Jak bezpiecznie i skutecznie wyczyścić uszy?
25.09.2020Nadmiar woskowiny w przewodzie słuchowym może wywoływać: zatykanie się uszu, dyskomfort oraz powstawanie korków woskowinowych. Do wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości przyczynia się głównie nieprawidłowa higiena uszu, a mianowicie wykorzystywanie patyczków higienicznych! Ich nadmierne oraz niewłaściwe stosowanie wywołuje tzw. uczucie „zapchanego ucha” oraz wiąże się z ryzykiem uszkodzenia błony bębenkowej, co ostatecznie może skutkować nawet utratą słuchu. Przedstawiamy Wam preparaty do czyszczenia uszu, które ułatwią usunięcie zalegającej wydzieliny bez obaw o uszkodzenie struktur ucha zewnętrznego.
Czym jest i jakie funkcje pełni woskowina w uszach?
Woskowina to żółta wydzielina o różnej konsystencji – jest na naturalnie wydzielana przez gruczoły łojowe i potowe skóry przewodu zewnętrznego. Jej obecność jest niezbędna do prawidłowego oczyszczania przewodu słuchowego z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń pochodzących ze środowiska zewnętrznego. Woskowina stanowi również barierę ochronną przed niektórymi grzybami i bakteriami. U wielu osób produkcja wydzieliny jest zbyt duża i mimo odpowiedniej higieny narządu słuchu dochodzi do gromadzenia się woskowiny w przewodach, co skutkować może pogorszeniem się słuchu i wystąpieniem dolegliwości bólowych lub wdaniem się stanu zapalnego. W związku z powyższym warto wiedzieć, jak powinno wyglądać bezpieczne usuwanie woskowiny z uszu.
Patyczki higieniczne mogą uszkodzić słuch
Najczęstszą przyczyną powstawania nadmiernej ilości żółtej wydzieliny w uszach powodującej tzw. korki woskowinowe jest nieprawidłowe stosowanie patyczków higienicznych do uszu. Patyczki wprowadzone w głąb ucha powodują upychanie woskowiny w przewodzie słuchowy, co wywołuje ich zatykanie. Warto mieć na uwadze, że odpowiednia ilość wydzieliny w uszach ma pozytywne znaczenie dla prawidłowej higieny uszu – woskowina zapewnia ochronę przed infekcjami bakteryjnymi, pomaga usunąć z ucha brud, piasek czy kurz oraz nawilża zewnętrzny przewód słuchowy. Nieodpowiednia ilość wydzieliny w zewnętrznym przewodzie słuchowym może wywoływać nieprzyjemne dolegliwości. Używanie patyczków higienicznych niezgodnie z ich przeznaczeniem, może przyczynić się do uszkodzenia przewodu słuchowego i błony bębenkowej, dlatego tak ważne jest, aby do higieny zewnętrznego narządu słuchu stosować odpowiednie preparaty do czyszczenia uszu dostępne w aptekach.
Usuwanie woskowiny z uszu – co stosować?
Najbezpieczniejszym oraz najbardziej efektywnym sposobem oczyszczenia uszu z nadmiernej ilości woskowiny jest mycie uszu wodą lub wodą z mydłem. Najlepiej zrobić to w czasie kąpieli i używać do tego wody z prysznica. Prysznic nie powinien być nastawiony na najmocniejszy strumień wody, ponieważ to również może uszkodzić błonę bębenkową – woda nie powinna być zbyt gorąca ani zbyt zimna. Jak powinno wyglądać usuwanie woskowiny z uszu za pomocą wody? Należy pochylić głowę na bok, nakierować strumień wody na ucho i płukać je przez kilkanaście sekund, następnie w taki sam sposób oczyścić drugie ucho. Po zakończeniu zabiegu higienicznego należy dokładnie wytrzeć ucho i osuszyć je z pozostałości wody.
Do prawidłowego oczyszczenia zewnętrznego przewodu słuchowego można również przydać się preparaty do czyszczenia uszu w formie spray'u, które można nabyć w aptece. Dzięki starannie dobranym składnikom rozpuszczają one wydzielinę oraz zapobiegają jej nadmiernemu gromadzeniu, a wygodne butelki z aplikatorem dousznym transportują preparat bezpośrednio do ucha, dzięki czemu można uniknąć uszkodzenie błony bębenkowej i przesunięcia zalegającej się woskowiny w głąb ucha. Wśród najpopularniejszych i najczęściej wybieranych przez pacjentów preparatów do higieny uszu wyróżnić można wyrób medyczny Akustone – bazuje on na trzech naturalnych olejach, takich jak: olejek migdałowy, olejek jojoba oraz oliwa z oliwek, które skutecznie wspomagają usuwanie korków woskowinowych.
Na półkach aptecznych znajdziemy również inne, cenione preparaty do czyszczenia uszu, między innymi: Akuvax, Aurimax czy Antotalgin. W ofercie aptecznej wyróżnić można preparaty do czyszczenia uszu dedykowane dla dzieci, np. Octilin Kids – wyrób medyczny w postaci przyrządu do higieny uszu ze specjalną formułą myjącą, który w bezpieczny i niezwykle prosty sposób, skutecznie oczyszcza przewód słuchowy i zapobiega powstawaniu korków woskowinowych.
Domowy zabieg świecowaniu uszu
Konchowanie uszu, czyli świecowanie uszu to zabieg medycyny alternatywnej, który wykorzystywany jest do usuwania nadmiaru woskowiny oraz zanieczyszczeń z ucha. Skorzystanie z zabiegu zaleca się w przypadku produkowania zbyt dużej ilość wydzieliny oraz w przebiegu różnych schorzeń gardła, nosa oraz uszu – specjaliści w dziedzinie medycyny alternatywnej zalecają również stosowanie świec, takich jak: Aurecon Plus w trakcie infekcji zatokowych oraz przeziębień.
Autor: Patrycja Trendel, i-Apteka.pl