Guzki Schmorla - czym są, jak uśmierzyć ból?
20.04.2021Guzki Schmorla to zmiany patologiczne zlokalizowane najczęściej w piersiowym i lędźwiowym odcinku kręgosłupa, które zostały odkryte przez niemieckiego lekarza Christiana Georga Schmorla i w celu upamiętnienia nazwane tak na jego część. Jednym z częstych objawów tych zmian jest ból kręgosłupa o charakterze napadowym, który można zredukować w beztabletkowy sposób, za pomocą terapii TRU+.
Co to są guzki Schmorla?
Guzki Schmorla (Schmorl's nodes) powstają wskutek uwypuklania się krążków międzykręgowych do trzonu kręgu. Zwane są zamiennie przepukliną śródkostną. Mogą rozwinąć się u pacjentów w różnym wieku, choć warto podkreślić, że przypadki zdiagnozowania guzków Schromla u dzieci należą do rzadkości. Te narośle na kręgosłupie mogą pojawić się w związku z nadmiernym obciążaniem kręgosłupa lub jego urazami. Do czynników sprawczych zalicza się też zaburzenia w rozwoju układu szkieletowego i niedobory witaminowe (anemia). Mimo że guzki Schromla zostały odkryte w okresie międzywojennym (1927 rok), wciąż niewiele o nich wiemy i naukowcy nie są zgodni co do dokładnej etiologii tych patologicznych zmian degeneracyjnych.
Objawy guzków Schmorla - jak rozpoznać zmiany w obrębie kręgów?
Guzki Schmorla są zwykle diagnozowane na podstawie badania rezonansu magnetycznego (MRI) - widoczne jako zagłębienia w trzonie przyległego kręgu. Narośla mogą być małe i ograniczone lub duże i rozlane (tzw. krążki balonowe). Charakterystycznymi objawami choroby są ucisk, dolegliwości bólowe kręgosłupa oraz męczliwość mięśni okołokręgosłupowych. Wielu chorych skarży się też na uczucie ciągłego dyskomfortu w kręgosłupie.
Na czym polega leczenie guzków Schmorla?
Nie istnieją konkretne wytyczne odnośnie leczenia guzków Schmorla. Najczęściej wykorzystuje się te same metody, jakie są wdrażane u pacjentów z nieswoistym bólem kręgosłupa tj. zabiegi fizjoterapeutyczne i niesteroidowe leki przeciwzapalne. Pacjenci, którzy uprawiają wyczynowo sport, powinni ograniczyć intensywność treningów lub jeśli lekarz tak zdecyduje - całkowicie ich zaprzestać. Osoby ze zdiagnozowanymi guzkami Schmorla powinny starać się nie obciążać kręgosłupa, uprawiać umiarkowaną aktywność fizyczną (np. pływanie) i dbać o zachowanie skorygowanej postawy ciała. Gdy narośla całkowicie uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, w niektórych przypadkach przeprowadzana jest operacja guzków Schmorla.
Guzki Schmorla - redukcja bólu dzięki terapii TRU+
Pacjenci z guzkami Schmorla, którzy chcą zredukować ból kręgosłupa w beztabletkowy sposób, mogą skorzystać z alternatywnych dróg np. elektrostymulacji TRU+, która opiera się na metodzie TENS (z ang. Transcutaneus Electrical Nerve Stimulation), tj. przezskórnej elektrycznej stymulacji nerwów. Co ważne, skuteczność działania terapii TENS została potwierdzona klinicznie (metoda ta jest chętnie wykorzystywana przez wielu fizjoterapeutów w swoich gabinetach). Jak dokładnie działa wyrób medyczny TRU+? Urządzenie wysyła impulsy elektryczne, w ten sposób dochodzi do blokady bodźców bólowych (nie mogą dotrzeć do mózgu). W tym samym czasie organizm pacjenta jest mobilizowany do wydzielania beta-endorfin, naturalnych substancji przeciwbólowych (standardowa sesja trwa 30 minut). Warto wspomnieć, że elektrostymulator przeciwbólowy TRU+ jest łatwy w obsłudze, dzięki czemu mogą sięgać po niego także chorzy w zaawansowanym wieku. Lecznicze impulsy przyniosą ulgę osobom, które zmagają się z bólem pleców, rwą kulszową, lumbago.
Podsumowując, guzki Schmorla to patologiczne zmiany zlokalizowane w kręgosłupie, ich patomechanizm wciąż nie jest do końca znany. Jednym z częstych objawów narośli jest napadowy ból kręgosłupa, który można złagodzić dzięki impulsom elektrycznym emitowanym przez TRU+, elektrostymulator do użytku domowego.
Przeciwwskazania: posiadanie rozrusznika serca, metalowe/elektroniczne implanty, epilepsja, podłączenie do wysokoczęstotliwościowych sprzętów chirurgicznych.
Nie stosuj urządzenia: na rany, wysypki, spuchnięte, zaczerwienione, zainfekowane miejsca, w miejscach lub w pobliżu miejsc, gdzie występują zmiany rakowe, podczas kąpieli, snu, prowadzenia pojazdów, czynności, w których TRU+ może rozproszyć uwagę i doprowadzić do urazu, w ciąży, w pobliżu wody. Przed użyciem skonsultuj się z lekarzem, jeżeli jesteś pod opieką lekarską, stosowałeś inne środki do leczenia bólu, masz choroby serca, niedawno przebyłeś operację. Przestań używać urządzenia i skonsultuj się z lekarzem jeżeli ból nie ulegnie zmniejszeniu, nasili się lub zauważysz jakiekolwiek działania niepożądane. Używaj urządzenia z ostrożnością, jeśli masz tendencję do wewnętrznego krwawienia np. po złamaniu lub urazie.
Działania niepożądane: podrażnienie skóry.