Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Jak bezpiecznie walczyć z bólem gardła w ciąży?

30.01.2021

Ciąża to okres, w którym musimy zwracać szczególną uwagę na swoje zdrowie oraz na sposoby, w jakie o nie dbamy. Nie oznacza to jednak, że po drodze nie przydarzają się infekcje czy przeziębienia. Brak dostępu do niektórych tradycyjnych metod farmakologicznych sprawia, że przyszłe mamy muszą radzić sobie na różne sposoby. Ból gardła w ciąży nie jest rzadkością, warto więc wiedzieć jak sobie z nim radzić. Podpowiadamy w jaki sposób skutecznie przynieść sobie ulgę w tym szczególnym czasie. 

Przyczyny bólu gardła w ciąży

Wiele kobiet w którymś okresie ciąży zaczyna uskarżać się na ból gardła. W istocie przypadłość ta nie różni się niczym od bólu gardła, który pojawia się na innych etapach życia. Zarówno przyczyny, jak i objawy są bardzo podobne. Ciąża zwiększa jednak ryzyko infekcji, ponieważ układ immunologiczny kobiety jest wówczas osłabiony. Ból gardła w ciąży może więc mieć podłoże wirusowe, bakteryjne lub grzybicze. Zazwyczaj dolegliwości, chociaż dokuczliwe, nie stanowią większego zagrożenia dla przyszłej mamy. Wyjątkiem jest angina, która nie tylko może znacznie uprzykrzyć życie, ale także stanowi zagrożenie dla płodu. Jeżeli zauważymy u siebie jej objawy – ostry ból gardła w połączeniu z wysoką gorączką i brakiem kaszlu – najrozsądniejszym wyjściem będzie konsultacja z lekarzem. 

Jakie sposoby na ból gardła są niedostępne w ciąży?

W przypadku – najbardziej powszechnego – ostrego wirusowego zapalenia gardła zazwyczaj stosuje się leczenie objawowe oparte przede wszystkim na stosowaniu leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Niestety, podczas ciąży niektóre z tych opcji są całkowicie zakazane, ponieważ mogą negatywnie wpłynąć na rozwój płodu. Leki przeciwbólowe są zakazane. Wyjątek stanowi paracetamol. Stosowanie innych leków, takich jak na przykład popularny ibuprofen, niesie za sobą konsekwencje w postaci redukcji płynu owodniowego, zwiększenia ciśnienia płucnego a w rezultacie nawet poronienia. 

Leki to jednak nie wszystko. Także niektóre naturalne metody uśmierzania bólu mogą okazać się nieodpowiednie w ciąży. Na liście zakazanych metod znalazł się, chociażby popularny tymianek, który może zwiększać ryzyko poronienia. Przyszłe mamy powinny także zrezygnować z szałwii oraz kwasu acetylosalicylowego. Antybiotyki stosowane są w przypadkach skrajnych, takich jak angina i to wyłącznie pod dokładną kontrolą lekarza. 

Jakie leki na ból gardła w ciąży?

Czy istnieją leki, które można bezpiecznie przyjmować na ból gardła w ciąży? W teorii dopuszczalne jest doraźne stosowanie paracetamolu. Warto jednak zaznaczyć, że wszystkie medykamenty zażywane podczas ciąży mogą mieć potencjalnie negatywny wpływ na rozwój płodu. Właśnie dlatego powinny one być stosowane w całkowitej ostateczności, kiedy naturalne metody zawiodą. Najlepiej każdą decyzję związaną z przyjmowaniem jakichkolwiek leków już na początku skonsultować z lekarzem. Działania na własną rękę mogą mieć trudne do przewidzenia konsekwencje. 

Skuteczne domowe sposoby na ból gardła w ciąży

Jak więc radzić sobie z bólem gardła w ciąży? Najskuteczniejsze i jednocześnie najbezpieczniejsze metody to te domowe, które są jednocześnie jak najbardziej naturalne. Co możemy zrobić, aby przynieść sobie ulgę? 

Jedną z najważniejszych kwestii jest odpowiednie nawodnienie. Spożywanie dużej ilości płynów nie tylko wpływa łagodząco na ból, ponieważ pozwala nawilżać gardło. Dobrze nawodniony organizm szybciej także radzi sobie z infekcją. Możemy więc liczyć na to, że gardło nie będzie bolało przez długi czas. Zadbajmy o to, aby spożywane napoje były ciepłe. Popularnym rozwiązaniem jest stosowanie gorącej herbaty z sokiem malinowym. 

Popularnym naturalnym sposobem na infekcje jest czosnek. Zjedzenie dwóch - trzech ząbków dziennie, powinno nieco złagodzić dolegliwości. Innym, bardzo skutecznym naturalnym sposobem na ból gardła jest imbir. Ta rozgrzewająca roślina świetnie nadaje się jako dodatek do herbaty. Możemy także stosować specjalne napary z jego udziałem. Wystarczy dodać kilka plasterków imbiru do szklanki gorącej wody i gotować przez kilka minut. Na koniec do naparu wkrajamy cytrynę i dodajemy łyżeczkę wody. Warto jednak zaznaczyć, że spożywanie imbiru nie jest zalecane w pierwszym trymestrze ciąży. Wiele osób poleca także płukankę w postaci wody z solą. Takie połączenie ma działanie antybakteryjne i dezynfekujące. Pomaga szybciej pozbyć się infekcji i ostatecznie przynosi ulgę. 

Ból gardła w ciąży - ostrożność jest najważniejsza

Organizm kobiety w czasie ciąży jest szczególnie narażony na różnego rodzaju infekcje. Wynika to z faktu osłabienia układu odpornościowego. Ból gardła w ciąży jest szczególnie dotkliwy, ponieważ nie można wówczas stosować większości preparatów, które zazwyczaj przynoszą ulgę w takich sytuacjach. Warto więc sięgnąć po sprawdzone i skuteczne naturalne metody walki z bólem i infekcją. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie zioła mogą być stosowane podczas ciąży. Szałwia czy tymianek mają negatywny wpływ na płód. Świetnie natomiast sprawdzi się stosowanie czosnku oraz imbiru. 

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021

Polecane produkty

pixel