Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Fosfolipidy w leczeniu wątroby - moda czy realny efekt leczniczy?

07.05.2014
Dolegliwości i choroby

Wątroba to organ, który jako pierwszy odczuwa skutki złej diety. Wzdęcia, bóle i dyskomfort w obrębie jamy brzusznej są objawami nie tylko przejedzenia, niestrawności ale również chorób związanych z wątrobą. Co jeśli stan naszej wątroby jest zły a ona sama ma problem z regeneracją? Czy zażywanie leków/suplementów zawierających fosfolipidy pomoże jej wrócić do formy? 

Czym są fosfolipidy?

Fosfolipidy to estry kwasu cholinofosforowego i nienasyconych kwasów tłuszczowych (linolowego, linolenowego, oleinowego). Tworzą półpłynną macierz, w której pływają zanurzone różne białka i lipidy. Około 40% wszystkich fosfolipidów wchodzących w skład błony komórkowej stanowi   fosfatydylocholina, która zapewnia jej prawidłową pracę oraz strukturę. Najlepsze dla naszego zdrowia są frakcje fosfatydylocholiny bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Charakteryzują się bardzo dużą biodostępnością ? ok. 90%. Do produkcji leków i suplementów diety najczęściej używa się fosfolipidów pochodzących  z nasion soi lub ikry łososia. Z pośród frakcji fosfatydylocholiny najlepsze efekty regeneracyjne dla wątroby wykazuje 3-sn-fosfatydylocholina (PC) i 1,2-dilinoleilofosfatydylocholina (DLPC). Najbardziej aktywną klinicznie frakcją fosfatydylocholiny jest DLPC. Aby osiągnąć odpowiednią dawkę leczniczą DLPC, w skład preparatów powinno wchodzić co najmniej 72% oczyszczonej fosfatydylocholiny wysokiej jakości. Aby preparat był naprawdę skuteczny, w ulotce powinna być zawarta informacja ile w % wynosi zawartość czystej fosfatydylocholiny a nie ilość mieszaniny fosfolipidów lub lipidów.  

Działanie fosfolipidów

Fosfolipidy wprowadzone do organizmu wbudowują się w błony komórkowe oraz w uszkodzone komórki wątroby - hepatocyty. Do czynników hepatotoksycznych zaliczyć można:  niektóre leki, alkohol, rozpuszczalniki organiczne, czynniki immunologiczne i alergiczne. Dzięki działaniu fosfatydylocholiny  poprawia się praca układów enzymatycznych oraz forma receptorów błonowych.  Dochodzi do regeneracji, stabilizacji i ochrony błon komórkowych. Do pozostałych działań fosfatydylocholiny zaliczyć można:

  • hamowanie stłuszczenia i włóknienia wątroby
  • działanie ochronne i regeneracyjne na komórki wątroby
  • uczestnictwo w trawieniu tłuszczów i wchłanianiu rozpuszczalnych w nich witamin
  • hamowanie procesu włóknienia w wątrobie poprzez zmniejszenie produkcji kolagenu i zwiększenie aktywności kolagenazy
  • zmniejszenie  wrażliwości komórek na potencjalnie uszkadzające czynniki układu immunologicznego
  • zmniejszenie stężenie cholesterolu i normalizacja stężenia lipoprotein w surowicy
  • różnicowanie  i proliferacja hepatocytów
  • zwiększenie rozpuszczalności cholesterolu w żółci
  • poprawa przepływu krwi w naczyniach poprzez zmniejszenie adhezji płytek krwi i zwiększenie plastyczności krwinek czerwonych
  • hamowanie peroksydacji lipidów

Mimo tak obszernego i wyspecjalizowanego działania fosfolipidy można podawać nawet niemowlętom 30 mg/kg mc. (zawartość kapsułki można wycisnąć i podać w niewielkiej ilości ciepłego mleka lub wody).

Wskazania do stosowania fosfolipidów

Preparaty zawierające fosfolipidy zalecane są w:

  • ostrych i przewlekłych chorobach wątroby
  • uszkodzeniach wątroby (toksycznych, polekowych, poalkoholowych)
  • wspomagająco w leczeniu zaburzeń lipidowych wątroby
  • leczeniu chorób dróg żółciowych i kamicy żółciowej
  • chorobach wirusowych wątroby

Poza standardowymi wskazaniami,  potwierdza się również ich korzystne działanie w obrębie układu krwionośnego. Dlatego też podaje się je w przypadku:

  • choroby niedokrwiennej serca, zawału
  • arteriosklerozy

Preparaty z fosfolipidami w aptece

Zarówno badania kliniczne jak i eksperymentalne potwierdzają korzystny wpływ fosfolipidów, a konkretnie fosfatydylocholiny na organizmy ludzi i zwierząt. Kupując preparaty zawierające w swoim składzie fosfolipidy warto przyjrzeć się, czy proponowany preparat jest zarejestrowany jako lek czy też suplement diety. Jaka jest różnica skoro skład wygląda na taki sam? Otóż zawsze należy pamiętać, iż produkt zarejestrowany jako lek musi przejść niezbędne badania i podlega kontroli urzędów. Suplement trzeba tylko wyprodukować , zarejestrować i dopuścić do sprzedaży. Lek  jest  droższy a suplement z reguły tańszy. W aptece można kupić leki na wątrobę zawierające fosfolipidy takie jak: Essentiale Forte, Essentiale Max, Esseliv Forte i Duo, Do suplementów zawierających w swoim składzie fosfolipidy możemy zaliczyć: Esselever, Essetil Complex, Hepatil Complex i inne.


Autor: mgr farm. Agnieszka Wojtala

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Maj 2014

Polecane produkty

pixel