w celu wymuszenia abstynencji. Zanim jednak omówimy jego działanie warto pamiętać o tym, że nie ma jednego sprawdzonego leku na alkoholizm. 

Choroba alkoholowa charakteryzuje się zazwyczaj niezdolnością do kontrolowania picia alkoholu, upośledzeniem zdolności do pracy i kontaktów towarzyskich, skłonnością do picia w samotności i agresywnymi zachowaniami, zaniedbaniem wyglądu fizycznego i prawidłowego odżywiania, chorobami związanymi z alkoholem (takimi jak zapalenie wątroby lub marskość wątroby) oraz umiarkowane do ciężkich objawy odstawienne (takie jak drażliwość, niepokój, drżenie, bezsenność i splątanie) po detoksykacji.

Leczenie choroby alkoholowej zaczyna się od przyznania przed samym sobą, że istnieje problem, a następnie pracy nad sobą za pomocą terapii czy z pomocą wszywki alkoholowej. Aby zmiany zaczęły być widoczne najpierw muszą pojawić się w głowie. Wszywka alkoholowa Warszawa jest jedynie środkiem, który znacznie ułatwia drogę ku abstynencji.

Esperal - co to takiego?

Esperal, którego substancją aktywną jest disulfiram, jest lekiem wspomagającym leczenie przewlekłego alkoholizmu poprzez wywołanie ostrej wrażliwości na etanol (picie alkoholu).

Lek głównie powstrzymuje przed piciem, hamując metabolizm alkoholu. Za działanie tego związku odpowiedzialny jest enzym dehydrogenaza aldehydowa. Trudno jest utlenić aldehyd octowy do kwasu octowego, co utrudnia i wydłuża czas wykonywania esperalu. Gdy aldehyd octowy gromadzi się w organizmie, powoduje ciężkie zatrucie alkoholowe.

Jeśli trzeźwość nie jest zachowana, wszycie esperalu oznacza wiele nieprzyjemnych i groźnych konsekwencji. Wśród nich wyróżniamy takie objawy, jak zawroty głowy, zaczerwienienie twarzy, czy wymioty, które mogą przypominać kaca. Jednak występują także silne zaburzenie psychiczne i uszkodzenia narządów wewnętrznych (wątroby, trzustki, serca, mózgu).

Reakcja disulfiramu powoduje fobię i awersję do picia, dzięki czemu jest to skuteczna metoda na powstrzymanie się od nałogu. Co ważne, esperal nie ma negatywnego wpływu na osobę odstawiającą alkohol - dotyczy to również płynów zawierających alkohol.

Warto zaznaczyć, że Esperal można również usunąć po krótszym czasie za pomocą mało bolesnego zabiegu chirurgicznego wykonywanego w znieczuleniu miejscowym. Po usunięciu wszywki alkoholowej lekarz zakłada pacjentowi szwy, a następnie zakłada opatrunek.

Przeciwwskazania

Niektóre schorzenia mogą sprawić, że będziesz bardziej podatny na skutki uboczne leku. Po zabiegu postępuj zgodnie z zaleceniami swojego lekarza i co najważniejsze - nie pij.

Przed zabiegiem poinformuj lekarza o wszystkich przebytych chorobach.

Najważniejsze przeciwwskazania w przypadku Esperalu to:

  • Nadwrażliwość na substancję czynną;
  • Upojenie alkoholem i spożywanie go lub preparatów go zawierających 12 godzin przed zabiegiem;
  • Choroby serca - niewydolność, choroba niedokrwienna, nadciśnienie;
  • Zaburzenia psychiczne i próby samobójcze.

Esperal stosowany jest wyłącznie za świadomą zgodą pacjenta.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

W trakcie leczenie Esperalem nie wolno spożywać napojów alkoholowych. Spożycie ich może powodować występowanie objawów, które zagrażają zdrowiu, a nawet życiu. Lek może być stosowany wyłącznie za zgodą pacjenta i pod warunkiem, że pacjent zna ryzyko związane z piciem alkoholu podczas stosowania leku. Jest stosowany dopiero po przeprowadzeniu bardzo dokładnego wywiadu z pacjentem oraz rozważeniu wszystkich zalet i wad takiego sposobu leczenia.

Objawy nietolerancji alkoholu mogą wystąpić także po zastosowaniu płynów, które  zawierają alkohol, np. płyny do płukania jamy ustnej, sosy, ocet, syropy na kaszel, środki rozgrzewające, płyny po goleniu i inne kosmetyki zawierające alkohol.

Szczególną ostrożność, podczas stosowania Esperalu, powinny zachować osoby z niewydolnością nerek, wątroby, chorobami układu oddechowego lub serca, cukrzycą, padaczką. Stopień zaawansowania tych chorób może pogłębić wystąpienie reakcji disulfiramowej.

Wpływ na płodność, ciążę i laktację

Ciąża

W pierwszym trymestrze ciąży nie jest zalecane stosowanie esperalu. Zlecając go należy rozważyć stosunek korzyści z leczenia do ryzyka i wziąć pod uwagę działania niepożądane, które są wywoływane z powodu choroby alkoholowej.

Nieprawidłowości u niemowląt, których matki stosowały lek, odnotowano bardzo rzadko.

Karmienie piersią

Esperalu nie należy stosować podczas karmienia piersią, zwłaszcza gdy istnieje możliwość wystąpienia interakcji z preparatami, które może przyjmować dziecko.

Działania niepożądane

Po zastosowaniu leku mogą wystąpić działania niepożądane, do których zalicza się nudności, wymioty, metaliczny posmak lub smak czosnku w ustach, szybkie przemęczanie się czy przemijająca impotencja.

Rzadko odnotowywano reakcje psychotyczne, w tym stany depresyjne, paranoiczne, schizofrenię, manię.

Zauważono także skórne reakcje alergiczne, zapalenie nerwów obwodowych, uszkodzenie hepatocytów.

Disulfiram plus alkohol

Alkohol po zetknięciu z lekiem, nawet w niewielkich ilościach, powoduje:

  • zaczerwienienie;
  • pulsowanie w głowie i szyi;
  • pulsujący ból głowy;
  • trudności w oddychaniu;
  • nudności;
  • obfite wymioty;
  • pocenie się;
  • pragnienie;
  • ból w klatce piersiowej;
  • kołatanie serca, duszność;
  • hiperwentylację;
  • szybkie bicie serca;
  • niskie ciśnienie krwi;
  • omdlenia;
  • wyraźny niepokój;
  • osłabienie;
  • zawroty głowy;
  • niewyraźne widzenie i dezorientacja.

W ciężkich reakcjach może wystąpić depresja oddechowa, zapaść sercowo-naczyniowa, zaburzenia rytmu serca, zawał serca, ostra zastoinowa niewydolność serca, utrata przytomności, drgawki i śmierć.

Dla kogo przeznaczony jest esperal?

Esperal to metoda przeznaczona przede wszystkim dla osób, które chcą pokonać alkoholizm. Powinny one również zdawać sobie sprawę, że implant alkoholowy nie uwolni ich w magiczny sposób od uzależnienia. Lek to tylko jeden etap, który powinien być wykonywany z pomocą terapeuty.

Jednym z atutów wszywki jest to, że działa stale i nie trzeba pamiętać o przyjmowaniu leku. Wszywka gwarantuje działanie na okres do 12 miesięcy. Taki typ leczenia jest świetną motywacją.

W naszym ośrodku możesz uzyskać potrzebną pomoc oraz wsparcie. Skontaktuj się z nami i wspólnie dobierzemy najlepszą drogę ku wyjściu z choroby.

 

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022

Polecane produkty

pixel