Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Infekcje intymne latem – jak im zapobiegać podczas wakacji?

16.08.2024
Porady farmaceuty

Podczas urlopu każdy chce się zresetować i naładować baterie na powrót do pracy. Potrzeba wypoczynku sprawia, że nie zawsze myśli się o czyhających zagrożeniach. Niestety często się zdarza, że beztroskie leniuchowanie zostaje przerwane przez uciążliwe zakażenia okolic intymnych. Złą wiadomością dla kobiet jest to, że to właśnie one są najbardziej narażone na infekcje intymne latem! Jak temu zapobiegać? 

Spis treści:

infekcje intymne

Czym są infekcje intymne i dlaczego są częstsze latem? 

Infekcje intymne latem zdarzają się tak często, gdyż w tym okresie panują warunki szczególnie sprzyjające namnażaniu się chorobotwórczych grzybów i bakterii, czyli głównych przyczyn zakażeń okolic intymnych. Te drobnoustroje szczególnie lubią wilgoć i wysokie temperatury. Zakażeniom sprzyja nasilone pocenie, kąpiele w basenach, wizyty w jacuzzi i saunie oraz korzystanie z publicznych toalet. 

Na infekcje intymne latem są najbardziej narażone kobiety, co związane jest z ich anatomią. Na szczęście pochwa ma rozbudowaną mikroflorę dobroczynnych bakterii, która stanowi barierę chroniącą przed namnażaniem się chorobotwórczych drobnoustrojów i przed rozwojem infekcji dróg moczowo-płciowych. Gdy jednak mikrobiota zostaje zaburzona, dochodzi do patologicznego wzrostu bakterii i grzybów, dzieje się tak m.in. w wyniku złej diety, spożywania dużej ilości cukrów prostych, przyjmowania leków (w tym antybiotyków i sterydów), zaburzeń hormonalnych. Do czynników zwiększających ryzyko infekcji zalicza się niedostateczną, a także nadmierną higienę intymną, bogate życie seksualne, niestosowanie prezerwatyw oraz stres. 

Co wpływa na to, że infekcje dróg rodnych w okresie letnim są takie częste? W sezonie wakacyjnym większość osób lubi sobie pofolgować, w codziennej diecie częściej pojawiają się gofry, lody, fast foody, słodkie napoje i alkohol. Ponadto chętnie korzystamy z basenów i co gorsza przesiadujemy zbyt długo w mokrym kostiumie kąpielowym lub na wilgotnym ręczniku. Trzeba tu zwrócić jeszcze uwagę na szczególną sytuację, którą jest okres ciąży. Wtedy u kobiet zmienia się pH wydzieliny pochwowej z kwaśnej na zasadową, co jeszcze bardziej zwiększa ryzyko rozwoju patogenów. 

Rodzaje infekcji intymnych 

Infekcje intymne latem mogą mieć różne przyczyny. Do najczęstszych zalicza się grzybicze i bakteryjne infekcje okolic intymnych, a także zapalenie pęcherza na wakacjach. To ostatnie wprawdzie objawia się nieco inaczej (pojawia się m.in. ból i dyskomfort podczas oddawania moczu, częste oddawanie moczu i parcie na pęcherz) i jest powodowane przez inny szczep bakterii (głównie Escherichia coli), jednakże wiele czynników ryzyka infekcji intymnych odnosi się także do infekcji pęcherza moczowego. 

Grzybicze infekcje intymne 

Za infekcje grzybicze odpowiadają grzyby z rodzaju Candida albicans. Najbardziej charakterystycznym objawem jest obfita biała wydzielina, określana jako wydzielina o serowatym wyglądzie, przypominająca twaróg. Ponadto pojawia się świąd oraz podrażnienie pochwy i sromu. Czasem występuje uczucie pieczenia nasilające się podczas stosunku i oddawania moczu. Warto dodać, że grzybica pochwy latem jest najczęściej występującym rodzajem infekcji intymnej. 

Bakteryjne infekcje intymne 

Do bakterii odpowiedzialnych za bakteryjne infekcje intymne zalicza się m.in. Gardnerella vaginalis. Ten typ zakażenia może mieć bezobjawowy przebieg, jednakże zazwyczaj pojawia się jednorodna, szarobiała wydzielina o bardzo nieprzyjemnym, rybim zapachu. 

Jakie są objawy infekcji intymnych? 

Objawy infekcji intymnych różnią się w zależności od tego, co jest ich przyczyną. Zawsze jednak pojawia się duży dyskomfort, świąd i pieczenie oraz zmiany w zapachu lub wyglądzie wydzieliny. Często też w wyniku podrażnienia i suchości pochwy pojawia się ból podczas stosunku. Grzybica pochwy latem będzie się objawiać świądem oraz serowatą wydzieliną, a także zaczerwienieniem, pieczeniem i obrzękiem w obrębie okolic intymnych. Bakteryjne infekcje intymne charakteryzują się bardzo nieprzyjemnym rybim zapachem. Występuje też wydzielina o szarawym zabarwieniu i pienistej konsystencji oraz uczucie pieczenia i swędzenia. 

Jak zapobiegać infekcjom intymnym podczas wakacji? 

Choć podczas wakacji chcemy jak najlepiej wypocząć, nie można zapominać o podstawowych zasadach, które zminimalizują prawdopodobieństwo, że dotkną nas infekcje intymne latem! W pierwszej kolejności należy dbać o dietę, warto jeść dużo warzyw i owoców, jednocześnie ograniczając spożycie cukrów prostych i żywności wysokoprzetworzonej. Należy odpowiednio nawadniać organizm! Trzeba także unikać ryzykownych zachowań seksualnych, należy zawsze stosować prezerwatywy. Aby uniknąć podrażnień i uszkodzeń śluzówki pochwy, wskazane są żele nawilżające z kwasem hialuronowym (np. żel Mucovagin). Jakie jeszcze sposoby na zapobieganie infekcjom intymnym warto stosować? 

Właściwa higiena intymna 

Kluczem jest prawidłowa higiena! Jest to podstawowy sposób na to, jak unikać infekcji intymnych na wakacjach! Trzeba o nią dbać przez cały rok, ale okres letni to czas, gdy nie można sobie pozwolić na jakiekolwiek uchybienia. Miejsca intymne należy myć dwa razy dziennie, trzeba jednak zwracać uwagę na kilka kwestii. Trzeba zawsze utrzymywać prawidłowy kierunek mycia – od przodu do tyłu, należy unikać preparatów, które wysuszają śluzówkę oraz zaburzają mikrobiotę i pH okolic intymnych, nie powinno się też korzystać z gąbek i myjek, które są siedliskiem chorobotwórczych drobnoustrojów. 

Higiena intymna na wakacjach, a w szczególności podczas podróży, może być utrudniona, dlatego warto się wspomagać nawilżanymi chusteczkami do higieny intymnej. Ważne jest także właściwe osuszanie okolic intymnych, należy w tym celu używać osobnego ręcznika lub jednorazowych ręczników papierowych. Szczególną uwagę na utrzymywanie prawidłowej higieny trzeba zwracać w trakcie okresu. Podczas upałów zaleca się częstsze niż zazwyczaj zmiany podpasek i tamponów. Dodatkowo powinno się zrezygnować z perfumowanych produktów higienicznych, substancje zapachowe znajdujące się np. w podpaskach mogą podrażniać skórę okolic intymnych. 

Wybór odpowiedniej bielizny 

Nieodpowiednia bielizna może przysporzyć wielu problemów. Sztuczne materiały, które nie przepuszczają powietrza, sprzyjają nadmiernemu poceniu się skóry w okolicach intymnych, a jak wiadomo, wilgoć i ciepło to idealne warunki do namnażania się grzybów i bakterii. Wskazana jest bielizna z naturalnych i przewiewnych tkanin. Również ubrania powinny być przewiewne i luźniejsze. 

Unikanie basenów i publicznych jacuzzi 

Osoby, u których często pojawiają się infekcje grzybicze i bakteryjne, jeśli tylko mogą, powinny unikać basenów, jacuzzi, saun oraz kąpieli w morzu i jeziorze. Jeśli nie chcemy z nich rezygnować, trzeba koniecznie stosować się do kilku zasad. Po kąpieli w basenie lub morzu należy się umyć i przebrać w suchy kostium kąpielowy lub suche ubranie. Trzeba też zachować ostrożność, korzystając z publicznych toalet! Wskazane są jednorazowe nakładki na deskę toaletową, które pozwalają ograniczyć kontakt z drobnoustrojami. 

Jakie produkty mogą pomóc w zapobieganiu infekcjom intymnym? 

Zapobieganie infekcjom intymnym będzie łatwiejsze, jeśli będą stosowane odpowiednie preparaty do higieny i pielęgnacji okolic intymnych, które pomagają zachować fizjologiczne pH tych stref. Profilaktycznie warto również stosować preparaty wspomagające utrzymanie prawidłowej mikrobioty. 

Kosmetyki do higieny intymnej

Higiena intymna podczas wakacji jest bardzo ważna. Ale oprócz tego, że należy się regularnie podmywać, trzeba w tym celu stosować odpowiednie kosmetyki. Niewskazane są środki zawierające silne detergenty, mydło, substancje zapachowe, barwniki oraz konserwanty. Te składniki mogą działać podrażniająco i wysuszająco na śluzówkę, a wszelkie jej uszkodzenia zwiększają ryzyko infekcji. Należy wybierać delikatne płyny do higieny intymnej, które łagodnie oczyszczają, działają nawilżająco i kojąco, łagodzą podrażnienia i wspierają gojenie otarć. Dobry płyn lub żel do higieny intymnej powinien zawierać takie składniki jak prebiotyki, kwas mlekowy, kwas hialuronowy, wyciągi z kory dębu i rumianku, alantoina, D-panthenol. 

Probiotyki 

Pomocniczo zaleca się stosować probiotyki ginekologiczne. Wspierają one utrzymanie równowagi mikrobioty pochwy, tym samym wspomagają zapobieganie infekcjom intymnym. Polecane są specjalne probiotyki na infekcje intymne (w postaci globulek dopochwowych i tabletek doustnych), które pomagając utrzymać prawidłowy stan dobroczynnej mikroflory, nie tylko ułatwiają leczenie infekcji, ale także ograniczają ryzyko jej wystąpienia. 

Co robić w przypadku wystąpienia objawów infekcji intymnej na wakacjach? 

Niestety czasem wiedza na temat tego, jak unikać infekcji intymnych na wakacjach, zawodzi. W sytuacji, gdy mimo unikania czynników ryzyka i dbania o higienę rozwija się infekcja intymna latem, należy działać! Wskazana jest wizyta u lekarza, który dobierze odpowiednie leki. Grzybica pochwy latem powinna być leczona za pomocą leków przeciwgrzybicznych, np. z klotrimazolem. Mogą one mieć postać globulek, kremów lub tabletek doustnych. W przypadku, gdy infekcja jest wywołana przez bakterie, wprowadza się antybiotyki, np. klindamycynę lub metronidazol. 

Zapalenie pęcherza na wakacjach najczęściej również wymaga antybiotyków, a także zwiększenia podaży płynów, dzięki czemu bakterie szybciej zostaną wypłukane z dróg moczowych. Oprócz leków wymierzonych w przyczynę infekcji stosuje się też środki pomocnicze wspomagające przywrócenie naturalnej równowagi mikrobiologicznej pochwy. Poleca się wspomniane już probiotyki na infekcje intymne w postaci globulek dopochwowych lub tabletek oraz preparaty nawilżające i regenerujące śluzówkę pochwy, np. żel Mucovagin. 

Nie można bagatelizować infekcji intymnych. Nieprawidłowe leczenie lub niedokończone leczenie może spowodować, że problem będzie nawracał. Mało tego, może dojść do rozprzestrzenienia się zakażenia np. na szyjkę macicy, dlatego też zapobieganie infekcjom intymnym powinno być naszym priorytetem przez cały rok, a nie tylko latem! Najskuteczniejszym działaniem jest przede wszystkim prawidłowa higiena intymna podczas wakacji i każdego innego dnia!

Ewa Krulicka
Autor wpisu: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl Blogerka z wieloletnim doświadczeniem, z wykształcenia magister kulturoznawstwa. Redaktor bloga jestemmama.pl. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2024

Polecane produkty

pixel