Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Dlaczego nie można łączyć leków z alkoholem?

03.03.2023
Porady farmaceuty

Leki i alkohol nigdy nie idą w parze! W najlepszym wypadku lek po prostu nie zadziała, jednak niektóre połączenia mogą być bardzo niebezpieczne, a nawet śmiertelne. Których substancji leczniczych pod żadnym pozorem nie można popijać alkoholem? Należy pamiętać, że zasada niełączenia obowiązuje nie tylko wobec leków na receptę, ale również leków dostępnych w aptece bez recepty!

Spis treści:

leki a alkohol

Jakie niepożądane reakcje może wywołać łączenie leków z alkoholem?

Już w kilka minut po spożyciu alkoholu jest on wchłaniany do krwiobiegu, a następnie metabolizowany w wątrobie i później wydalany, podobną drogę przechodzą w organizmie leki. Problem lekarstwa a alkohol jest o tyle poważny, że nie tylko alkohol zaburza działanie leków, ale i leki mogą negatywnie wpływać na to, w jaki sposób działa na nas alkohol! Mówiąc w skrócie, alkohol zaburza wchłanianie niektórych substancji leczniczych, wpływa na proces ich metabolizmu w wątrobie, ich rozmieszczenie w tkankach i organach, jak również na ich wydalanie. Hamowanie metabolizmu leków wynika z zakłócenia niektórych szlaków metabolicznych przez alkohol, skutkiem czego jest zwiększenie ich stężenia we krwi, tym samym nasilenie i wydłużenie ich działania. Efektem tego może być m.in. znaczący wzrost ryzyka występowania działań niepożądanych. Alkohol w połączeniu z pewnymi lekami może również zmniejszać ich wchłanianie, tym samym obniżać ich skuteczność terapeutyczną. A w jaki sposób zastosowane leki wpływają na metabolizm spożytego alkoholu? Tu sprawa jest prosta, przyczyniają się do zwiększenia jego stężenia we krwi i do wydłużenia czasu jego działania, co może prowadzić do wystąpienia objawów toksycznego działania alkoholu na organizm.

Leki a alkohol – w wyniku interakcji mogą wystąpić takie działania niepożądane jak m.in. nudności, wymioty, bóle głowy, zawroty głowy, drgawki, omdlenia, zlewne poty, omamy, zmęczenie, senność, zaburzenia psychiczne, skoki ciśnienia, zaburzenia funkcji motorycznych, zaburzenia pamięci, problemy z oddychaniem, kłucie serca, tachykardia, zapaść, czy też omdlenia. Wprawdzie nie zawsze łączenie alkoholu z lekami ma tragiczne konsekwencje, jednak lepiej trzymać się zasady, że lekarstw (zarówno tych przyjmowanych doraźnie, jak i długotrwale) nie można łączyć z alkoholem! I jeszcze jedno, w kwestii leki a alkohol znaczenie ma każda ilość, czyli nie tylko duże ilości wypijane podczas imprez, ale i „symboliczny” kieliszek wina do kolacji – każda ilość alkoholu stanowi potencjalne zagrożenie w połączeniu z lekami. Szczególnie niebezpieczne jest łącznie alkoholu z paracetamolem, niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, opioidami, lekami przeciwkaszlowymi z kodeiną lub dekstrometorfanem, chlorfeniraminą, niektórymi antybiotykami, doustnymi środkami antykoncepcyjnymi, lekami przeciwalergicznymi, lekami przeciwcukrzycowymi, lekami przeciwzakrzepowymi, lekami przeciwdepresyjnymi, uspokajającymi i nasennymi, chemioterapeutykami, lekami przeciwgrzybiczymi i lekami przeciwpasożytniczymi. Ostrzeżenia dotyczące bezpiecznego stosowania preparatu producent umieszcza na ulotce, dlatego zawsze przed zastosowaniem leku należy ją przeczytać!

Jakie mogą być skutki mieszania leków przeciwbólowych i alkoholu?

Leki przeciwbólowe to bardzo zróżnicowana grupa substancji leczniczych, których wspólną cechą jest to, że nie wolno ich łączyć z alkoholem! Niestety w wielu przypadkach zasady ich stosowania z alkoholem są bagatelizowane. W tej grupie znajdują się zarówno leki na receptę, jak również leki dostępne bez recepty, i to na tych się skupimy. Na początek lek bardzo często stosowany na wszelkie dolegliwości bólowe i na gorączkę, czyli paracetamol (np. Apap). Paracetamol a alkohol – to zdecydowanie jedno z tych połączeń, które w największym stopniu uszkadza wątrobę! Paracetamol wykazuje działanie hepatotoksyczne, dlatego w trakcie leczenia nie wolno spożywać alkoholu. Ryzyko uszkodzenia wątroby jest zdecydowanie większe w przypadku osób regularnie nadużywających alkoholu.

Aspiryna a alkohol – to połączenie wydawałoby się bezpieczne, w końcu tabletki musujące z kwasem acetylosalicylowym są popularnym „lekiem” na kaca. Interakcje tych dwóch substancji grożą jednak poważnymi konsekwencjami, m.in. uszkodzeniem błony śluzowej żołądka, wrzodami, krwawieniami z przewodu pokarmowego. Ibuprofen a alkohol – to kolejne połączenie, które może uszkadzać błonę śluzową żołądka, w dodatku może powodować niewydolność nerek. Dla śluzówki żołądka niebezpieczne będzie też mieszanie alkoholu z innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, np. z ketoprofenem. Ponadto niesteroidowe leki zapalne w połączeniu z alkoholem grożą uszkodzeniem wątroby. Trzeba również pamiętać, że takie substancje jak paracetamol lub kwas acetylosalicylowy znajdują się w lekach na przeziębienie i grypę, co za tym idzie, ich też nie można stosować z alkoholem. 

Co może się zdarzyć przy połączeniu leków na zakażenie dróg moczowych i alkoholu?

Furagina a alkohol – na to połączenie szczególnie powinny uważać kobiety, gdyż to one częściej stosują takie leki jak Urofuraginum, które są wskazane w leczeniu infekcji układu moczowego. Furagina blokuje dehydrogenazę aldehydową (enzym, który rozkłada aldehyd octowy do mniej toksycznego kwasu octowego), co prowadzi do reakcji disulfiramowej, czyli po prostu do zatrucia organizmu aldehydem octowym. Objawem tego stanu są nudności, wymioty, zaburzenia oddychania i duszności, zaczerwienienie twarzy, bóle i zawroty głowy, drgawki, przyspieszone bicie serca, ból w klatce piersiowej, utrata przytomności, zawał serca. Do reakcji disulfiramowej może dość nie tylko w wyniku łączenia alkoholu z furazydyną (furaginą), ale również z ketokonazolem, nifuroksazydem, metronidazolem, cefalosporynami.

Jakie skutki może wywołać mieszanie leków na potencję i alkoholu?

Teraz z kolei połączenie, na które powinni uwagę zwracać mężczyźni, czyli leki na potencję a alkohol. Odkąd leki z sildenafilem zmieniły kategorię dostępności, takie produkty jak Maxigra Max, Inventum, Mensil Max, czy też Maxon Forte stały się jednymi z najlepiej sprzedawanych środków w aptekach. Warto więc uczulić, że zastosowanie leku na potencję i spożycie większej ilości alkoholu nie tylko znacząco opóźni działanie leku, ale równocześnie może zwiększyć ryzyko pojawienia się działań niepożądanych ze strony układu sercowo-naczyniowego.

Czym może poskutkować połączenie leków przeciwdepresyjnych z alkoholem?

Antydepresanty stosowane w połączeniu z alkoholem mogą doprowadzić do nagłego wzrostu ciśnienia tętniczego (tzw. przełom nadciśnieniowy), napadów lękowych i epizodów depresyjnych lub do nasilenia działania sedatywnego. Poza tym taki „koktajl” antydepresantów i alkoholu jest często przyczyną zgonu! Śmiertelnie niebezpieczne może być także połączenie alkoholu z lekami uspokajającymi i nasennymi.

Konsekwencje łączenia niektórych leków z alkoholem mogą być bardzo poważne, przy braku pewności odnośnie do bezpieczeństwa stosowania leków najlepszym rozwiązaniem jest zachowanie szeroko posuniętej ostrożności! Najlepiej jednak przed zastosowaniem leku po prostu przeczytać ulotkę. Zawarte w niej informacje rozwieją wszelkie wątpliwości! Zawsze można również skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, zwłaszcza gdy zbliża się okazja do wypicia alkoholu. W takiej sytuacji pod żadnym pozorem nie można na własną rękę przerywać leczenia, tylko po to, by móc się napić drinka bez ryzyka groźnych interakcji alkoholu z lekami, bowiem „koszty” przerwania terapii mogą okazać się wyższe niż potencjalne skutki łączenia alkoholu z lekiem.

 

Ewa Krulicka
Autor wpisu: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl Blogerka z wieloletnim doświadczeniem, z wykształcenia magister kulturoznawstwa. Redaktor bloga jestemmama.pl. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023
pixel