Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Grzybica pochwy - pamiątka z wakacji!

21.08.2019
Dolegliwości i choroby

Nie każda pamiątka z wakacji jest miła i pożądana. Niestety zdarzają się też takie, które nie dość, że psują cały wyjazd, to jeszcze długo po powrocie nie dają o sobie zapomnieć. Mowa oczywiście o zakażeniu grzybiczym pochwy! Niestety latem, gdy chcemy korzystać z pięknej pogody, jesteśmy najbardziej narażone na infekcję! Jak leczyć grzybicę pochwy? Co możemy zrobić, aby jej uniknąć?

Grzybica pochwy - przyczyny

Odpowiedzialne za grzybicę pochwy (kandydoza, drożdżyca) są drożdżaki z gatunku Candida, głównie Candida albicans. Infekcję grzybiczą pochwy można „złapać” bez względu na porę roku, jednak statystyki wyraźnie wskazują, że latem liczba zakażeń gwałtownie wzrasta! Dzieje się tak dlatego, że grzyby lubią, gdy jest ciepło i wilgotno! A takie warunki same sobie stwarzamy, gdy całe dnie nosimy mokry strój kąpielowy! Musimy pamiętać także, że do zakażeń może dojść również w saunie, w jacuzzi lub przez użycie ręcznika osoby chorej. Do tego wiele czynników sprzyja rozwojowi infekcji drożdżakowych np. nieodpowiednia higiena miejsc intymnych (w tym kilkukrotne podmywanie się w ciągu dnia oraz częste irygacje), noszenie syntetycznej, ciasnej bielizny, a także dieta bogata w cukier, niedobór witamin z grupy B, przyjmowanie antybiotyków lub doustnej antykoncepcji hormonalnej, otyłość, cukrzyca, osłabienie odporności, częste infekcje, przewlekły stres. Kto najczęściej cierpi na kandydozę? Kobiety w wieku od około 17. do 35. roku życia, kobiety w okresie menopauzy i kobiety w ciąży. Choć drożdżyca jest infekcją charakterystyczną dla kobiet, mężczyźni również mogą na nią cierpieć. Do zakażenia może dojść np. podczas stosunku płciowego.

Objawy grzybicy pochwy

Najbardziej uciążliwymi objawami infekcji grzybiczej pochwy jest świąd i pieczenie okolic intymnych, które intensyfikują się podczas oddawania moczu lub stosunku seksualnego. Dodatkowo odczuwalna jest suchość pochwy oraz obrzęk i zaczerwienienie warg sromowych. Objawem, który jednoznacznie wskazuje na zakażenie drożdżakami, jest zmiana w wyglądzie wydzieliny z pochwy. Często mówi się, że w przebiegu kandydozy przypomina ona twarożek wiejski, jest biała i grudkowata. W przypadku mężczyzn zarażonych drożdżakami obserwuje się biały nalot na członku, zaczerwienienie błony śluzowej żołędzi i napletka oraz pieczenie i swędzenie miejsc intymnych.

Jak leczyć grzybicę pochwy?

Po zaobserwowaniu pierwszych symptomów zakażenia grzybiczego pochwy należy jak najszybciej wprowadzić leczenie. Nie zawsze można od razu umówić się na wizytę u lekarza, trzeba więc radzić sobie samej. Przede wszystkim warto sięgnąć po probiotyki ginekologiczne. W aptekach można bez problemu kupić probiotyki w postaci globulek dopochwowych (np. inVag, Lactovaginal, Selecta Intima) lub kapsułek doustnych (np. Lacibios Femina, Provag, Iladian, Trilac Lady). Bez recepty dostępne są również takie preparaty jak Tantum Rosa oraz leki o działaniu przeciwgrzybiczym w postaci maści lub kremu dopochwowego z klotrimazolem (np. Clotidal – dostępny z praktycznymi aplikatorami, Clotrimazolum US Pharmacia) lub kapsułek dopochwowych z azotanem fentikonazolu (np. Gynoxin Optima) i kwasem bornym (np. Albivag). Samoleczenie nie powinno jednak trwać zbyt długo, jeśli po dwóch dniach nie nastąpi poprawa, trzeba iść do ginekologa! Zazwyczaj lekarz przepisuje doustne leki przeciwgrzybicze o szerokim spektrum działania lub po wykonaniu badania posiewowego zaleca kurację celowaną. Leczenie trwa zwykle około 7-14 dni, powinno być kontynuowane nawet po ustąpieniu objawów, aby zmniejszyć ryzyko szybkiego nawrotu choroby. Podczas kuracji zalecana jest powściągliwość seksualna!

Profilaktyka grzybiczych infekcji pochwy

Trudno jest całkowicie wyeliminować ryzyko zakażenia kandydozą, możemy je jednak znacząco ograniczyć, na co dzień stosując się do kilku zasad! Po pierwsze należy dbać o higienę miejsc intymnych – podmywać się dwa razy dziennie, używać osobnego ręcznika lub jednorazowego ręcznika, a w czasie miesiączki często zmieniać podpaski. Po drugie należy nosić bieliznę z przewiewnych materiałów (najlepiej bawełny). Po trzecie szczególną ostrożność należy zachować w miejscach użyteczności publicznej, np. nie należy siadać na desce klozetowej w toaletach publicznych, zaleca się także zrezygnować z korzystania z jacuzzi. Po czwarte należy dbać o prawidłową florę bakteryjną, dlatego w okresie antybiotykoterapii i dwa tygodnie po jej zakończeniu prewencyjnie zaleca się stosować probiotyki. Po piąte trzeba ograniczyć spożycie węglowodanów prostych m.in. słodyczy i produktów z białej mąki, jednocześnie warto do menu dodać kiszonki, cytrusy, kefir, jogurt i maślankę.

Jak uniknąć grzybicy pochwy na wakacjach?

W trybie wakacyjnym nie możemy zapominać o prawidłowej profilaktyce infekcji intymnych, mało tego, musimy pilnować się na każdym kroku! Po kąpieli w basenie lub w morzu należy jak najszybciej zmienić dół stroju kąpielowego, a przy okazji się umyć. Jest to szczególnie ważne w przypadku wizyty w basenie, bowiem chlor działa drażniąco na okolice intymne i uszkadza florę bakteryjną, która stanowi naturalną ochronę przed infekcjami. Dobrą wiadomością jest to, że dla własnego zdrowia kobiety powinny jak najczęściej nosić sukienki i spódnice, w ten sposób miejsca intymne mają odpowiednią cyrkulację powietrza! Dla zwiększenia swoich szans na wypoczynek wolny od grzybicy pochwy można wzmocnić florę bakteryjną stref intymnych, stosując probiotyki ginekologiczne, dodatkowo w przypadku skłonności do infekcji profilaktycznie aplikować globulki dopochwowe z kwasem hialuronowym (np. Zenella Med, Chlorivag). Warto także na wszelki wypadek zapakować do wakacyjnej apteczki preparaty o działaniu przeciwgrzybiczym!

Grzybicy pochwy lepiej nie ignorować! Przy pierwszych oznakach infekcji, trzeba reagować jak najszybciej! Dla własnego komfortu warto działać profilaktycznie, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia drożdżakowego. Szczególnie latem należy dbać o higienę miejsc intymnych, aby z wakacyjnego wyjazdu przywieźć wyłącznie miłe wspomnienia, a nie kandydozę!

Autor: mgr Ewa Krulicka, i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2019

Polecane produkty

Rekomendowane produkty
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel