Dostępność medycznej marihuany w Polsce - przewodnik dla pacjentów
09.01.2024Marihuana głównie kojarzy się z nielegalnym narkotykiem, mimo że jej lecznicza odmiana jest powszechnie stosowana w medycynie. Na gruncie prawnym wszystkie kwestie związane ze stosowaniem leczniczego suszu konopnego są szczegółowo regulowane. Sprawdź, jak wygląda to w Polsce, kto może przepisać leczniczy susz konopny i w jaki sposób się go przyjmuje.
Czy medyczna marihuana jest legalna w Polsce?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, medyczna marihuana jest w Polsce legalna od listopada 2017 roku, a jej zakup jest możliwy jedynie na podstawie recepty wystawionej przez specjalistę. Co ważne, zastosowanie terapii konopnej jest uzasadnione tylko wtedy, gdy inne metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Preparat stosuje się wyłącznie jako element terapii wspomagającej proces powrotu do zdrowia pacjenta. W żadnej sytuacji medyczna marihuana nie powinna być postrzegana jako lek na problemy zdrowotne.
Chociaż lecznicze konopie są w Polsce legalne i powszechnie wykorzystywane w medycynie, nie są one refundowane przez NFZ. Oznacza to, że każdy pacjent, który otrzymał receptę na medyczną marihuanę, zapłaci za nią 100% kwoty. Ceny medycznej marihuany są różne i zależą między innymi od formy, konkretnej odmiany i ilości. W przypadku suszu przeciętne ceny oscylują zazwyczaj w granicach od 50 do 60 złotych za gram.
Na polskim rynku zarejestrowano 19 różnych odmian suszu różniących się zawartością THC i CBD. Są to surowce przeznaczone do receptury i nie mogą być wydawane z apteki w oryginalnych opakowaniach producenta, tylko w opakowaniach aptecznych.
Marihuana medyczna a zwykła
Marihuana medyczna i rekreacyjna różnią się na wielu różnych płaszczyznach m.in. działaniem, zawartością kannabinoidów, legalnością i warunkami uprawy.
Marihuana „zwykła” najczęściej pochodzi z nieznanych źródeł, przez co może być zanieczyszczona metalami ciężkimi, pestycydami lub innymi substancjami toksycznymi. Jej spożycie wywołuje uczucie nadmiernej euforii, zmiany w percepcji rzeczywistości, a czasem także zmiany w zachowaniu. Stosowanie marihuany w celach rekreacyjnych w Polsce jest nielegalne i podlega karze.
Natomiast marihuana medyczna jest restrykcyjnie kontrolowana na każdym etapie. Monitoruje się stopień zanieczyszczenia gleby pestycydami i metalami ciężkimi. Dodatkowo wyciągi z konopi są standaryzowane pod względem zawartości THC i CBD. W efekcie każda próbka suszu ma precyzyjnie określoną procentową zawartość obu tych związków. Dzięki temu marihuana medyczna – którą może zalecić lekarz np. z CentrumMarihuany.pl – jest bezpiecznym środkiem wspierającym leczenie.
Waporyzacja medycznej marihuany
Waporyzacja to najlepsza forma przyjmowania medycznej marihuany, która umożliwia pełne wydobycie składników aktywnych bez szkodliwych związków. W tej metodzie susz jest podgrzewany poniżej temperatury spalania, co skutkuje otrzymywaniem czystej i zdrowej pary zawierającej składniki aktywne.
Aby przeprowadzić waporyzację, trzeba zainwestować w waporyzator stacjonarny lub przenośny. Przed umieszczeniem suszu w urządzeniu należy go właściwie przygotować. W pierwszej kolejności trzeba odmierzyć odpowiednią dawkę, a następnie rozdrobnić susz za pomocą specjalnego młynka lub innego urządzenia. Do wszelkich prac z suszem przydatna jest także tacka do ziół, która pozwala zadbać o porządek i higienę. Następnie susz należy umieścić w komorze urządzenia, ustawić temperaturę, a po podgrzaniu można przejść do inhalacji polegającej na powolnym wdychaniu pary.