Dlaczego swędzi ?
24.08.2014Niejednokrotnie na naszym ciele pojawiają się jakieś zmiany skórne, które wywołują swędzenie. Czasami swędzenie ogranicza się do poszczególnych partii ciała lub obejmuje całe ciało. Jakie mogą być przyczyny swędzenia ciała i jak je wyeliminować?
Co może wywoływać swędzenie?
Świerzb a swędzenie
Świerzb to choroba, która jest bardzo nieprzyjemna. Charakteryzuje się w większości nocnym swędzeniem ciała, głównie w obrębie dłoni, między palcami, na stopach, narządach płciowych. Świerzbowiec po prostu porusza się pod skórą i ,,świdruje?? wywołując uczucie swędzenia i mrowienia. Czasami nawet tuż pod skórą widać kanaliki, jakie tworzy świerzbowiec. Pamiętajmy, że nie leczony świerzb szybko rozprzestrzenia się na całe ciało i jest zaraźliwy. Aby się go pozbyć konieczne jest użycie specjalnych leków np. Infectoscab, Crotamiton, Novoscabin Skin Protect, wypranie całej odzieży, ręczników, pościeli. Leczenie powinno być rozpoczęte najszybciej jak się tylko da i obejmować wszystkich najbliższych, z którymi miało się bezpośredni kontakt.
Alergia a swędzenie
Osoby będące alergikami, szczególnie pokarmowymi dobrze znają uczucie swędzenia ciała. Koronnym przypadkiem też są osoby cierpiące na uczulenia od dodatków stosowanych w kosmetykach oraz chorujące na AZS - atopowe zapalenie skóry. Ich skóra jest bardzo sucha, popękana i wymaga szczególnej pielęgnacji stosownymi dermokosmetykami. Aby poznać przyczyny alergii należy zgłosić się do alergologa, który po wykonaniu niezbędnych testów będzie w stanie uświadomić nam, co nas uczula. AZS jest w stanie dobrze rozpoznać również dermatolog.
Grzybica a swędzenie
Grzybica w obrębie narządów płciowych oraz grzybica na skórze ciała objawia się uporczywym swędzeniem i pieczeniem. Towarzyszy jej powstanie zmian zaczerwienionych i piekących, które można wyleczyć tylko i wyłącznie lekami przeciwgrzybiczymi. Grzybica jest chorobą zakaźną, dlatego też należy pamiętać o szybkim pójściu do lekarza i zastosowaniu odpowiedniego leczenia. Stosować można doustne leki przeciwgrzybicze, dostępne na receptę, kremy i maści np. Hascofungin, Crotamiton, Daktarin, Imazol, Mykodermina, Pimafucort itd, globulki w większości na receptę np. Pimafucin, Gynazol, Gynalgin, Macmiror Complex itd.
Niedoczynność tarczycy a swędzenie
Tej chorobie towarzyszy nie tylko świąd ale również złuszczanie naskórka, spadek masy ciała oraz wypadanie włosów. Aby potwierdzić tę chorobę należy zrobić badania na TSH, fT3, fT4. Z wynikami trzeba udać się do endokrynolga, który zaleci odpowiednie leczenie.
Pasożyty i insekty a swędzenie
Za jedną z przyczyn swędzenia ciała uznaje się pasożyty wewnętrzne. Dolegliwości tej towarzyszą zazwyczaj: bóle brzucha, spadek masy ciała,rozdrażnienie. Przykładem pasożytów mogą być np. owsiki wywołujące silne, głównie nocne swędzenie okolic odbytu.
Swędzenie ciała a w szczególności skóry głowy powinno być sygnałem o istnieniu wszy. Problem ten najczęściej dotyczy dzieci i jest w zasadzie powszechny w szkołach i przedszkolach. Leczenie odbywa się przy zastosowaniu szamponów lub płynów, które zabijają zarówno dojrzałe wszy jak i gnidy. Do takich preparatów zaliczyć można: Pipi, Hedrin, Sora, Delacet, Linicin, Paranit, Pedicul. Kurację powinni przejść wszyscy domownicy.
Cholestaza a swędzenie
Cholestaza to kolejna choroba, której towarzyszy swędzenia ciała. Choroba ta związana jest z żółcią. W przypadku, gdy utrudniony jest odpływ żółci mówimy o cholestazie zewnątrzwątrobowej. Gdy związana jest z upośledzonym wytwarzaniem żółci mamy do czynienia wtedy z cholestazą wewnątrzwątrobową. W przypadku cholestazy obserwuje się świąd, zażółcenie ciała, zaburzenia trawienia, powiększenie śledziony i wątroby. W badaniach laboratoryjnych stężenie bilirubiny wynosi powyżej 2mg/dL, podwyższone są wyniki GGTPA, ALAT, hormonów tarczycy. Warto przyjrzeć się tej chorobie poważnie, gdyż jej obecność może świadczyć o rozwoju kamicy żółciowej, nowotworach trzustki.