Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Dieta podczas zażywania antybiotyków - co warto zażywać?

05.11.2020
Porady farmaceuty
Dieta podczas zażywania antybiotyków - co warto zażywać?

Antybiotyki to grupa leków stosowanych w leczeniu zakażeń bakteryjnych, a preparaty tego rodzaju wydawane są z przepisu lekarza. Otrzymując receptę na antybiotyk, w większości przypadków przepisany zostanie lek i probiotyk. Po co to połączenie? Dlaczego należy zaopatrzyć się w osłonę i co wybrać: probiotyki, a może prebiotyki? - co je odróżnia od siebie i czy dieta podczas zażywania antybiotyków jest faktycznie aż tak ważna?

Po co probiotyki do antybiotyku?

Kuracja antybiotykowa potrafi niejednokrotnie uratować ludzkie życie i zdrowie – mamy na potwierdzenie tego wiele dowodów naukowych i własnych doświadczeń. Niestety jest i druga strona medalu, ponieważ antybiotyki niosąc pomoc w unicestwianiu chorobotwórczych patogenów, po drodze mogą nieźle nabroić w naturalnej mikroflorze organizmu. Tu z pomocą wkraczają probiotyki, i prebiotyki, które pomagają odbudować ewentualne ubytki w środowisku jelit i stanowią ochronę przed rozwojem grzybicy. Dodatkowo probiotyki i dieta prebiotyczna chronią także przed dolegliwościami ze strony układu pokarmowego (biegunka, zaparcia).

Probiotyki a prebiotyki – co je odróżnia?

Probiotyki to „dobre” bakterie, które zapewniają równowagę i zdrowie mikroflory organizmu, chroniąc go przed chorobami i stojąc na straży odporności. Do grupy przyjaznych drobnoustrojów zalicza się przede wszystkim bakterie probiotyczne wytwarzające kwas mlekowy z gatunku Lactobacillus (L. acidophilus, L. casei, L. reuteri, L. rhamnosus) i Bifidobacterium (B. animalis, B. breve). Natomiast prebiotyki to składniki pożywienia, które nie są przyswajane podczas trawienia, ale przyczyniają się do namnażania pożądanej flory bakteryjnej jelit i tym samym chronią przed inwazją chorobotwórczych bakterii wywołujących choroby.

Dieta podczas antybiotykoterapii

Codzienna, dobrze zbilansowana dieta jest dla nas świetnym i naturalnym źródłem probiotyków i prebiotyków. Doskonałym przykładem pożywienia bogatego w probiotyki są kiszonki i produkty fermentowane, natomiast prebiotyków możemy poszukiwać w pszenicy oraz w wielu warzywach i owocach. Najczęściej jednak dieta przy antybiotykach zostaje uzupełniona przez jogurty, maślankę i kefir, lecz tu należy być czujnym i wybierać te, których etykieta wyszczególnia w składzie szczepy bakterii o potwierdzonym działaniu np.: Lactobacillus GG, Lactobacillus casei ssp Shirota, Lactobacillus casei DN-114 001, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus rhamnosus oraz Bifidobacterium.

Probiotyki i prebiotyki z apteki

Jeśli dieta probiotyczna nie leży Twoim kubkom smakowym, wówczas sięgnij po probiotyki i prebiotyki z apteki. Do wyboru mamy wiele preparatów, różnych producentów i o różnych składach. Wiele preparatów to kombinacja probiotyku i prebiotyku – czyli symbiotyk np. Multibactin – suplement diety, który zawiera aż 10 szczepów bakterii probiotycznych oraz dwa prebiotyki – błonnik z akacji i inulinę, Primaflor GG – preparat zawierający bakterie Lactobacillus rhamnosus GG (ATCC 53103) oraz prebiotyk – inulinę, Normabiotic – zawiera Saccharomyces cerevisiae boulardii oraz prebiotyk fruktooligosacharydy i witaminy, Lactostad , Tribiolac - 3 wyselekcjonowane szczepy bakterii probiotycznych, prebiotyk – inulina oraz probiotyczne drożdże Saccharomyces boulardii, Multilac suplement zawiera aż 4,5 miliarda pożytecznych bakterii (9 szczepów) oraz fruktooligosacharydy. Preparaty probiotyczne i prebiotyczne (również takie jak np. Dicoflor krople) zalecane są do stosowania w okresie antybiotykoterapii i po jej zakończeniu, ale nie tylko...

Probiotyki nie tylko podczas antybiotykoterapii

Preparaty probiotyczne większości z nas kojarzą się z antybiotykami – słusznie, lecz można stosować je również w innych sytuacjach i podczas innych dolegliwości zdrowotnych! Probiotyki przeznaczone są również dla osób, które borykają się z problemami jelitowymi i cierpią na zaparcia czy biegunki – prawidłowa flora jelitowa w znaczący sposób ułatwia wypróżnianie. Regularnie przyjmowane preparaty probiotyczne mogą także przynieść ulgę w dolegliwościach żołądkowo-jelitowych. Wskazaniem do stosowania probiotyków są również wzdęcia, które wywołane są nadmiernym gromadzeniem się gazów w jelitach. Dyskomfort, uczucie rozpierania oraz wzdęcia najczęściej dotykają osób z zaburzoną mikroflorą jelitową – probiotyki i prebiotyki mogą zmniejszyć nieprzyjemne objawy oraz poprawić częstotliwość ruchu jelit. Preparaty ze szczepami dobrych bakterii mogą okazać się pomocne dla kobiet stosujących antykoncepcję.

Autor: tech.farm. Anna Bawer

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020

Polecane produkty

Rekomendowane produkty
ASECURIN x 20 kapsułek

ASECURIN x 20 kapsułek

27,43 zł
TRIBIOLAC x 20 kapsułek

TRIBIOLAC x 20 kapsułek

13,67 zł
LACIDAR x 20 tabletek

LACIDAR x 20 tabletek

16,08 zł
DICOFLOR baby krople 5ml

DICOFLOR baby krople 5ml

48,07 zł
Acidolac Caps x 10 kapsułek

Acidolac Caps x 10 kapsułek

22,27 zł
pixel