Dlaczego usta pękają? 5 sposobów na spierzchnięte usta
02.07.2021Złuszczanie się i pękanie skóry na ustach, przesuszone kąciki, zaczerwieniona i piekąca skóra dookoła, a nawet krwawienie ust to często spotykane problemy. Spierzchnięte usta dokuczają szczególnie w okresie zimowym, kiedy zimny wiatr i mróz skutecznie je wysuszają, przyczyn może być jednak znacznie więcej. Wyjaśniamy, dlaczego usta pękają i jak je odżywić.
Spierzchnięte usta – jaka jest ich przyczyna?
Skóra na ustach jest wyjątkowo cienka, znacznie bardziej niż w innych rejonach twarzy. Co więcej, nie ma ona gruczołów łojowych. Tym samym usta nie posiadają naturalnej lipidowej warstwy ochronnej. Wszystko to przekłada się na znacznie zwiększone ryzyko powstawania drobnych uszkodzeń skóry. Jakie są najczęstsze przyczyny spierzchniętych ust i na co zwracać szczególną uwagę przy pielęgnacji ust?
- Warunki atmosferyczne – zarówno mróz, jak i zbyt wysoka temperatura mogą prowadzić do przesuszania się skóry na ustach. Często właśnie z tego powodu potrzebują dodatkowej ochrony.
- Złe nawyki – częstym problemem jest oblizywanie ust na wietrze i mrozie, by je nawilżyć, co daje niestety efekt odwrotny do zamierzonego. Ślina zawiera enzymy trawienne, które ścierają skórę. Równie problematyczne jest nerwowe przygryzanie ust prowadzące do pojawiania się ran.
- Klimatyzacja – w markecie, w samochodzie czy w biurze. Przechodzenie z upału do wychłodzonego pomieszczenia lub z zimnej ulicy do ogrzanego wnętrza także może prowadzić do wysuszenia ust.
- Odwodnienie organizmu – gdy ten utraci wodę na poziomie ok. 2%, to skóra, a tym samym usta, stają się suche i spierzchnięte, zaczynają pękać. Regularne picie wody jest szczególnie istotne dla prawidłowej pracy organizmu. Składa się on z niej w aż 80%, a więc każdy ubytek będzie miał negatywny wpływ na ciało i zdrowie. Suchość skóry to tylko jeden z pierwszych objawów odwodnienia. Im większe, tym poważniejszych można się spodziewać, między innymi osłabienia, senności, drętwienia kończyn czy nawet utraty przytomności.
- Niedobory – m.in. witamin lub składników odżywczych. Pękające usta mogą być sygnałem informującym o tym, że organizmowi brakuje witaminy A, witamin z grupy B albo żelaza.
Jak radzić sobie z problemem pękających ust? Sposoby na spierzchnięte i suche usta
Wybór metody w znacznym stopniu uzależniony jest od przyczyny uszkodzeń skóry ust. Inaczej należy traktować cerę narażoną na gwałtowne zmiany temperatur, a inaczej tę, która zmaga się z niedoborami witamin. Dlatego też wskazujemy pięć różnych sposobów na spierzchnięte usta:
1. Pielęgnacja naturalna
Spierzchnięte usta wymagają przede wszystkim odpowiedniego natłuszczenia. Dzięki niemu zostają nie tylko dogłębnie nawilżone, ale także zyskują ochronę przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi. Smaruj je regularnie nierafinowanym olejem kokosowym, oliwą z oliwek, sokiem z aloesu lub miodem naturalnym. Możesz zaaplikować niewielką ilość któregoś z tych składników np. do pudełeczka na soczewki, które kupisz w drogerii za kilka złotych. Dzięki temu zawsze będziesz mieć pod ręką swój domowy specyfik na suche usta!
2. Odpowiednia suplementacja
Rozwiązanie, na które warto zwrócić uwagę szczególnie wtedy, gdy problem przesuszonych ust powraca, a nie ma żadnego czynnika zewnętrznego, który mógłby być odpowiedzialny za ich stan. W takiej sytuacji warto skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu albo dermatologiem i rozpocząć odpowiednią suplementację, np. witaminy A lub E.
3. Maski regenerujące
Twoje usta są suche po chorobie, np. nocy gorączkowania i choć ogólnie czujesz się dobrze, to bolesna pamiątka w postaci spierzchniętych ust pozostała? To jedna z sytuacji, w których przyda się intensywna, szybka regeneracja przy pomocy maski. Może urozmaicić twoje domowe SPA! Przetestuj na przykład maskę kolagenową Pilaten, która dzięki zawartości gliceryny wykazuje długotrwałe działanie nawilżające, a wyciąg z poziomek regeneruje podrażnioną skórę.
4. Pomadki ochronne
Metoda na suche usta, która jest prosta i funkcjonalna. Sprawdza się zarówno zapobiegawczo (np. przed wyjściem na mróz czy do klimatyzowanego pomieszczenia), jak i leczniczo. Dzięki niewielkim rozmiarom pomadki możesz zabrać ją ze sobą wszędzie. Przy wybieraniu zwróć uwagę na to, czy ma filtr SPF – będzie on chronił usta przed promieniowaniem UV. Taką pomadką jest np. propozycja marki AA, #Kiss Me, pomadka ochronna Sun Care Lato+Zima, SPF 25.
5. Balsamy do ust
Ochrona, nawilżenie, wygładzenie i regeneracja. Balsamy to prawdziwa bomba odżywcza dla twoich ust! Warte uwagi są szczególne produkty naturalnie bogate w witaminy – jak balsam Mokosh Lip Balm Raspberry, który zawiera oleje roślinne i witaminę E.
Wybierz rozwiązanie idealne dla twoich potrzeb – i pamiętaj, by nie tylko leczyć, ale także na bieżąco zapobiegać pierzchnięciu ust produktami ochronnymi!
(Artykuł sponsorowany)